III Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego

Kardynał Adam Kozłowiecki SJ (fot. Radio Watykańskie)
Radio Watykańskie

W Majdanie Królewskim w diecezji sandomierskiej – rodzinnych stronach zmarłego przed trzema laty kard. Adama Kozłowieckiego SJ – zainaugurowano dni poświęcone temu wielkiemu polskiemu misjonarzowi. Organizatorem jest fundacja jego imienia, która popularyzuje tę niezwykle barwną postać jezuity, więźnia hitlerowskich obozów koncentracyjnych i misjonarza organizatora życia kościelnego i szkolnictwa w dalekiej Zambii.

„Tegoroczne Dni Kardynała Kozłowieckiego inaugurują w jakiś sposób obchody 100. rocznicy jego urodzin – powiedział Radiu Watykańskiemu ordynariusz sandomierski, bp Krzysztof Nitkiewicz. – Planujemy szereg inicjatyw mających przybliżyć ludziom postać tego wielkiego Polaka, misjonarza, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych. Obok sympozjów, przygotowania publikacji, planujemy także międzynarodowy mecz piłki nożnej Polska-Zambia. Przewidywane jest również wydanie znaczka pocztowego i wybicie pamiątkowej monety NBP”.

W sympozjum inaugurującym Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego bierze udział ks. Tadeusz Wojda, polski pallotyn pracujący w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, której podlegała działalność misjonarza Zambii.

„Trzecia edycja Dni Księdza Kardynała Kozłowieckiego rozpoczęła się celebracją Mszy, której przewodniczył ordynariusz diecezji sandomierskiej – poinformował ks. Wojda. – Były misjonarz z Czadu, ks. Marek Dziuba, przedstawił bardzo szeroko postać kard. Kozłowieckiego, zwracając uwagę na jego wielką pogodę ducha, humor, wielką pokorę oraz niestrudzoną pracę w Zambii na rzecz rozwijającego się tam Kościoła, zwłaszcza kościelnego szkolnictwa. Same obchody potrwają do 3 października. Myślę, że jest to doskonała okazja do promowania nie tylko samego nazwiska kardynała, ale przede wszystkim jego dzieła misyjnego. Wspomniał o tym biskup sandomierski zachęcając młodzież i dzieci do czerpania przykładu z życia polskiego jezuity, misjonarza w Afryce, jak również do tego, aby się nie bali odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa, aby pójść za Nim i głosić Ewangelię – powiedział Radiu Watykańskiemu polski pallotyn.

Adam Kozłowiecki SJ żył w latach 1911-2007. Po ukończeniu jezuickiego zakładu w Chyrowie wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Jako młody kapłan został w 1939 r. aresztowany przez gestapo i resztę wojny spędził w niemieckich obozach koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. Po wyzwoleniu i krótkim pobycie w Rzymie udał się na misje do ówczesnej Rodezji Północnej, późniejszej Zambii. Następnie pełnił funkcję administratora, a później wikariusza apostolskiego Lusaki w randze biskupa. Uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II. Był też pierwszym metropolitą stolicy Zambii, z której to funkcji zrezygnował w 1969 r. na rzecz rodzimego kapłana. W 1998 r. Jan Paweł II podniósł go do godności kardynalskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

III Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.