Inauguracja nowego pontyfikatu 17 marca?

(fot. sxc.hu)
PAP / pz

Na razie, jak się podkreśla, trudno przewidzieć, jak długo potrwa wybór następcy Benedykta XVI. Władze Rzymu przygotowują się na 17 marca.

Metropolita Nowego Jorku kard. Timothy Dolan odnosząc się do tego, że purpuraci potrzebowali kilku dni na dyskusje na temat sytuacji Kościoła, oświadczył: "Lepsze długie kongregacje niż przeciągające się konklawe".

Jeszcze przed ogłoszeniem daty jego rozpoczęcia burmistrz Rzymu Gianni Alemanno, koordynujący przygotowania miasta do napływu wiernych, wyraził przypuszczenie, że inauguracja nowego pontyfikatu odbędzie się w niedzielę 17 marca.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Inauguracja nowego pontyfikatu 17 marca?
Komentarze (4)
P
PO
9 marca 2013, 07:37
W ostatnich tygodniach uwaga światowych mediów skupiła się na Stolicy Apostolskiej, Kościele i jego problemach. Ta tematyka stała się bardzo atrakcyjna nie tylko dla mediów katolickich, ale również dla tych, które zwykle od niej stronią. O szansach i zagrożeniach dla Kościoła, jakie ta sytuacja ze sobą niesie, mówi dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. Janusz Mastalski. „To, co w tej chwili dzieje się w Kościele katolickim, jest dla niego ogromną szansą. Tylko trzeba pamiętać o tym, że media mają dużą tendencję do manipulowania prawdą, a manipulacja jest przecież niczym innym, jak tylko włamywaniem się w umysł człowieka. W związku tym może się zdarzyć, że ta szansa, jaką daje konklawe, wybór nowego Papieża, zaprezentowanie nowej wizji Kościoła, różnego rodzaju koncepcje, podpowiedzi, dyskusje będą po prostu manipulowane i do odbiorcy na świecie dojdzie zupełnie inny komunikat. Komunikat, że Kościół jest tylko instytucją ludzką, że tak naprawdę nie ma tam działania Ducha Świętego. Przed tym musimy się bronić, szczególnie, że w wielu przypadkach ludzie Kościoła nie do końca sobie zdają sprawę, jak ich wypowiedziami można manipulować. Liczę na to, że dyskusja na temat Kościoła, jego kondycji przyniesie mu odnowę, bo chyba nie ma wątpliwości, że w niektórych obszarach Kościół musi się otworzyć jeszcze bardziej na ludzi świeckich, na osoby, które mogą też wnieść jakiś powiew wiary, nadziei, miłości” – powiedział ks. Mastalski.
M
magda
8 marca 2013, 22:50
Cierpliwie na modlitwie czekajmy, bo to szczególnie obecnie b. ważna decyzja
OP
oby potrwało
8 marca 2013, 20:32
W roku 1274 papież Grzegorz X zarządził, że kardynałów, którzy będą wybierać jego następcę, należy zamknąć w jakimś pomieszczeniu i - jeśli nie podejmą decyzji w ciągu trzech dni - ograniczyć im posiłki do jednego dania rano, w południe i wieczorem. Jeśli zaś nawet po ośmiu dniach nie wyłonią następcy, mają otrzymywać tylko chleb i wodę. A ponieważ do wyboru papieża potrzeba teraz dwóch trzecich głosów, i to niezależnie od tego, które to będzie głosowanie  - DAJE TO NADZIEJĘ, ŻE IM DŁUŻEJ TRWAĆ BĘDZIE KONKLAWE, TYM WYRAŹNIEJ PRZEMÓWI DUCH ŚWIĘTY BEZ INGERENCJI ZIEMSKICH "DUCHÓW".
.
...
8 marca 2013, 19:49
zdarzały się też długie okresy „bezkrólewia” po śmierci papieży, np. Jana XXII (1316-34) wybrano w 2 lata i 3 miesiące po zgonie jego poprzednika, a Klemensa V (1305-14) – po 11 miesiącach.