Jaki jest stan reformy banku watykańskiego?

(fot. Agnieszka Masłowska / DEON.pl)
Radio Watykańskie / slo

Rada Nadzorcza Instytutu Dzieł Religijnych IOR, czyli tzw. banku watykańskiego, opublikowała komunikat na temat obecnego stanu reformy tej instytucji. Zawiera on m.in. aktualne informacje o sposobie wprowadzania zmian podjętych w pierwszym kwartale 2013 r.

Mają one umożliwić działania zgodne z przyjętymi przez Watykan procedurami, zabezpieczającymi przed tzw. praniem brudnych pieniędzy.

- Jako na instytucji kościelnej ciąży na nas wielka odpowiedzialność za zachowanie najwyższych standardów, których całkiem słusznie oczekuje się z naszej strony - powiedział prezes IOR. - Pracowaliśmy bardzo ciężko nad dostosowaniem, poprawą przejrzystości i funkcjonowania procedur wewnętrznych Instytutu wiedząc, że jest jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o ich wdrażanie. Nie ma wątpliwości, że idziemy właściwą drogą i poczyniliśmy już znaczne postępy - dodał Ernst von Freyberg.

Mając na uwadze duży postęp w walce z praniem brudnych pieniędzy, bank watykański zwrócił się do państwa włoskiego z propozycją przywrócenia normalnych relacji bankowych z tym krajem. Zostały one bowiem zawieszone w 2010 r. - Bank liczy na powrót pełnych relacji z włoskimi instytucjami finansowymi, równocześnie oczekując na uznanie przez włoski nadzór finansowy zasad walki z praniem pieniędzy promulgowanych przez Stolicę Apostolską - czytamy w raporcie IOR[-u].

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jaki jest stan reformy banku watykańskiego?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.