Jasna Góra: Polacy dziękują za plony

(fot. Agnieszka Masłowska / DEON.pl)
KAI / slo

Z udziałem kilkudziesięciu tysięcy rolników na Jasnej Górze odbywają się ogólnopolskie dożynki. W święcie dziękczynienia za polny bierze udział prezydent RP Bronisław Komorowski oraz minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Uroczystej Mszy, która właśnie rozpoczęła się na jasnogórskim szczycie przewodniczy biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek a kazanie wygłosi bp Józef Zawitkowski z Łowicza. Obecny jest także bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników.

Wczesnym rankiem, a niektórzy rolnicy już wczoraj wieczorem przyjechali do częstochowskiego Sanktuarium. Jak mówią przedstawiciele polskiej wsi, którzy z żniwnym wieńcem zmierzali na plac przed jasnogórskim szczytem "to obowiązek, by tu być, by tu podziękować Maryi za całoroczną opiekę". Rolnicy z Podkarpacia dodają, że "choć rok nie był łatwy, pogoda nie sprzyjała, przez to plony są trochę słabsze, to mimo wszystko trzeba Matuchnie się pokłonić i oddać jej należytą cześć".

DEON.PL POLECA

Jak zwykle wśród intencji modlitewnych jest prośba o rozwiązanie wielu rolniczych kłopotów. Jak podkreślił bp Edward Białogłowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników, głównym problemem wsi jest dziś brak młodych rolników. - Wielu młodych marzy o tym, żeby przedostać się do pracy, najlepiej państwowej, albo niestety opuszcza granice Rzeczypospolitej. Bez młodych nie ma małżeństw, a bez małżeństw nie ma rodzin, a bez rodzin nie ma przyszłości - powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników

Bp Białogłowski zwrócił też uwagę na inne problemy, z którymi borykają się rolnicy. To m.in. niesprzyjająca pogoda, niskie ceny płodów rolnych, a co za tym idzie brak opłacalności polskich gospodarstw.

O godzinie 11.00 na Jasnogórskim szczycie rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony. Tradycyjnie na początku Eucharystii starostowie dożynek złożyli na ręce głównego celebransa bochen chleba wypieczony z ziarna z pierwszych zbiorów. Podczas Mszy bp Marian Rojek i bp Józef Zawitkowski poświęcą płody rolne i specjalnie przygotowane na ten dzień wieńce dożynkowe, przywiezione przez rolników z różnych części kraju.

Tegorocznemu dziękczynieniu za plony towarzyszy hasło: "Do Matki ewangelizacji".

Podczas Dożynek 2013 szczególna modlitwa zanoszona jest w intencji rychłej kanonizacji bł. Karoliny Kózkówny, przed 100-ną rocznicą męczeńskiej śmierci "Gwiazdy Ludu". Od rana ze szczytu prowadzone są wspólne modlitwy z udziałem zespołów śpiewaczych i kapel.

Dożynki w częstochowskim Sanktuarium są największym w kraju rolniczym świętem dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Po raz pierwszy jasnogórskie dziękczynienie za plony zorganizowano w 1982 roku.

Krajowe Duszpasterstwo Rolników jest od 1996 roku kontynuacją Komisji Duszpasterstwa Rolników, którą Konferencja Episkopatu Polski powołała 2 grudnia 1982 roku. Pierwszym przewodniczącym komisji był bp Jan Gurda, a jego następcą bp Roman Andrzejewski. Komisja, w skład której wchodziło jedenastu członków, opracowała statut Duszpasterstwa Rolników. W 1996 roku zlikwidowano komisję, powierzając opiekę nad rolnikami krajowemu duszpasterzowi rolników.

Celem duszpasterstwa jest przede wszystkim pogłębianie życia religijnego rolników, odrodzenie moralne wsi, podkreślenie godności i wartości pracy na roli oraz zaangażowanie rolników w życie Kościoła i państwa. Duszpasterstwo pomaga w samokształceniu i działalności oświatowej, współorganizuje życie kulturalne na wsi, podejmuje akcje na rzecz społeczności wsi i małych miast, ponadto organizuje rekolekcje, dni skupienia, itp.

Jasnogórskiemu dziękczynieniu za polny towarzyszy 22. Krajowa Wystawa Rolnicza oraz Europejskie Dni Kultury Ludowej. W Alei NMP swój dorobek prezentuje ponad 400 wystawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: Polacy dziękują za plony
Komentarze (2)
KN
kłamią nawet u Królowej Polsk
2 września 2013, 18:19
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba (PSL), który przemawiał do tysięcy rolników z całej Polski uczestniczących w uroczystej mszy dożynkowej na Jasnej Górze, zamiast oklasków został... publicznie wygwizdany. Podczas homilii biskup Józef Zawitkowski głosił: - Niech nikt w Polsce nie mówi, że chłop z chłopem może mieć dzieci i to jest prawda! I zakończył: - Politycy nie drażnijcie nas! W długim przemówieniu z okazji dożynek minister rolnictwa obiecywał rolnikom większe pieniądze z Unii i chwalił ich za to, że "uwolnili Polskę od GMO". Gwizdy pojawiły się zwłaszcza w momencie gdy Stanisław Kalemba mówił o dokonaniach rządu w sprawach wspierania polskich rolników.
M
monika
2 września 2013, 17:16
Homilia na Jasnogórskich Dożynkach była genialna! Piękne cytaty z Pisma, pieśni, poezji świetnie połączone z tematami współczesności.