Jasna Góra: Rekolekcje kapelanów wojskowych

(fot. Inko I.A. / flickr.com)
KAI / pz

Ponad 130 kapelanów Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji oraz Służby Celnej uczestniczy na Jasnej Górze w dorocznych rekolekcjach. W dniach skupienia udział bierze także po raz pierwszy biskup polowy Józef Guzdek.

Rekolekcje kapelanów wojskowych są okazją do przypomnienia roli księży obecnych wśród żołnierzy i potrzeby ich posługi - uważa ks. płk Stanisław Gulak, dziekan Dekanatu Wojsk Specjalnych w Krakowie. - Niektórzy dzisiaj chcieliby sprowadzić rolę kapelana tylko do misji wojskowych, tylko do takich sytuacji kiedy jest pogrzeb, wtedy kapelan jest potrzebny. Nie, kapelan jest potrzebny na co dzień, aby był z żołnierzami, by prowadził formację etyczną, by posługiwał rodzinom wojskowych, które często muszą zmieniać miejsce zamieszkania, im kapelan jest szczególnie potrzebny - twierdzi ks. Gulak.

DEON.PL POLECA

Biskup polowy podkreśla z kolei, że głównym przesłaniem posługi kapelana jest niesienie miłości i nadziei. "Zwłaszcza kiedy pracuje wśród tych, którzy doświadczyli tragedii wojny, w Afganistanie i w innych rejonach. Naprawdę trzeba samemu uwierzyć, że miłość jest możliwa i być świadkiem wobec tych, którzy mogą zwątpić, kiedy doświadczają przemocy, kiedy się rozlewa krew" - powiedział bp Guzdek. Dla niego są to pierwsze rekolekcje w roli biskupa polowego. Funkcję tę pełni on od niespełna roku, przejął ją po zmarłym w katastrofie smoleńskiej bp. Tadeuszu Płoskim.

Nauki rekolekcyjne dla kapelanów wojskowych głosi krakowski biskup nominat Grzegorz Ryś. Jak powiedział, jego refleksja oparta jest na Słowie Bożym i ma przypominać o konieczności czytania i słuchania Pisma Świętego. - Wiara rodzi się ze słuchania i to słuchania nie byle czego, ale słuchania Słowa Bożego. Ludzi się do wiary rodzi przez to, że głosi się im Słowo, a oni to Słowo przyjmują - powiedział biskup nominat, który swój pobyt na Jasnej Górze traktuje także jako przygotowanie do święceń biskupich.

W programie rekolekcji, poza konferencjami, są tradycyjnie: codzienna Msza św., Apel Jasnogórski i Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich.

Oprócz księży w rekolekcjach biorą udział pracownicy cywilni kurii polowej Wojska Polskiego, a także rodzice księży kapelanów. Konferencje dla tej grupy głosi rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. Henryk Skorowski.

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, w ramach którego w wojsku działają kapelani, przywrócił w 1991 r. papież Jan Paweł II.

Posługą kapelańską objęte są uczelnie, szpitale, sanatoria wojskowe oraz żołnierze uczestniczący w operacjach pokojowych. W duszpasterstwie wojskowym pracuje ok. 350 kapłanów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: Rekolekcje kapelanów wojskowych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.