Jasna Góra: w tym roku już 13 tys. pielgrzymów

KAI / psd

Na Jasnej Górze trwa sezon pielgrzymkowy. W ciągu ostatniego miesiąca od 27 czerwca do 27 lipca do Sanktuarium przybyło około 50 pielgrzymek pieszych, a w nich prawie 13 tys. pątników. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej modliło się również 27 grup pielgrzymów rowerowych - 1,5 tys.rowerzystów.

Wszyscy pielgrzymi, przemierzając łącznie kilkanaście tysięcy kilometrów, w drodze rozważali hasło roku duszpasterskiego w Polsce: „Bądźmy świadkami Miłości”. Modlili się głównie w intencji kapłanów, swoich najbliższych oraz Ojczyzny.

Najliczniejszą grupę pątników zgromadziło na Jasnej Górze Święto Matki Bożej Szkaplerznej. Do Sanktuarium dotarły wtedy pierwsze w tym roku duże grupy pieszych pielgrzymów. Swoją wędrówkę zakończyła 30. Przemyska Piesza Pielgrzymka - jej prawie 1,4 tys. pątników w ciągu 12 dni pokonało 380 km.

Pielgrzymów pod szczytem Jasnej Góry, jak każdego roku, witał metropolita przemyski abp Józef Michalik. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę na sens pielgrzymowania i owoce trudów oraz wyrzeczeń. „To egzamin człowieczeństwa. Człowiek skoncentrowany tylko na sobie, egoista, który nie umie wyrzec się swoich przyzwyczajeń, który nie potrafi pomagać innym, nie przyjmie niewygód pielgrzymowania. To jest wielka szkoła charakteru” - podkreślił.

Obok pątników z archidiecezji przemyskiej na Jasnej Górze modlili się również uczestnicy 141. Pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego. Ponad 600 pątników na Jasną Górę wędrowało 4 dni. Jak zaznaczył ks. Tomasz Estkowski, przewodnik pielgrzymki, wierni w drodze dziękowali za dar peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji łódzkiej, modlili się również w intencji poszkodowanych w wyniku powodzi.

Pielgrzymkowy trud zakończyła w wigilię Święta Matki Bożej Szkaplerznej także 76. Poznańska Piesza Pielgrzymka.

W 18 grupach przywędrowało prawie 2 tys. wiernych. Pątnikom towarzyszyło 36 kapłanów na czele z kapelanem ks. Konradem Jędrzejczakiem, 31 kleryków, 5 diakonów i 16 sióstr zakonnych. Pielgrzymowali także wierni z zagranicy, m.in. z: Niemiec, Argentyny, Finlandii, i RPA.

Wyjątkową grupę, jak każdego roku, stanowili pątnicy z Wadowic. W tym roku przywędrowali już po raz 25. Główną intencją modlitewną w drodze była prośba o wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. "Wędrowanie szlakiem, którym przed laty szedł, jako młody chłopiec, Karol Wojtyła zobowiązuje. Musimy dawać z siebie jak najwięcej, tak jak to robił nasz Wielki Rodak. Mimo zmęczenia musimy być na szlaku prawdziwymi braćmi, nie patrzeć na siebie, ale na drugiego człowieka – podkreślali pielgrzymi. Ks. Maciej Ścibor, przewodnik pielgrzymki, dodał, że wadowiczanie zobowiązani są do tego, aby dawać świadectwo życia zgodnego z nauczaniem Jana Pawła II. Znaczną część pielgrzymów stanowili młodzi ludzie, którzy przyznali, że czują się zobowiązani do przekazywania dziedzictwa Jana Pawła II.

W intencji papieża Benedykta XVI i beatyfikacji Jana Pawła II modlili się także uczestnicy 34. Pieszej Pielgrzymki z Krakowskiej Skałki, którzy po niespełna 6 dniach do Sanktuarium dotarli 21 lipca. Ciekawą grupę stanowili uczestnicy 20. jubileuszowej pieszej pielgrzymki z Zaolzia w Republice Czeskiej. Jubileuszowa pielgrzymka z Zaolzia przebiegała pod znakiem przebaczenia. „Rozumiemy według nauczania Jana Pawła II, że jubileusz zawsze ma być czasem przebaczenia za czas, kiedy z powodów politycznych Polacy pozostali poza granicami Ojczyzny po I wojnie światowej, kiedy Śląsk Cieszyński został podzielony na dwie części i też wówczas, gdy w komunistycznym systemie polskość była szczególnie niszczona" - wyjaśnił przewodnik grupy, ks. Piotr Rozkwarek z diec. ostrawsko-opawskiej.

Pomysłodawcami wędrówki z Zaolzia są Jadwiga i Franciszek Frankowie. Wcześniej chodzili w pielgrzymce krakowskiej, a następnie postanowili zorganizować własną grupę. W wędrówce na Jasną Górę uczestniczyli przede wszystkim Polacy mieszkający po czeskiej stronie Olzy. Nie zabrakło także Czechów. Zaolzie to część Śląska Cieszyńskiego na zachód od rzeki Olzy. W 1920 roku włączone zostało do Czechosłowacji. Według różnych szacunków obecnie żyje tam ok. 50 tys. Polaków.

Z miejsca upamiętniającego męczeństwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przybyła do Sanktuarium pielgrzymka rowerowa. Cyklistom w trakcie rekolekcji towarzyszyły słowa „Zło dobrem zwyciężaj”. Spod włocławskiej tamy w tym roku na Jasną Górę przybyło 27 rowerzystów. "Ks. Jerzy Popiełuszko dał przykład dojrzałej postawy chrześcijańskiej i moralnej, której winni się uczyć wszyscy: lekarze, politycy, robotnicy - uważa Kazimierz Wrzesiński, kardiolog z Włocławka. Dla mnie ks. Jerzy Popiełuszko to nauczyciel prawdziwego chrześcijańskiego życia. Jeżeli będziemy działali na rzecz pacjenta, a w innych zawodach na rzecz drugiego człowieka, wtedy będziemy prawymi ludźmi. Bo tego właśnie uczył nas ks. Jerzy".

18 lipca do Sanktuarium dotarła również 1. Rowerowa Pielgrzymki Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Cykliści mieli do przejechania ponad 450 kilometrów. W wyprawie uczestniczyło ponad 150 osób w bardzo różnym wieku. Uczestnicy pielgrzymki jechali siedem dni. Po drodze odwiedzili m.in. Lednicę i Licheń.

Liczną grupę stanowili uczestnicy 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej. Przybyło w niej ponad 500 osób zorganizowanych w kilkunastu grupach z różnych diecezji. Każda z nich rozpoczęła pielgrzymkę w innym terminie i jechała do Częstochowy odmienną trasą.

W sumie do tej pory na Jasna Górę przybyło 27 pielgrzymek rowerowych, w nich około 1,5 tys. cyklistów.

Tymczasem w drodze na Jasną Górę są kolejne grupy pieszych pątników. Po raz 26. do sanktuarium zmierza Szczecińska Piesza Pielgrzymka. Najdłuższą trasę przejdą pielgrzymi z Łukęcina - 617 km w 20 dni. Wierni ze Świnoujścia dołączą do grupy w czwartek, ci z kolei w ciągu 19 dni pokonają 607 km. Najkrócej wędrować będą pątnicy ze Szczecina pokonując w 16 dni 530 km.

W najbliższych dniach natomiast dotrą dwie duże grupy, będą to pątnicy z diec. bydgoskiej oraz uczestnicy pielgrzymki góralskiej. Obie kompanie do Sanktuarium dotrą 31 lipca.

Chociaż do Sanktuarium każdego dnia docierają kilkusetosobowe grupy wiernych, to szczyt pielgrzymkowy dopiero przed nami. Najwięcej pielgrzymów bowiem przybywa przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W ubiegłym roku w dniach od 1 do 15 sierpnia pielgrzymkową trasę przemierzyło 85 tys. pątników, przemierzając łącznie 15 tys. kilometrów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jasna Góra: w tym roku już 13 tys. pielgrzymów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.