Jasnogórska wieża rozbłyśnie w biało-czerwonych barwach

(fot. Photelling Images / Shutterstock.com)
PAP / pk

W niedzielę wieża sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze rozbłyśnie w biało-czerwonych barwach. Inauguracja nowego oświetlenia wieży będzie częścią głównych jasnogórskich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zaplanowanych na 4 listopada.

Data częstochowskich uroczystości jest nieprzypadkowa. Jak podkreślają gospodarze sanktuarium, ojcowie paulini, Jasna Góra jako pierwsza stała się sto lat temu skrawkiem wolnej ojczyny, której niepodległość ogłoszono tydzień później - 11 listopada. 4 listopada 1918 r. kapitan Artur Wiśniewski, żołnierz I Brygady Legionów Polskich, przejął klasztor z rąk austriackich. Polscy żołnierze po raz pierwszy zaciągnęli wówczas wartę honorową przed bramą sanktuarium, a na klasztornej wieży załopotały biało-czerwone flagi.

Ponad 106-metrowa, jedna z najwyższych w Polsce, wieża klasztornej bazyliki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów architektury sanktuarium. Jej nową oprawę świetlną, której premierę zaplanowano na niedzielę, przygotowała dostarczająca w Częstochowie energię grupa Tauron. Do oświetlenia wieży inżynierowie użyli 16 projektorów nowej generacji, które pozwolą na podświetlenie budynku w każdym kolorze. Będzie można również wyświetlać symbolikę lub dowolny zaprojektowany kształt. System będzie sterowany automatycznie.

DEON.PL POLECA

"Będzie także możliwe realizowanie dowolnych zaprojektowanych scen iluminacyjnych związanych z funkcjonowaniem obiektu, takich jak sceny świąteczne, okazjonalne, sceny na dzień powszedni, każda ze ścian wieży w innym kolorze czy zmiana barw sekwencyjnie. Wybór scen będzie odbywał się automatycznie, zgodnie z listą scenariuszy zaprogramowanych i zapisanych w pamięci serwera, uwzględniając np. kalendarz świąt i wydarzeń, lub zdalnie - dzięki dostępowi do interfejsu serwera poprzez użytkowe oprogramowanie zainstalowane np. na smartfonie" - podała grupa Tauron.

W niedzielę o 18. każda ściana wieży, dzięki oświetleniu, zmieni się w biało-czerwoną flagę Polski. Dopełnieniem iluminacji wieży będzie okazjonalne oświetlenie budynku Pokoi Królewskich, które będzie można podziwiać po raz pierwszy już wieczorem 3 listopada. Iluminacja będzie realizowana z czterech punktów ulokowanych na dachach różnych budynków sanktuarium, z zachowaniem równomierności oświetlenia wszystkich ścian wieży.

Jak mówią ojcowie paulini, jasnogórskie obchody 100-lecia niepodległości, w ramach których przygotowano nowe oświetlenie, mają rangę narodowych - nie tylko ze względu na znaczenie częstochowskiego sanktuarium, ale także z powodu patronatu prezydenta Andrzeja Dudy.

W liście, wręczonym przeorowi klasztoru podczas wizyty prezydenta na Jasnej Górze 2 września br., prezydent napisał m.in., że obejmuje patronat narodowy "dla upamiętnienia wydarzeń, które napełniły polskie serca wielką radością i nadzieją w akcie uroczystego hołdu dla biało-czerwonej flagi, zawieszonej na jasnogórskiej wieży - niezwyciężonej twierdzy polskiej wolności". Prezydent podkreślił, że czyni to także "w przekonaniu, że od częstochowskiego tronu Królowej Polski zawsze promieniował będzie duch szacunku i wierności wobec najstarszych i najpiękniejszych tradycji, określających naszą historyczną tożsamość i kulturę".

Niedzielne obchody zainauguruje msza św. w bazylice jasnogórskiej, z udziałem pocztów sztandarowych, pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Później w Kaplicy Pamięci Narodu nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej kpt. Arturowi Wiśniewskiemu, który 100 lat temu przejął klasztor z rąk zaborców. Później zaplanowano patriotyczny korowód w rytmie poloneza z Placu Biegańskiego na Jasnogórskie Błonia. Tam odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń z 4 listopada 1918 r., a na wieży klasztoru pojawi się 100-metrowa flaga narodowa. Zaplanowano też piknik patriotyczny z atrakcjami - będą m.in. pokazy sprzętu wojskowego i strażackiego. Po południu w bazylice zabrzmi oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim "Per Mariam Soli Deo".

Obok trwającej w sanktuarium codziennej modlitwy za ojczyznę, częścią przygotowań do jubileuszu był projekt edukacyjny "Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje", nawiązujący tytułem do słów Jana Pawła II. Przedsięwzięcie, we współpracy z jasnogórskim klasztorem, przygotowały: częstochowska delegatura Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Częstochowie. Celem przedsięwzięcia było dotarcie, zwłaszcza do młodych, z przekazem o wydarzeniach z czasów zaborów i roku 1918 oraz roli, jaką w drodze do niepodległości odegrała Jasna Góra. Chodziło również o przypomnienie i upamiętnienie postaci jasnogórskiego bohatera narodowego, kapitana Artura Wiśniewskiego.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w jasnogórskim Arsenale od maja prezentowana jest wystawa "Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918", która gromadzi m.in. zabytkowe pamiątki z okresu zaborów oraz II RP - wśród nich biżuterię patriotyczną, ryngrafy i odznaczenia wojskowe - a także unikatowe fotogramy z archiwum Jasnej Góry. Wśród eksponatów są też pamiątki pozostawione na Jasnej Górze przez prezydenta Ignacego Mościckiego, w tym Order Orła Białego oraz prezydencki melonik i walizka.

Ekspozycja zawiera też pamiątki po zesłańcach Sybiru i więźniach obozów koncentracyjnych z czasu II wojny światowej. Jest tzw. krzyżyk Olszynki Grochowskiej, zrobiony z gałązek olszyny; jego ramiona łączy złote okucie z wygrawerowanym napisem: "25 lutego 1831, z Olszynki". To data bitwy pod Olszynką Grochowską, do której doszło w czasie powstania listopadowego. Wśród pamiątek po zesłańcach są czapka i but, którego spód wykonany został ze starej, zużytej opony, oraz fragment kajdan, w które zakuwani byli Sybiracy. Pamiątki obozowe to m.in. różańce wykonane własnoręcznie przez więźniów ze sznurków i chleba. Jeden z różańców ozdobiono medalikiem - w kawałku szczoteczki do zębów jeden z więźniów wyrył twarz Matki Bożej.

Do cenniejszych eksponatów należy oryginalna figura Matki Bożej Niepokalanej, która stanęła na placu przed jasnogórskim Szczytem zaraz po tym, jak po odzyskaniu niepodległości usunięto stamtąd pomnik cara Aleksandra II, postawiony w 1889 r. Wzniesienie w tym miejscu pomnika cara było jedną z oznak rusyfikacji i prześladowań Polaków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jasnogórska wieża rozbłyśnie w biało-czerwonych barwach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.