Jerozolima otrzyma monumentalny posąg Chrystusa

Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Wysoką na 10 metrów, szeroką na 7,5 metra i ważąca 4,4 tys. kilogramów figurę zmartwychwstałego Jezusa chce postawić w Jerozolimie wikariusz kustodii Ziemi Świętej, o. Ibrahim Faltas OFM. Dzieło werońskiego rzeźbiarza Alessandro Mutto ma ozdobić dach franciszkańskiego Kolegium Terra Sancta w chrześcijańskiej dzielnicy Starego Miasta, poinformował w niedzielę izraelski dziennik "Jerusalem Post".

- Posąg jest wykonany z materiału, który odbija promienie słoneczne i odzwierciedla piękno nieba i natury - powiedział o. Faltas w wywiadzie dla Chrześcijańskiego Centrum Medialnego franciszkanów (CMC) w maju ubiegłego roku.

O. Faltas, z którego inicjatywy powstał pomnik stojący obecnie w Weronie, wyraził nadzieję, że będzie on "odzwierciedlał ducha miłości, pokoju, tolerancji, sprawiedliwości i braterstwa w Jerozolimie i wyeliminuje ducha zemsty, zazdrości, zawiści i nienawiści". Biskup Werony, Domenico Pompili, wyraził podobne odczucia.

- Posąg Jezusa obejmującego ludzi powinien być znakiem nadziei, który zaczyna się w Weronie i dociera do Ziemi Świętej - powiedział bp Pompili CMC. Papież Franciszek widział posąg w Weronie 18 maja br. i pobłogosławił dzieło sztuki. Ma on zostać przetransportowany do Hajfy, a następnie przywieziony do Jerozolimy. Według doniesień "Jerusalem Post" nie ma jeszcze informacji na temat kosztów i finansowania projektu ani daty inauguracji.

DEON.PL POLECA


W międzyczasie archeolodzy odkryli potężną fosę, która podobno służyła do umocnienia Wzgórza Świątynnego i Pałacu Królewskiego w Jerozolimie w czasach biblijnych. "Fosa była prawdopodobnie używana do oddzielenia górnego miasta, w którym znajdowała się świątynia i pałac, od dolnego miasta i do jego ochrony" - czytamy w oświadczeniu wydanym w niedzielę przez Izraelski Urząd ds. Starożytności. Rozwiązało to 150-letnią tajemnicę dotyczącą północnych fortyfikacji Jerozolimy.

Wykop został znaleziony podczas wykopalisk na tak zwanym parkingu Givati w Mieście Dawida, na południe od Starego Miasta w Jerozolimie, który jest zarządzany przez prawicową organizację osadniczą Elad. Według archeologów ma on około dziewięciu metrów głębokości i około 30 metrów szerokości. Był to ogromny kanał, który oddzielał Miasto Dawida od Wzgórza Świątynnego i obszaru na południe od niego. Według prowadzących wykopaliska Yuvala Gadota i Yiftacha Shaleva nie wiadomo, kiedy fosa została utworzona, ale istnieją przesłanki, że była używana w czasach pierwszej żydowskiej świątyni i Królestwa Judy (IX wiek p.n.e.). Budowa twierdzy wbrew naturalnej topografii Jerozolimy wymagała "znacznych umiejętności inżynieryjnych i zasobów".

Starożytna Jerozolima „została zbudowana na wąskim i stromym grzbiecie, który rozciągał się nad wzgórzami i dolinami, dzieląc ją na różne części”. Dlatego "nie jest zaskoczeniem, że wiele królewskich projektów budowlanych w Jerozolimie było związanych z potrzebą przebudowy topografii".

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jerozolima otrzyma monumentalny posąg Chrystusa
Komentarze (1)
AS
~A. Szczawiński
23 lipca 2024, 17:29
Ale czy oni się zgodzą na postawienie posągu, ciekaw jestem.