Jubileusz redakcji katolickich w TVP i PR

Rafał Sztejka SJ i Krzysztof Ołdakowski SJ (fot. polskieradio.pl)
GD

W tym roku minęło 25. lat od powołania Redakcji Radiowych i Telewizyjnych Programów Katolickich. Powstała ona w wyniku porozumienia pomiędzy Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski i Komitetem ds. Radia i Telewizji, podpisanego 28 czerwca 1989 roku.

Wraz z likwidacją Komitetu ds. Radia i Telewizji i przekształceniami w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu, redakcje zaistniały jako odrębne zespoły, produkujące programy na antenach TVP1, TVP2 i Ośrodkach Regionalnych Telewizji Polskiej, oraz jako Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia (oraz redakcje w rozgłośniach regionalnych radia publicznego). Rocznicę świętowano w niedzielę, 19 października w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie-Falenicy.

Uroczystości rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. bp Artur Niziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, do którego kompetencji należy także troska o linie programowe obydwóch redakcji oraz o relacje między mediami publicznymi a Episkopatem. W wielowątkowej homilii podkreślił rolę zespołów redakcji katolickich jako z jednej strony miejsc obecności Kościoła w mediach, a z drugiej - jako formy obecności mediów w Kościele. Podkreślił, że misją tych redakcji jest współuczestniczenie w wewnętrznym dialogu w Kościele oraz współdziałanie na rzecz współpracy Kościoła i instytucji publicznych na rzecz dobra wspólnego.

DEON.PL POLECA

Po Mszy św., kierownicy zespołów, Krzysztof Ołdakowski SJ i Rafał Sztejka SJ przedstawili multimedialne prezentacje ilustrujące historię i bieżący stan pracy dziennikarzy redakcji katolickich w mediach publicznych. Ciepłe słowa i życzenia wyrazili pod ich adresem: Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak, Prezes TVP Juliusz Braun, oraz Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A Andrzej Siezieniewski wraz z Henrykiem Cicheckim, członkiem Zarządu.

Przewodniczący Jan Dworak skreślił historię obecności Kościoła w mediach w Polsce, sięgając do okresu II Rzeczpospolitej, konkludując, że każda refleksja nad ta historia ostatecznie sięga nie tylko dat i wydarzeń ale nade wszystko zmierza do ludzkiego serca, do pytań i problemów ludzkich, na które media winny reagować i szukać odpowiedzi. Tą część spotkania zakończyło odtworzenie życzeń i pozdrowień ks. Andrzeja Koprowskiego SJ, dyrektora programowego Radia Watykańskiego, pierwszego kierownika powstających w 1989 r. redakcji katolickich.

Po części oficjalnej miało miejsce spotkanie przy wspólnym stole, w którym uczestniczyło ponad 150 osób: byłych i obecnych pracowników redakcji katolickich a także dziennikarze radia, telewizji, prasy, współpracujący z nimi. W spotkaniu brał udział także bp Antoni Długosz z Częstochowy, tworzący od lat telewizyjny program dla dzieci "Ziarno".

Redakcje Programów Katolickich , oprócz realizacji zadań wymienianych w kolejnych porozumieniach pomiędzy Episkopatem a władzami TVP i Polskiego Radia, aktywnie uczestniczą w tworzeniu innych pozycji programowych, emitowanych zwłaszcza w święta roku liturgicznego oraz w dniach ważnych wydarzeń religijnych i społecznych. Szczególnie istotny był udział redakcji w obsłudze medialnej papieskich pielgrzymek: św. Jana Pawła II, papieży Benedykta XVI i Franciszka. Pielgrzymki Jana Pawła II w TVP oglądała zawsze wielomilionowa widownia. Pogrzeb Ojca Świętego na antenie TVP1 śledziło ok. 15 mln widzów.

O. Krzysztof Ołdakowski SJ i O. Rafał Sztejka SJ o pracy redakcji katolickich: polskieradio.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jubileusz redakcji katolickich w TVP i PR
Komentarze (1)
G
gosc
20 października 2014, 18:27
TVP za darmo puści homopropagandowy spot DODANE 2014-10-20 14:22 jdud /onet.pl TVP będzie za darmo emitować spot, promujący prawne uznanie związków partnerskich - zwłaszcza homoseksualnych, bo 30-sekundowy filmik pokazuje parę lesbijską. Praktycznie oznacza to, że każdy z nas, płacąc abonament RTV, stał się sponsorem homolobby. 30-sekundowy filmik ma być puszczany w TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Kultura oraz TVP Historia, być może już od przyszłego tygodnia. Jak informuje onet.pl, w samej TVP 1 najprawdopodobniej będzie to 10 emisji. A łącznie, na wszystkich antenach, emisje mają trwać co najmniej 9 minut, głównie w godzinach 6-18. W praktyce może to być jednak więcej.