"Kaplica szpitalna jest ważnym miejscem"

Podczas liturgii, której metropolita poznański przewodniczył w kaplicy pw. NMP Matki Kościoła powstałej w Centrum Medycznym HCP w Poznaniu z inicjatywy NSZZ "Solidarność" Zakładów Hipolita Cegielskiego, poświęcił także nowe tabernakulum i udzielił sakramentu bierzmowania jednej z chorych. (fot. centrum-medyczne-hcp.pl)
KAI / slo

Niezwykle ważnym miejscem dla szpitala, miejscem duchowego uzdrowienia nazwał kaplicę szpitalną abp Stanisław Gądecki. 26 października metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w kaplicy pw. NMP Matki Kościoła znajdującej się w Centrum Medycznym HCP w Poznaniu, z okazji 30. rocznicy jej poświęcenia.

Podczas liturgii, której metropolita poznański przewodniczył w kaplicy pw. NMP Matki Kościoła powstałej w Centrum Medycznym HCP w Poznaniu z inicjatywy NSZZ "Solidarność" Zakładów Hipolita Cegielskiego, poświęcił także nowe tabernakulum i udzielił sakramentu bierzmowania jednej z chorych.

W wygłoszonej homilii abp Gądecki podkreślił wielkie znaczenie, jakie ma kaplica szpitalna, bowiem "uzdrowienie duchowe jest ważniejsze od leczenia fizycznego" i ułatwia to drugie.

"Kaplica szpitalna jest miejscem duchowego uzdrowienia, gdzie człowiek powinien modlić się o swoje zdrowie" - zaznaczył kaznodzieja. Natomiast w sytuacji, kiedy nie ma szans na wyleczenie, jest ona miejscem, w którym można na modlitwie dojść do rozeznania, że "zło, które nas dotyka nie jest bezużyteczne", ale ofiarowane Bogu i przeżywane w jedności z cierpieniem Chrystusa może pomóc światu odnaleźć drogę zbawienia.

Po Mszy św. abp Stanisław Gądecki poświęcił również Oddział Intensywnej Terapii Centrum Medycznego HCP oraz odwiedził chorych na Oddziale Chemioterapii.

Centrum Medyczne HCP mieszczące się przy ul. 28 Czerwca 1956 Roku na poznańskiej Wildzie powstało po prywatyzacji samodzielnego, publicznego szpitalu istniejącego przy Zakładach "Cegielskiego". Była to zresztą pierwsza w kraju prywatyzacja tego typu placówki.

Początki szpitala związane są z mającymi ponad 150-letnią tradycję poznańskimi Zakładami Hipolita Cegielskiego, tymi samymi, z których w czerwcu 1956 r. wyszli na ulice miasta robotnicy domagający się chleba, wolności i Boga, rozpoczynając krwawe wydarzenia tzw. Poznańskiego Czerwca, nazywanego też Powstaniem Poznańskim.

6 października 1981 r. ówczesny metropolita poznański abp Jerzy Stroba poświęcił kaplicę pw. NMP Matki Kościoła w tutejszym szpitalu. Uroczystość tę poprzedziła uchwała Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" H. Cegielski Poznań z dnia 11 lutego 1981 r., w której stwierdziła ona pilną potrzebę zaadoptowania jednego z pomieszczeń tutejszego Przemysłowego Zakładu Opieki Zdrowotnej na kaplicę.

Potem nastąpiły wielomiesięczne starania i uzgodnienia z władzami, zakończone ostatecznie sukcesem - ustanowieniem kaplicy, która przetrwała także trudny czas stanu wojennego.

Obecnie Centrum Medyczne HCP jest nowoczesną placówką świadczącą usługi medyczne na najwyższym poziomie. Wśród swoich oddziałów posiada m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy i Oddział Chirurgii Onkologicznej oraz prawie trzydzieści poradni specjalistycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kaplica szpitalna jest ważnym miejscem"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.