Kard. Fernández: Poszczególni biskupi muszą dokonać rozeznania czy i jak stosować deklarację „Fiducia supplicans”

Kardynał Víctor Manuel Fernández (Fot. ROME REPORTS en Español/youtube.com)
KAI/dm

Poszczególni biskupi lokalni i konferencje biskupów powinny dokonać rozeznania w odniesieniu do stosowania deklaracji Fiducia supplicans, stwierdził prefekt Dykasterii Nauki Wiary, kardynał Víctor Manuel Fernández, komentując niechęć wobec tego dokumentu wyrażaną przez wielu hierarchów na całym świecie.

Dokument Dykasterii Nauki Wiary wprowadza rozróżnienie między błogosławieństwami liturgicznymi a innymi o charakterze nieformalnym i zachęca do błogosławienia osób w „sytuacjach nieregularnych” oraz „par tej samej płci”, zastrzegając, że nie powinny być one mylone z aprobatą zachowań lub okoliczności sprzecznych z nauką wiary.

W wywiadzie opublikowanym w hiszpańskiej gazecie ABC, kard. Fernández odpowiedział na krytykę i rozbieżne opinie wyrażone przez innych kardynałów, biskupów i konferencje episkopatu, zapewniając, że „jeśli tekst jest czytany z właściwą dyspozycją, można zauważyć, że wspiera on z wielką jasnością i prostotą odwieczną katolicką naukę o małżeństwie i ludzkiej płciowości”.

DEON.PL POLECA

Kardynał podkreślił, że krytycy „Fiducia supplicans” „nie mogą nie zgodzić się z tą doktryną”, zauważając, że w jego rozumieniu zastrzeżenia do dokumentu mają związek z „niewłaściwym udzielaniem błogosławieństw, które łatwo można pomylić z legitymizacją nieregularnego związku”.

Kard. Fernández zauważył, że zwłaszcza w Afryce, gdzie istnieje ustawodawstwo, które karze więzieniem sam fakt zadeklarowania się jako gej, można sobie wyobrazić z jaką relacją spotkało by się błogosławieństwo par osób tej samej płci. Dodał, że „właściwe jest, aby każdy lokalny biskup dokonał takiego rozeznania w swojej diecezji, a w każdym razie udzielił dalszych wskazówek”.

Podzielone opinie na „Fiducia supplicans”

Po opublikowaniu Fiducia supplicans 18 grudnia pojawiły się wypowiedzi różnych biskupów lub konferencji episkopatów na całym świecie, które wyrażały zróżnicowane opinie.

Biskupi z niektórych krajów, takich jak Niemcy, Austria i Francja, wyrazili zadowolenie z deklaracji, a niektórzy z nich posunęli się nawet do stwierdzenia, że kapłani nie mogą odmówić udzielenia tych błogosławieństw nieliturgicznych osobom znajdującym się w nieregularnej sytuacji.

W innych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Ukraina, Ghana, Kenia i Meksyk, biskupi okazali swoje poparcie, ostrzegając jednocześnie przed trudnościami związanymi z zapewnieniem, aby te gesty duszpasterskie nie doprowadziły do dezorientacji ludzi co do zmiany nauczania odnośnie do małżeństwa i seksualności w Kościele katolickim.

W związku z tym biskup Orihuela-Alicante w Hiszpanii, José Ignacio Munilla, zauważył, że chociaż deklaracja nie jest „heretycka”, jej stosowanie może wprowadzać chaos. Biskupi co najmniej trzech krajów - Kazachstanu, Malawi i Zambii zakazali stosowania Fiducia supplicans.

Prefekt Dykasterii Nauki Wiary powiedział dziennikowi ABC, że nieformalne lub „duszpasterskie” błogosławieństwo dozwolone przez „Fiducia supplicans” nie oznacza, w przypadku osób homoseksualnych, „akceptacji małżeństwa, ani zatwierdzenia stylu życia, jaki prowadzą, ani rozgrzeszenia. Jest to prosty gest duszpasterskiej bliskości, który nie ma takich samych wymogów jak sakrament”.

„Będziemy musieli przyzwyczaić się do zrozumienia, że jeśli ksiądz udziela tego rodzaju prostego błogosławieństwa, nie jest heretykiem, niczego nie ratyfikuje, ani nie zaprzecza katolickiej doktrynie o małżeństwie” - dodał kardynał.

Zapytany, czy ta deklaracja jest pierwszym krokiem w kierunku akceptacji zachowań homoseksualnych lub zrównania małżeństwa ze związkami między osobami tej samej płci, kardynał stwierdził, że „takie postrzeganie jest całkowicie błędne. Ktokolwiek tak twierdzi, albo nie przeczytał tekstu, albo jest «źle nastawiony»".

„Oświadczenie wyraźnie i nieustannie stwierdza, że są to błogosławieństwa nierytualne, więc nie są interpretowane jako małżeństwo” - powiedział kard. Víctor Manuel Fernández.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Fernández: Poszczególni biskupi muszą dokonać rozeznania czy i jak stosować deklarację „Fiducia supplicans”
Komentarze (8)
AS
~A. Szczawinski
29 grudnia 2023, 17:38
To jest przewrotne wprowadzanie do Kościoła relatywizmu, o wszystkim można powiedzieć wszystko. Kto jest ojcem kłamstwa?
TB
~Tadeusz Borkowski
29 grudnia 2023, 12:19
Wygląda na krętactwo.
AS
Antoni Sidz
29 grudnia 2023, 06:04
Ewa w raju też dokonała rozeznania...
LH
~Leon Hedwig
29 grudnia 2023, 00:14
Co do jakich jeszcze dokumentów papieskich biskupi muszą dokonać indywidualnego "rozeznania", czy chcą ich przestrzegać czy nie? Proponuję na początek Kodeks Prawa Kanonicznego.
MK
~Mateusz Kuciński
28 grudnia 2023, 22:04
Ciekawe to, jest zatem nauczanie KOścioła podane w Biblii i w Katechizmie, czy tylko wszystko należy poddać rozeznaniu biskupów??
JO
Jan Osa
28 grudnia 2023, 18:46
Czyli krótko mówiąc: wolnoć Tomku w swoim domku! Niby jeden KK, ale tak w rzeczywistości każdy jak uważa, jak zarządzą biskupi i która grupa katolików ma w jakiejś diecezji ma większość, tak będzie. Kierunek protestancki idzie szeroką ścieżką. I to za przyzwoleniem Franciszka. Pewno taka jest wola Ducha Świętego? Na razie, póki co, zamęt, czyli pierwotny chaos - "tohu va bohu", jak przy stworzeniu świata. Co z tego będzie? Zobaczymy.
TB
Tedy Ber
28 grudnia 2023, 16:00
Kurczę, a jak Franciszek nie powołał od dwóch miesięcy lokalnego biskupa? Np. w diecezji sosnowieckiej...
KP
~katolik pomniejszego płazu
28 grudnia 2023, 14:52
tu by się przydało duszpasterskie wytarzanie mąciciela w smole i w pierzu, oczywiście bez zmiany prawa kanonicznego, na którego egzekwowanie i tak nie ma co liczyć