Kard. Krajewski: jeśli są nadużycia w Kościele, sprawa jest prosta, nie ma tu nic do ukrycia

(fot. twitter / archidiecezja łódzka)
KAI / pch

Życzyłbym wszystkim publicznym przestrzeniom, by tak zajęły się tym problemem, jak zajął się Kościół. Jeżeli są nadużycia, sprawa jest prosta - trzeba to zgłosić do prokuratury - powiedział kard. Konrad Krajewski na trasie łódzkiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

Jałmużnik papieski odniósł się w ten sposób do niedawnego listu papieża Franciszka w sprawie nadużyć seksualnych duchowieństwa wobec nieletnich.

W drodze pielgrzymi zadawali pytania jałmużnikowi papieskiemu. Jedno z nich dotyczyło niedawnego listu papieża Franciszka do ludu Bożego w sprawie nadużyć seksualnych duchowieństwa wobec nieletnich.

Franciszek w liście zareagował na opublikowany przed tygodniem raport na temat przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych i tuszowania tego faktu w diecezjach amerykańskiego stanu Pensylwania.

Na trasie łódzkiej pielgrzymki kard. Krajewski podkreślił, że oficjalne stanowisko Kościoła co do postępowania w takich przypadkach jest znane od dawna. - Życzyłbym wszystkim publicznym przestrzeniom, by tak zajęły się tym problemem, jak zajął się Kościół - powiedział.

Zobacz wypowiedź kard. Krajewskiego podczas pielgrzymki:

"Jeżeli są nadużycia, sprawa jest prosta - trzeba to zgłosić do prokuratury, nie ma tu nic do ukrycia. A jest też ścieżka kościelna, która zawsze działa. Jest komisja watykańska, wszystkie sprawy muszą przechodzić przez Watykan. I jeśli ktoś nie chce tego przeczytać, to niech przejrzy doniesienia sprzed dwóch, trzech tygodni, że w jednym kraju cały episkopat podał się do dymisji, ponieważ nieodpowiednio reagowano na takie przypadki. Ani jeden biskup nie pozostał przy władzy, oddał się do dyspozycji Ojca Świętego. Ojciec Święty powiedział: bardzo dobrze" - powiedział kard. Krajewski.

Purpurat odniósł się w ten sposób do dramatycznej sytuacji Kościoła w Chile. W maju wszyscy chilijscy biskupi złożyli rezygnację na ręce papieża Franciszka, oddając się do jego dyspozycji w związku ze skandalem pedofilii w tamtejszym Kościele.

Zobacz wypowiedź kard. Krajewskiego podczas nabożeństwa pokutnego:

W środę o papieskiej reakcji na problem pedofilii mówił też inny uczestnik łódzkiej pielgrzymki, abp Grzegorz Ryś.

"Papież Franciszek go rozstrzyga w znamienny sposób, bo mówi, że jedną z wielu przyczyn tego grzechu, także tego, że jest potem ukrywany, jest klerykalizm w Kościele. I że ten klerykalizm mogą tworzyć wszystkie strony: i duchowni, którzy mogą się szybko wyrodzić w kastę, która samą siebie chroni, ale też świeccy, jeśli zostawią Kościół duchownym, nie wezmą za niego jakiejś odpowiedzialności, każdy na swoją miarę. Też jakoś umacniają ten klerykalizm, a potem jest niewątpliwie tak, że grzechy pedofilii to jest też wyraz nadużycia władzy w Kościele" - powiedział arcybiskup.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Krajewski: jeśli są nadużycia w Kościele, sprawa jest prosta, nie ma tu nic do ukrycia
Komentarze (5)
28 sierpnia 2018, 21:04
Jak ten artykuł śmiesznie brzmi z perspektywy dnia po 26.08.2018 r. i milczenia papieża. Tak trudno wydusić z siebie TAK lub NIE. Obłuda, obłuda, obłuda...
JK
Jarosław Kuczko
24 sierpnia 2018, 14:17
O grzechach potrafią mówić sprawnie, ładnie, pięknie, rzeczywistość pokazała/pokazuje, liczy się kultura materialna, przysłania kulturę duchową, dysonans poznawczy? Przyjęte konwencje , zasady: życie skromne, w ubóstwie, wiara, modlitwa, a zjawisko a posteriori: kalkulacja, zabieranie nieruchomości, tworzenie w ramach Kościoła grup społecznych: księża, prawnicy, analitycy finansowi ( cel zabrać co nasze). Występują dwa elementy idei, wartości sprzeczne pojawił się dysonans poznawczy. W Poznaniu zabrali nieruchomość - 8 LO musiało zmienić lokalizację, opuścić budynek ( jedno z najlepszych LO, duża wartość w kulturze duchowej, rozwój, pożytek społeczny itd), wyremontowali na styl małego pałacyku z windą na elewacji, pojawiły się inf. że szkoła muzyczna dostała nakaz opuszczenia budynku. Mają w Poznaniu masę nieruchomości, konkordat podpisany. Jak wyjaśnić radzenie sobie z dysonansem poznawczym: np wiem, że palenie papierosów mi szkodzi, pale je, muszę sobie wmówić: palenie jest szkodliwe, palenie mi nie zaszkodzi. Nie dają sobie rady z hiperlibidemią, hiperseksualizmem, satyryzmem, przyczyna to edukacja niedostosowana do potrzeb, zjawisk, które pojawiły się w rzeczywistości, przestrzeni publicznej: strony internetowe różne pornograficzne tzw bodziec ( wejście w do krainy rozkoszy, przyjemności wywołuje satyryzm). Bez odpowiedniej edukacji, przygotowania młodych mężczyzn do życia w kulturze materialnej w idei asceza,modlitwa, wyjaśnienie co jest ważne: Kościół, modlitwa czy uciechy życia. Hamowanie popędu: libido. Nie stworzą odpowiedniej socjalizacji, Kościół, wartości, ulęgną destrukcji. Młodzi mężczyźni rozniosą im ten Kościół. Do przodu i alleluja (;
SM
Sylwester Mrozik
23 sierpnia 2018, 20:41
,,Media nakręcają" - gdyby nie ,,nakręcały" nic nie wyszłoby na jaw. ,,Ścieżka kościelna zawsze działa" - zawsze, to znaczy od kiedy ? Od czasu gdy wszystko wyszło na jaw ? Bo wcześniej na pewno nie. ,,Jeśli są naduzycia, to jest prokurator" - i tu nie mam danych, ile przypadków pedofilii i innych przestępstw Kościół w Polsce zgłosił do prokuratury np. w latach 2013-2018 (dotychczasowy pontyfikat papieża Franciszka). Podsumowując - nie ma to jak dobre samopoczucie, księże kardynale.
ZS
Zdzisław Sierpiński
23 sierpnia 2018, 20:26
Pozwólcie Państwo na kilka myśli związane z nagraniem. Nagranie ma 1min i 3 sekundy. A ile treści. "Nie czytajcie Wyborczej ... tylko oficjalne stanowisko Watykanu"  - ile przypadków pedofilii ujawnili ci, którzy " nakręcają ", a ile "oficjalne stanowisko, które jest od bardzo dawna" ? "sprawa jest prosta - trzeba iść do prokuratury"  - ile przypadków pedofilii znał / zna pan Krajewski, ile z nich zgłosił do prokuratury ? "droga kościelna zawsze działa"  - w Chile również działała i działa? w Pensylwanii również ? w Irlandii również ? "Kościół się zajął tym problemem" - jak nikt inny, rzeczywiście, o skutkach słychać co chwilę (nie tylko w Wyborczej); "Papież powiedział  <bardzo dobrze>"  - czyli pochwalił panów biskupów, to jest rozwiązanie problemu? "ani jeden biskup nie pozostał przy władzy" - czyli jednak to o władzę chodzi ? Tylko minuta i 3 sekundy. 
OL
olbracht lach
23 sierpnia 2018, 17:12
Doskonałe podsumowanie franciszkowego Kościoła. Kardynał Maradiaga, ulubieniec Bergoglio, niespecjalnie ukrywa swe nadużycia i wręcz chełpi się, że Bergoglio powiedział mu "niczym się nie przejmuj" https://www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,6548,papiez-zadzwonil-do-kardynala-ktoremu-postawiono-powazne-zarzuty.html