Kard. Nycz: to historyczny moment

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / psd

To historyczny moment, na który czekały pokolenia - powiedział w poniedziałek metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz o planowanym na 11 listopada otwarciu Świątyni Opatrzności Bożej.

Uroczystości otwarcia świątyni wybudowanej na Polach Wilanowskich w Warszawie potrwają trzy dni.

Rozpoczną się 11 listopada o godz. 9 mszą świętą pod przewodnictwem prymasa Polski, abp. Wojciecha Polaka. W mszy będą uczestniczyć przedstawiciele najwyższych władz RP, m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier Beata Szydło.

DEON.PL POLECA

Tego dnia odbędzie się też premiera koncertu "Przymierze" Michała Lorenca, napisanego specjalnie na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej w roku 1050-lecia chrztu Polski.

11, 12 i 13 listopada w samo południe w świątyni odprawione zostaną też uroczyste msze św. z Aktami Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej.

"Moment jest historyczny, w tym znaczeniu historyczny, że oczekiwaliśmy, oczekiwały pokolenia - na to wydarzenie, które będzie w piątek 11 listopada - dokładnie 225 lat" - powiedział kard. Nycz.

Świątynia Opatrzności Bożej zostanie otwarta 225 lat po tym, jak 5 maja 1791, dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, obietnicę jej wybudowania złożył Sejm Wielki.

Jak przypomniał metropolita warszawski, wiele było prób realizacji tej obietnicy króla i Sejmu, a na przeszkodzie stały m.in. kolejne rozbiory Polski, wojny, a następnie lata komunizmu.

Kard. Nycz wskazał, że nadzieja na budowę świątyni "do tego stopnia malała", że Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński, zdecydował się w 1979 r. konsekrować na warszawskim Rakowcu kościół parafialny pod wezwaniem Opatrzności Bożej, traktując to jako "próbę zastąpienia tej wielkiej obietnicy".

"I dopiero czas wolności, w którym wystąpił kard. Józef Glemp, na końcu XX wieku, przypomniał tę obietnicę. Miał nadzieję, wołał do parlamentu, wołał do państwa, wołał do rządu, wołał do darczyńców i nie znajdował niestety zbyt wielkiego odzewu" - powiedział kard. Nycz. Przypomniał, że inicjatywę wsparł wówczas specjalną uchwałą Sejm.

Budowę Świątyni Opatrzności Bożej ostatecznie rozpoczęto w 2002 jako "wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności". "I jest ten moment, jest ten dzień, kiedy wejdziemy do tej świątyni w takim stanie, że można sprawować eucharystię" - powiedział metropolita warszawski, dodając, że budowa nadal trwa.

"Jesteśmy na tym pierwszym etapie, który można streścić słowami - otwieramy i budujemy dalej, czyli kontynuujemy wystrój świątyni" - powiedział kard. Nycz. Dodał, że chodzi o wystrój ścian, bocznych ołtarzy, bocznych kaplic, drogę krzyżową itp. "I to będzie droga do następnych etapów - do poświęcenia już formalnego i konsekracji na zakończenie budowy" - powiedział metropolita warszawski.

Dodał, że w dniu otwarcia w świątyni będzie już położona biała, marmurowa posadzka oraz ustawiony ołtarz.

Metropolita warszawski podkreślał, że celem budowy świątyni jest nie tylko dziękczynienie, ale i zawierzenie. Wskazał też, że

sukcesem jest to, iż przez lata budowy wokół świątyni utworzyła się się grupa blisko 100 tys. darczyńców. "Można powiedzieć, że Świątynia Opatrzności jest dziełem tych Polaków, którzy się zidentyfikowali z sensem tej obietnicy, z sensem tego wotum narodu, jakim jest Świątynia Opatrzności" - mówił.

Kard. Nycz zapowiedział, że od momentu otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej to w niej - a nie jak dotąd w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela - będzie celebrowana większość uroczystości państwowych, które mają oprawę religijną. Kardynał powiedział, że taka prośba została już skierowana do prezydenta RP i władz samorządowych.

Powstający w warszawskim Wilanowie kompleks Centrum Opatrzności Bożej składa się z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Świątyni Opatrzności Bożej oraz Panteonu Wielkich Polaków.

Centrum Opatrzności to budowla o kilku kondygnacjach. Część parterową wypełnia Świątynia Opatrzności Bożej z ołtarzami i kaplicami, które mają upamiętniać najważniejsze wydarzenia dla polskiej historii i tradycji religijnej. Na pierwszym piętrze, na wysokości 26 metrów, na które wjedzie się nowoczesnymi windami, będą się znajdować multimedialne muzea kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Pod Świątynią Opatrzności Bożej umiejscowiony jest Panteon Wielkich Polaków.

W panteonie pochowani są m.in. ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, pierwszy po 1989 r. minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, poeta ks. Jan Twardowski oraz księża, którzy zginęli w katastrofie w Smoleńsku. Umieszczono tam symboliczny grób papieża Jana Pawła II. Znajduje się też relikwiarz z fragmentem sutanny z krwią Jana Pawła II z zamachu na placu św. Piotra.

Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł wskazał, że Świątynia Opatrzności to najwyższy kościół stolicy - jego wysokość wraz z krzyżem to 75 metrów. Do pokrycia kopuły zużyto 30 ton miedzi, świątynia liczy ok. 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni i ma przygotowanych nawet 4 tys. miejsc siedzących.

Jak informował Gaweł, w świątyni zastosowano bardzo nowoczesne rozwiązania nagłośnieniowe, wykorzystywane w najlepszych salach koncertowych, a oświetlenie pozwoli uzyskać efekty zmieniane w rytmie roku liturgicznego.

Jak szacuje Gaweł, na dokończenie wszystkich prac w świątyni potrzeba jeszcze ok. 30 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: to historyczny moment
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.