Kard. Nycz: troska o rodzinę nas jednoczy

(fot. ©episkopat.pl)
KAI / mc

Dziś jednoczy nas sprawa troski o rodziny, przy której zawsze musimy być razem - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. w kościele św. Anny w Grodzisku Mazowieckim inaugurującej Tydzień Rodziny. W jego ramach do soboty, 21 maja, w mieście odbywać się będą konferencje, warsztaty, panele, spotkania i inicjatywy promujące rodziny wielodzietne. W liturgii wzięli udział premier Beata Szydło i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

We Mszy św. sprawowanej w uroczystość Zesłania Ducha Świętego metropolita warszawski przypomniał, że od chwili Pięćdziesiątnicy Bóg mówi do człowieka w Kościele i przez Kościół. - "Różne są dary łaski, ale tan sam Duch". My jako różne członki mistycznego ciała Chrystusa Kościoła jako jego członki zjednoczone z nim - przypomniał hierarcha. - Miłosierdzie Boga, które jest łaską Ducha Świętego sprawia, że człowiek jest pojednany z Bogiem i może wchodzić na drogę pokoju i może go nieść innym ludziom - powiedział metropolita warszawski. Hierarcha zwrócił uwagę, że w żalu za grzechy człowiek mówi Bogu "przepraszam" i pokazuje, że umie przyjąć od Boga przebaczenie.
Jak zauważył kard. Nycz, dany apostołom dar jedności, wyrażający się w mówieniu jednym językiem, jest zadaniem również dla naszego pokolenia. - Apostołowie zjednoczeni jednym Duchem potrafili się rozumieć i potrafili stworzyć wspólnotę Kościoła pierwotnego. My bardzo często mówimy jednym językiem, a mamy problem porozumienia się w tym jednym języku. Czy to oznaka, że nie jesteśmy tego samego, jednego Ducha? - zapytał metropolita. - Bóg oczekuje od nas, byśmy byli jednego Ducha, byśmy byli ludźmi pokoju, którzy potrafią przyjąć Boże miłosierdzie i którzy potrafią nieść je dalej - powiedział.
- Dziś jednoczy nas sprawa troski o rodziny, przy której zawsze musimy być razem - podkreślił hierarcha. Przypomniał znaczenie rodziny w rozwiązywaniu wielu ważnych problemów, które stoją przed społeczeństwami w Polsce, Europie i świecie. Zaliczył do nich kwestie wychowania młodego pokolenia i opieki osób starszych, a także sprawy związane z demografią.
Metropolita warszawski przypomniał dwie obowiązujące nas w trosce o rodziny podstawowe zasady: pomocniczości i solidarności. Pomocniczość zakłada, że rodziny nie należy zastępować, lecz trzeba przy niej być i skutecznie wspierać. Solidarność jest zaś towarzyszeniem rodzinie w ich brzemionach.
Arcybiskup przypomniał ogromny wpływ inicjatorów Tygodnia Rodziny - Joanny Krupskiej i burmistrza Grodziska Mazowieckiego, Grzegorza Benedykcińskiego - na wprowadzenie funkcjonującej w samorządowej i ogólnopolskiej polityce prorodzinnej Kartę Dużej Rodziny, czy inne projekty prorodzinne, takie jak urlop rodzicielski, czy 500+.
Po Mszy św. w grodziskim Centrum Kultury odbywa się konferencja "Przyszłość i zdrowie polskiej rodziny". Nad kondycją współczesnych rodzin będą dyskutować uczestniczący w wydarzeniu premier Beata Szydło, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, minister Bartosz Marczuk, prezydent Gniezna Tomasz Budasz oraz prof. Rafał Antczak.
Tydzień Rodzin jest inicjatywą Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" i gminy Grodzisk Mazowiecki. Patronat honorowy nad powstałą w 2013 roku inicjatywą promującą wielodzietne rodziny sprawuje Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
Wydarzenie zakończy się w sobotę 21 maja. Informacje na temat zjazdu rodzin znajdują się na stronie www.zjazd.3plus.pl.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: troska o rodzinę nas jednoczy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.