Katolik w społeczeństwie informacyjnym

(fot. by littleghoti)
KAI / apio

Dlaczego ludzie przestają praktykować? Dlaczego ich postawy oraz poglądy na sprawy etyczne stają się niezgodne z wiarą, którą - przynajmniej deklaratywnie - ciągle posiadają? Jakie są najbardziej pilne rozwiązania duszpasterskie? Takie zagadnienia były punktem wyjścia do czwartej już sesji obrad Forum Społecznego Michała Archanioła.

Zdaniem uczestników Forum najważniejszym z punktu widzenia przyszłości katolicyzmu w Polsce jest "zagospodarowanie" grupy tzw. biernych katolików. Są to ludzie, którzy choć są wierzący, a nawet często praktykujący, bardzo łatwo przyjmują opinie oraz przekonania zawarte w przekazach debaty publicznej.

W tym celu jednym z podstawowych wyzwań duszpasterskich jest zaktywizowanie biernych katolików poprzez mobilizowane ich do zaangażowania w różnego rodzaju wspólnotach, w parafiach, w organizacjach wolontariackich. "Odciągnijmy ludzi od telewizji i pomóżmy im odkryć wartość działania dla drugiego człowieka".

Ponadto istnieje potrzeba ożywienia debaty na temat poziomu katechezy w szkole, tworzenia zespołów zadaniowych księży - dla młodzieży, dla dzieci, rekolekcjonistów, szukania metod dotarcia do ludzi indywidualnie, nauki modlitwy w parafiach.

Forum podejmie również pracę nad opracowywaniem oraz analizowaniem na bieżąco audycji radiowych, programów telewizyjnych, artykułów prasowych pod względem zgodności z wartościami chrześcijańskimi. Monitoring prasy oraz tworzenie "czarnej listy" tytułów będzie służyło klarowaniu przekazu informacyjnego. Informacja lepsza bowiem, zgodnie z prezentowanym na Forum przez prof. Józefa Oleńskiego fundamentalnym prawem informacji, jest wypierana przez gorszą. Jako katolicy w Polsce mamy obowiązek bronić informacji lepszej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katolik w społeczeństwie informacyjnym
Komentarze (1)
D
Debil
8 lipca 2011, 13:13
Do tych skasowanych uwag należy dodać jeszcze jedną: opętany pracownik operacyjny dysponuje wszystkimi umiejętnościami osoby, pod którą się podszywa jak również wykonuje je w sposób właściwy osoby pod, którą się podszywa. Zatem przypadek S.B. Rozalii Celak jest bezcenny dla Kościoła jak również słowa papieża Pawła VI. Pora wyciągnąć z nich lekcje.