Świąteczne tradycje

Małgorzata Bilska

Święta Zmartwychwstania mają w Polsce charakter rodzinny. Może nie w takim stopniu jak Boże Narodzenie, ale jednak... Wyjazdy do kurortów i w góry (na wzór Zachodu) stały się modne tylko w wąskich kręgach. Nie zagrażają świątecznej "wspólnocie stołu". Z badań przeprowadzanych przez CBOS od kilkunastu lat wynika, że stosunek do wielkanocnych tradycji się nie zmienia. Poza jedną - może nie najistotniejszą, ale godną refleksji.

Nasze życie od dawna zdominowały nowoczesne komunikatory. Telefony komórkowe i internet,(w tym portale społecznościowe) kradną coraz więcej czasu - choć miały nam ułatwiać kontakty i służyć jego oszczędzaniu. Na co dzień, w biegu, bywają środkiem dostępu do informacji. Pomagają podtrzymać relacje z przyjaciółmi i członkami rodziny, którzy mieszkają daleko. Czasem korzystamy z nich "świątecznie". Mamy nowe możliwości składania życzeń.

Kartki z życzeniami należały do świeckich tradycji wielkanocnych. Według ostatniego raportu CBOS (marzec 2011), Polakom Wielkanoc kojarzy się ze święceniem pokarmów (93proc.), dzieleniem się jajkiem z najbliższymi (93proc.), pieczeniem wielkanocnych ciast (81proc.), śmigusem - dyngusem (80 proc.). malowaniem pisanek (75 proc). Prawie trzy czwarte (69 proc.) respondentów uczestniczy w Rezurekcji. Wbrew obawom, to nie kwestie duchowe podupadają.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Świąteczne tradycje
Komentarze (4)
AP
Adrian Podsiadło
9 kwietnia 2012, 07:50
Może być jeszcze gorzej. Ktoś się naprawdę postarał tworząc durnowate życzenia ;-))) Ja doceniam wszystkie. I nie smucą mnie nawet te kopiuj-wklej, bo zauważyłem, że odzwierciedlają stopień bliskości z daną osobą. Kim kto jest dla mnie bliższy tym życzenia są bardziej osobiste i akcentów tego dowodzących jest więcej. Zauważyłem w tym roku, że kopiuj-wklej też się zaczęło rozwijać ;-)
S
S&P
9 kwietnia 2012, 00:01
Ja mysle, ze skoro Swieta Wielkanocne kojarza sie przede wszystkim ze: swieceniem pokarmow, dzieleniem się jajkiem, pieczeniem ciast, śmigusem - dyngusem i malowaniem pisanek, to jest to znakiem, ze kwestie duchowe sa drugorzedne.
M
Młody
8 kwietnia 2012, 14:52
@ Leszek Czemu święta kojarzą ci się z muzyką klasyczną? Młodzi ludzie mają inną wrażliwość, papież ją rozumiał, teraz w Kościele ten klimat młodości jakby znikł. Szkoda. Radość można wyrażać przez to, co nazywasz bełkotem i rechotem, przez komórki i twittera. Przez taniec i śmiech. Nie obrażajmy tych, co słuchają czego innego, niż Bach 
L
leszek
7 kwietnia 2012, 09:52
 Ja mam trochę inne skojarzenia. Nawet w epoce socjalizmu był obyczaj, że w Wielkim Tygodniu nadawano w radiu muzykę pasyjną Bacha. W epoce demokracji ten obyczaj zaginął, został zastąpiony przez nadawanie bełkotu i rechotu. Chociaż Program 2 próbuje  podtrzymywać te dawne tradycje. Ale na szczęście epoka internetu i nowych technologii przyniosła też dobre wieści - można słuchać przez internet BBC 3. W Niedzielę Palmową nadano relację na żwyo w wykonania Pasji Mateusza (z Amsterdamu). zaś w Wielki Piątek (czyli wczoraj) Pasję Jana. I jest nawet możliwość odsłuchania przez tydzień od momentu nadania..