Świąteczne tradycje
Święta Zmartwychwstania mają w Polsce charakter rodzinny. Może nie w takim stopniu jak Boże Narodzenie, ale jednak... Wyjazdy do kurortów i w góry (na wzór Zachodu) stały się modne tylko w wąskich kręgach. Nie zagrażają świątecznej "wspólnocie stołu". Z badań przeprowadzanych przez CBOS od kilkunastu lat wynika, że stosunek do wielkanocnych tradycji się nie zmienia. Poza jedną - może nie najistotniejszą, ale godną refleksji.
Nasze życie od dawna zdominowały nowoczesne komunikatory. Telefony komórkowe i internet,(w tym portale społecznościowe) kradną coraz więcej czasu - choć miały nam ułatwiać kontakty i służyć jego oszczędzaniu. Na co dzień, w biegu, bywają środkiem dostępu do informacji. Pomagają podtrzymać relacje z przyjaciółmi i członkami rodziny, którzy mieszkają daleko. Czasem korzystamy z nich "świątecznie". Mamy nowe możliwości składania życzeń.
Kartki z życzeniami należały do świeckich tradycji wielkanocnych. Według ostatniego raportu CBOS (marzec 2011), Polakom Wielkanoc kojarzy się ze święceniem pokarmów (93proc.), dzieleniem się jajkiem z najbliższymi (93proc.), pieczeniem wielkanocnych ciast (81proc.), śmigusem - dyngusem (80 proc.). malowaniem pisanek (75 proc). Prawie trzy czwarte (69 proc.) respondentów uczestniczy w Rezurekcji. Wbrew obawom, to nie kwestie duchowe podupadają.
Skomentuj artykuł