Świąteczne tradycje

Świąteczne tradycje
Małgorzata Bilska

Święta Zmartwychwstania mają w Polsce charakter rodzinny. Może nie w takim stopniu jak Boże Narodzenie, ale jednak... Wyjazdy do kurortów i w góry (na wzór Zachodu) stały się modne tylko w wąskich kręgach. Nie zagrażają świątecznej "wspólnocie stołu". Z badań przeprowadzanych przez CBOS od kilkunastu lat wynika, że stosunek do wielkanocnych tradycji się nie zmienia. Poza jedną - może nie najistotniejszą, ale godną refleksji.

Nasze życie od dawna zdominowały nowoczesne komunikatory. Telefony komórkowe i internet,(w tym portale społecznościowe) kradną coraz więcej czasu - choć miały nam ułatwiać kontakty i służyć jego oszczędzaniu. Na co dzień, w biegu, bywają środkiem dostępu do informacji. Pomagają podtrzymać relacje z przyjaciółmi i członkami rodziny, którzy mieszkają daleko. Czasem korzystamy z nich "świątecznie". Mamy nowe możliwości składania życzeń.

Kartki z życzeniami należały do świeckich tradycji wielkanocnych. Według ostatniego raportu CBOS (marzec 2011), Polakom Wielkanoc kojarzy się ze święceniem pokarmów (93proc.), dzieleniem się jajkiem z najbliższymi (93proc.), pieczeniem wielkanocnych ciast (81proc.), śmigusem - dyngusem (80 proc.). malowaniem pisanek (75 proc). Prawie trzy czwarte (69 proc.) respondentów uczestniczy w Rezurekcji. Wbrew obawom, to nie kwestie duchowe podupadają.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Świąteczne tradycje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.