Święty Szczepan, czyli kto?

ks. Adam Błyszcz CR

Kim jest święty Szczepan, którego męczeństwo wspominamy zaraz po uroczystości Bożego Narodzenia? Czy i dzisiaj, umielibyśmy pójść w jego ślady?

Był Żydem, mieszkającym w Jerozolimie i należącym do pierwszej wspólnoty chrześcijan. Ta pierwsza wspólnota jerozolimska składała się z dwóch różnych grup Żydów. Z liczniejszej, zwanej Hebrajczykami oraz z mniejszej, zwanej Hellenistami. Rozróżnienie dotyczyło jedynie języka, jedni posługiwali się hebrajskim/aramejskim, drudzy natomiast językiem greckim.

Obydwie grupy złożone były wyłącznie z Żydów. Kiedy zatem mówimy o Hellenistach i Hebrajczykach to mówimy o Żydach, którzy mieszkali w Jerozolimie; którzy przyjęli orędzie Jezusa Chrystusa; którzy zachowywali przy tym niektóre zwyczaje żydowskie, ale posługiwali się dwoma różnymi językami. I różniło ich również doświadczenie Jezusa. Otóż Hebrajczycy w zdecydowanej większości znali Jezusa Chrystusa ziemskiego. I to doświadczenie konstytuowało ich świadomość. Czy mogło być również powodem swoistego poczucia wyższości?

Pomiędzy obydwiema grupami musiało dochodzić do napięć i konfliktów. Łukasz, autor Dziejów Apostolskich, przy całym swoim irenizmie, nie ukrywa takich epizodów. Integracji obydwóch grup pierwszej wspólnoty nie sprzyjał także fakt, że ze względu na odmienność języka trzeba było sprawować liturgię oddzielnie, po hebrajsku/aramejsku i po grecku.

DEON.PL POLECA

Te strzępy informacji pozwalają nam częściowo przynajmniej odpowiedzieć na pytanie kim jest Szczepan. Był jednym z liderów grupy Hellenistów, być może najwybitniejszą postacią tej frakcji. Jego męczeńska śmierć nie była jednak efektem wewnątrzkościelnego sporu.

Łukasz w swoich Dziejach Apostolskich bardzo wyraźnie pisze, że na Szczepanie zogniskowało się wzburzenie Żydów uczęszczających do synagogi Libertynów i Cyrenejczyków, i Aleksandryjczyków oraz tych, którzy pochodzili z Cylicji (stolicą starożytnej Cylicji był Tars, miasto narodzin świętego Pawła, obecnego przy męczeństwie Szczepana) i z Azji. To oni dokonali na nim linczu. Czym Szczepan ich sprowokował?

Zarzucono mu, że bluźni przeciw Mojżeszowi i Bogu; że występuje przeciw świątyni i Prawu. Chodziło zapewne o składanie ofiar w świątyni jerozolimskiej. Helleniści być może byli pierwszymi, którzy w rodzącym się Kościele pytali o sens i wartość tych krwawych ofiar, skoro na Golgocie umarł Boży Syn. Na to pytanie w pełni odpowie Szaweł. Teraz jeszcze przeciwnik Szczepana i obrońca Prawa i świątyni. Siedzący z boku i trzymający płaszcze tych, którzy linczowali Szczepana. I pewnie nie przeczuwający, że na drodze do Damaszku jego życie zostanie całkowicie odmienione.

Śmierć Szczepana wyzwoliła prześladowanie pierwszej wspólnoty. Z Jerozolimy zostaną wypędzeni Helleniści, to znaczy Żydzi wierzący w Jezusa Chrystusa i posługujący się greką. Część z nich, pod wpływem prześladowań, odstąpi od wiary w Jezusa. Ci, którzy nie zrezygnują ze swojej przyjaźni z Jezusem będą musieli uciekać. Ale to właśnie oni staną się misjonarzami, którzy o Jezusie będą opowiadać tam, gdzie się osiedlą. Z tej próby zniszczenia chrześcijaństwa rodzi się zaczyn, który chrześcijaństwo zaniesie do najdalszych miejsc ówczesnego świata.

Powróćmy do Hebrajczyków, drugiej frakcji tamtej pierwszej wspólnoty jerozolimskiej. Nie uczestniczą w tragicznym sporze swoich współbraci - Hellenistów - z Żydami z diaspory; nie ma ich przy męczeństwie świętego Szczepana i kiedy Helleniści uciekają przed prześladowaniami Hebrajczycy pozostają w Jerozolimie. Pozostawiono ich w spokoju.

Ktoś słusznie zauważy, że Szczepan umiera wzorcowo. Tak jak na chrześcijanina przystało. Polecając swojego ducha Bogu i przebaczając oprawcom. Według wzorca ustalonego przez Jezusa Chrystusa. On podobnie umierał na krzyżu.

Ale ta wzorcowość śmierci Szczepana polega na czymś jeszcze. Podobnie jak Jezus Szczepan umiera opuszczony przez wszystkich. Jego frakcja Hellenistów jest zbyt słaba, żeby go bronić a współwyznawcy z frakcji Hebrajczyków… no właśnie.

Postawmy kilka pytań.

Czy nie jest tak, że spory wewnątrz Kościoła ośmielają naszych wrogów, wrogów Kościoła? Ośmielają ich do ataków na Kościół, bo widzą podzielony Kościół. Jak zachowaliby się owi przeciwnicy Szczepana, gdyby naprzeciw siebie zobaczyli nie samotnego człowieka, ale zjednoczoną wspólnotę?

Czyż nie pamiętamy czasów kiedy konserwatywnego i zacofanego kardynała Wyszyńskiego przeciwstawiano oświeconemu i otwartemu kardynałowi Karolowi Wojtyle? Czyż nie obserwujemy prób podzielenia Kościoła na łagiewnicki i toruński, księdza Bonieckiego i księdza Rydzyka? Jednym przyznaje się prawo obywatelstwa i prawo do pozostania w Mieście, drugich z Miasta chce się wypędzić. Tak to wygląda na polskim podwórku.

Każdego roku uroczystość Bożego Narodzenia stanowi okazję do tego, aby atakować chrześcijańskie świątynie i mordować uczniów Jezusa. Dwa lata temu w zamachach, w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie, w Nigerii zginęło ponad 100 chrześcijan. Czy to trochę nie przypomina tamtej historii Szczepana.

Co zrobiliśmy, aby islamistom stojącym za tymi zamachami uzmysłowić, że mają do czynienia nie tylko z pobratymcami z wioski, ale z członkami wielkiej wspólnoty Kościoła? Nie wzywam do krucjaty, ale irytuje mnie moja i nasza bezczynność. Chciałbym wierzyć, że można to pokojowo zmienić.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Święty Szczepan, czyli kto?
Komentarze (6)
L
leszek
27 grudnia 2013, 13:56
Dzieje Apostolskie to nie są "właściwie opisem brutalnego, perfidnego i krwawego prześladowania chrześcijań przez żydów". Przecież to całkowicie wypaczona i zdeformowana percepcja Nowego Testamentu. Dzieje Apostolskie to przede działalność misyjna apostołów a zwłaszcza św. Pawła, szerzenie się nowej wiary zgodnie z zaleceniem Chrystusa "nauczajcie narody" (czyli pogan). Oczywiście, że szerzenie wiary nie to nie było radosne zwiedzanie świata, Chrystus wyraźnie mówił, że będą wśród wilków i że będa ich nienawidzieć i prześladować. 
JI
judaizm i mozaizm
27 grudnia 2013, 13:02
- Okazją powołania diakonów było złe (niechrześcijańskie) traktowanie chrześcijan-hellenistów przez chrześcijan-judaistów. - Sw. Szczepan został zamordowany przez swoich ziomków, tzn. żydów-hellenistów. W obydwu wątkach chodzi o traktowanie chrześcijan przez Żydów i żydów (którzy są równocześnie Żydami, bo nie można być żydem nie będąc Żydem). Judaizm opiera się głównie na Talmudzie Mozaizm /od Mojżesza/ na Biblii. Stąd ogromna różnica. Talmud czy Biblia - wspaniałe dzieło ks.prof. Michała Poradowskiego. Można czytać w internecie pdf
C
chrysorroas
27 grudnia 2013, 12:12
rafi: Ks. Adam napisał dokładnie to samo. Czy może uważasz, że Żyd który uwierzył że Jezus jest Chrystusem przestawał być Żydem? ... Widocznie albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem, albo mylisz fakty z Twoją życzeniową fantazją. Puentą autora jest rzekomy brak jedności wśród chrześcijan jako czynnik sprzyjający prześladowaniom. Problem w tym, że nie ma to nic wspólnego z historią św. Szczepana. W Dziejach Apostolskich są w tej sprawie dwa zasadnicze wątki: - Okazją powołania diakonów było złe (niechrześcijańskie) traktowanie chrześcijan-hellenistów przez chrześcijan-judaistów. - Sw. Szczepan został zamordowany przez swoich ziomków, tzn. żydów-hellenistów. W obydwu wątkach chodzi o traktowanie chrześcijan przez Żydów i żydów (którzy są równocześnie Żydami, bo nie można być żydem nie będąc Żydem). Tymczasem AB odwraca uwagę od tej treści, zastępując ją zupełnie innym tematem. Natomiast całe Dzieje Apostolskie są właściwie opisem brutalnego, perfidnego i krwawego prześladowania chrześcijań przez żydów (którzy byli równocześnie Żydami, bo nie można być żydem nie będąc Żydem). Są też dość wyraźnie wzmianki o postępowaniu ochrzczonych Żydów wobec chrześcijan. Zresztą greckie imię św. Szczepana wskazuje na to, że nie był Żydem z pochodzenia.
A
andy
27 grudnia 2013, 07:26
Po pierwesze bardzo ciekawy artykuł, po drugie nie zgadzam się co do tego że izolacja tzw ludzi kościoła toruńskiego jest winą kogokolwiek poza nimi samymi. Poglądy ludzi RM są bulwersujące, a wypowiedzi na antenie tego radia bardzo często nacechowane emocjonalnie - w tonie potępienia z użyciem tzw języka nienawiści. Taki sposób komunikacji przyciąga do RM ludzi sfrustrowanych i nienawistnych, ksenofobów i wszelkiej maści eksrtremistów. RM czynnie uprawia politykę i jawnie propaguje wybrane przez siebie partie polityczne jak przez długie lata było z PiS używając do tego celu autorytetu Kościoła Katolickiego. Dla mnie RM i środowisko, które się wokól niego skupia jest bardzo podejrzane. Mam kilku znajomych którzy słuchają tego radia i obawiam się że ewangelii z niego nie dostają, sam czasem sprawdzam czy coś tam się nie poprawiło, ale niestety... najprawdopodobniej póki żyje O Rydzyk to radio będzie polityczne w najgorszym tego słowa znaczeniu.
M
m.
26 grudnia 2013, 13:18
Św. Szczepan, mój patron "urodzinowy":)
C
chrysorroas
26 grudnia 2013, 12:22
Autor znowu namieszał i poprzekręcał, i wykręcił fakty tak, jak jemu wygodnie. Wg Dziejów Ap. św. Szczepan miał "dyskusję" właśnie z żydami z diaspory, którzy go też widocznie ukamienowali w obecności innych świadków, tzn. głównie żydów jerozolimskich. Przywódcą tych żydów-hellenistów był widocznie Szaweł. Nic nie wskazuje na to, jakoby różnice (czy spory) między frakcjami wśród chrześcijan odgrywały w tym miejscu jakąkolwiek rolę. Chodzi przecież wyraźnie o wiarę w Jezusa Chrystusa jako Mesjasza, czyli rdzeń przekonań wszystkich chrześcijan. Nie jest natomiast zapewne przypadkiem, że właśnie żydzi-helleniści dobrali się do św. Szczepana. Jako chrześcijanin-hellenista był on właśnie dla nich szczególnie niebezpieczny, gdyż działał (czy przynajmniej mógł działać), tzn. wyznawał wiarę w Jezusa Chrystusa głównie wśród żydów-hellenistów, a czynił to widocznie z powodzeniem. Jest to więc najwyraźniej atak żydowski na chrześcijanina, mimo wspólnego pochodzenia narodowościowo-religijnego.