Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej organizuje konferencję na temat przyszłości Europy

(fot. Madrugada Verde / shutterstock.com)

"Chodzi nam o to, aby rozpocząć dialog ludzi polityki i Kościoła" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami w Wiedniu Michael Kuhn, zastępca sekretarza generalnego COMECE.

"Często bowiem dyskusja sprowadza się do szczegółów technicznych Unii Europejskiej, jednak brakuje prawdziwie politycznej dyskusji, która w obecnej sytuacji Europy jest pilnie potrzebna" - stwierdził Kuhn.

Konferencja w dniach 27 i 28 października będzie jedną z największych zorganizowanych przez COMECE od czasu powstania Komisji w 1980 roku. Współorganizatorem jest Stolica Apostolska. Swój udział zapowiedziało 340 chrześcijan reprezentujących świat polityki, gospodarki i nauki. Każde z 28 państw członkowskich przyśle dwuosobową delegację.

Obrady dialogu otworzą sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin, przewodniczący COMECE, kard. Reinhard Marx z Monachium i pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Po ich wystąpieniach o rozwoju Unii Europejskiej i stojących przed nią wyzwaniach będzie mówił były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox z Irlandii.

DEON.PL POLECA

Organizatorzy postanowili, że w dyskusjach panelowych obok doświadczonych polityków i duchownych będą uczestniczyli nowi, mniej znani eksperci, tłumaczył przedstawiciel COMECE. Panele mają być swego rodzaju budowaniem mostów między państwami członkowskimi i w nich samych, płaszczyzną wymiany poglądów na temat demokracji w Europie oraz systemu ekonomicznego.

Przewidziane są też trzygodzinne dyskusje w małych grupach, które pozwolą na bliższe przyjrzenie się faktycznej sytuacji w Europie. "Pragniemy podtrzymywać otwarty dialog i przekazywać dalej wnioski z dyskusji i propozycje" - zapowiedział Kuhn. Będzie to m.in. przedmiotem dalszych prac grup roboczych COMECE, a następnie materiałem do dialogu z instytucjami unijnymi. Organizatorzy nie planują ani dokumentu końcowego, ani specjalnej publikacji. Obrady będą się toczyły bez udziału dziennikarzy, co ma zapewnić swobodę dyskusji.

"Mamy nadzieję, że po spotkaniu w Rzymie uczestnicy będą nad tymi tematami dalej pracowali w swoich krajach, a także pomiędzy krajami. Będzie to rozpoczęcie nowego dialogu na temat przyszłości Europy" - podkreślił przedstawiciel COMECE.

Bodźcem do zorganizowania konferencji dialogu było przemówienie papieża Franciszka z okazji wręczenia mu Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego 6 maja 2016. W wygłoszonym wówczas przemówieniu odpowiadając na pytanie: "co się z tobą dzieje, Europo?" Franciszek wezwał do budowania nowego humanizmu chrześcijańskiego na naszym kontynencie. Zaapelował do społeczeństwa europejskiego o "aktualizację" idei Europy "zdolnej do integracji, dialogu i kreatywności".

Ten apel papież będzie miał okazję powtórzyć w czasie spotkania z uczestnikami konferencji w drugim dniu obrad 28 października. "To będzie zwieńczenie naszych obrad" - powiedział Kuhn dodając, że papieskie przemówienie będzie jedynym pisemnym dokumentem tego spotkania.

Wśród referentów konferencji będą także: wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Mairead Mc Guinness, były premier Włoch Enrico Letta, arcybiskup Barcelony, kard. Juan Jose Omella, a z Polski prof. Irena Lipowicz, była rzecznik praw obywatelskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej organizuje konferencję na temat przyszłości Europy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.