Komisja liturgiczna Episkopatu: Komunia na rękę nie jest profanacją

(fot. cathopic.com / facebook.com)
episkopat.pl / ml

„Nie można zarzucać profanowania Eucharystii osobom pragnącym z różnych powodów przyjąć z wiarą i czcią Komunię Świętą do rąk, zwłaszcza w okresie pandemii” – podkreśla Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

W komunikacie wydanym w związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec Komunii świętej na rękę, Komisja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust, to jednak „nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne”.

DEON.PL POLECA

Komisja uznaje za niesprawiedliwe sugerowanie, jakoby osoby przyjmujące Komunię na rękę automatycznie nie miały szacunku wobec Najświętszego Sakramentu.

Przypomniano także w komunikacie Komisji, że prawo oceniania i zmieniania praktyki liturgicznej należy do Stolicy Apostolskiej i dopóki ona uznaje Komunię na rękę za godziwy sposób udzielania wiernym Ciała Pańskiego, nikt nie powinien tego sposobu negować. Kto zaś to czyni, wprowadza nieład i podział w rodzinie Kościoła.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

Warszawa, 3 października 2020 r.

Komunikat Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

W związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec Komunii świętej na rękę, przypominamy, że chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust (Wskazania KEP z 2005 r. nr 40), to jednak nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne, jeśli spełnia się warunki stawiane w tej kwestii przez prawo liturgiczne.

Niewłaściwe i krzywdzące wiernych jest twierdzenie, że przyjmowanie Komunii świętej na rękę, jest brakiem szacunku wobec Najświętszego Sakramentu. Podobnie niesprawiedliwe jest ukazywanie osób przyjmujących Komunię świętej na rękę jako tych, którzy „winni są Ciała i Krwi Pańskiej”, z założeniem, że czynią to bez uszanowania, którego domaga się św. Paweł w 1 Liście do Koryntian. Co prawda Sobór Trydencki używa tego fragmentu na przypomnienie o godnym i pełnym czci przyjmowaniu Ciała Pańskiego, ale nadaje mu również wymiar duchowy, ukazując że niegodnym jest przyjmowanie Komunii w grzechu (Dekr. o Euch., sesja 13: 1/A, r. 7). Dodajmy, że słowo „niegodne” oznacza to, czego się nie godzi czynić, a tymczasem Kościół w swoim prawie uznaje za „godny” zarówno jeden, jak i drugi sposób przyjmowania Komunii. Potępiając jeden z godziwych sposobów przyjmowania Komunii świętej, wprowadza się nieład i podział w rodzinie Kościoła.

Nie można też stwierdzić, iż Komunia święta na rękę jest sama z siebie profanacją. W ten sposób zarzucałoby się Stolicy Apostolskiej, która dopuszcza Komunię na rękę, że akceptuje profanację (por. Mszał Rzymski, OWMR 161, rzymska instrukcja Redemptionis Sacramentum nr 92). Tymczasem faktyczna profanacja Eucharystii to czyn „mający znamiona dobrowolnej i poważnej pogardy okazywanej świętym postaciom” (instr. Redemptionis Sacramentum 107, por. KPK kan. 1367). Nie można więc zarzucać profanowania Eucharystii osobom, które z różnych powodów pragną przyjąć z wiarą i czcią Komunię świętą na rękę, zwłaszcza w okresie pandemii,.

Przypominamy także wszystkim szafarzom Komunii, zwyczajnym i nadzwyczajnym, że są oni zobowiązani do przestrzegania prawa liturgicznego, które stanowi, że kiedy nie ma niebezpieczeństwa profanacji, nie można ani zmuszać, ani zabraniać Komunii w jednej czy drugiej formie (por. Redempt. Sacr. nr 12). Szafarze nie mogą twierdzić, że samo udzielenie Komunii na rękę stanowi niebezpieczeństwo profanacji, jeśli wierny z wiarą i szacunkiem prosi o tę formę Komunii. Prawo oceniania i zmieniania praktyki liturgicznej należy do Stolicy Apostolskiej i dopóki ona uznaje Komunię na rękę za godziwy sposób udzielania wiernym Ciała Pańskiego, nikt nie powinien tego sposobu potępiać. Kto zaś to czyni, wprowadza nieład i podział w rodzinie Kościoła. Może się natomiast zdarzyć, że w okresach nadzwyczajnych, jak np. trwająca epidemia, biskupi na swoim terenie tymczasowo zawężą obowiązujące prawo (por. List kard. Saraha z 3 września br.), czemu należy być zawsze posłusznym, aby zachować w Kościele pokój, o który modlimy się we Mszy przed samą Komunią.

Niech szafarze udzielający Komunii na rękę poczuwają się do szczególnie wielkiej dbałości o cześć wobec Najśw. Sakramentu, zwracając uwagę na to, aby przy Komunii nie dopuścić do gubienia okruszyn Hostii. W tym celu powinni dbać o jakość stosowanych do Mszy hostii, z wielką uwagą dbając o to, aby się nie kruszyły i nie pozostawiały na dłoniach wiernych okruszyn. Warto też przypomnieć za Mszałem, że „ilekroć przylgnie do palców jakaś cząstka Hostii, zwłaszcza po łamaniu Chleba i Komunii wiernych, kapłan powinien otrzeć palce nad pateną, a jeśli to konieczne, obmyć je. Ma również zebrać cząstki znajdujące się poza pateną.” (OWMR 278). Kongregacja ds. Nauki Wiary w 1972 r. wyjaśniła, że „zasadniczo otarcie palców nad pateną powinno wystarczyć. Ale mogą się zdarzyć i takie przypadki, w których konieczna jest ablucja palców, jeśli np. wyraźnie widoczne partykuły pozostaną przyklejone do palców z powodu pocenia się.” (dekl. De fragmentis eucharisticis). Jeśli kapłani są zobowiązani do sprawdzenia, czy na dłoniach nie pozostały okruszyny Hostii (OWMR 278), podobnie powinni postępować wierni. Dlatego ci, którzy z uzasadnionych powodów proszą o Komunię na rękę, zaraz po spożyciu Ciała Pańskiego powinni uważnie obejrzeć dłonie oraz zebrać i spożyć ze czcią każdą widoczną okruszynę, która mogła oderwać się od Hostii.

Bp Adam Bałabuch
Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
Konferencji Episkopatu Polski

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Komisja liturgiczna Episkopatu: Komunia na rękę nie jest profanacją
Komentarze (43)
AS
~Aga S
5 października 2020, 22:26
„Posłuszeństwo daje bezpieczeństwo” i tą tezę potwierdza postawa zarówno św. Faustyny, jak i ojca Pio. Z pokorą przyjmowali to co mówili im zwierzchnicy. Ale my maluczcy prostaczkowie wiemy lepiej
NW
~Noemi W.
5 października 2020, 13:42
Skoro Pan Jezus nie brzydzi się przychodzić do naszych grzesznych serc i nieczystych ust to niby czemu byłoby dla Niego profanacją spoczęcie na chwilę na naszych dłoniach?
JJ
~Jan Jan
5 października 2020, 08:02
'' 63 Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda10. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. 64 Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą»''...............................https://deon.pl/kosciol/kontrowersyjna-akcja-stop-komunii-swietej-na-reke-sa-pierwsze-komentarze,1006332
P
Piotr ~
5 października 2020, 01:54
Komunia na rękę ma tę zaletę, że masz możliwość dokladnie kontrolować każdy okruszek i ewentualnie je spożyć. Nie da sie tego powiedzec o komunii do ust, gdzie pomiedzy kielichem a ustami może wydarzyć się wszystko, a przy braku pateny nikt tego nie zauważy.
JJ
~Jan Jan
5 października 2020, 08:08
A mógłbyś przytoczyć przykłady z NT jak to sobie poradzili apostołowie i pierwsi uczniowie z tym problemem?
KP
~katolik pomniejszego płazu
5 października 2020, 11:28
rozdawanie Komunii w foliowych woreczkach ma jeszcze więcej zalet - można sobie w domu poadorować, dokładnie, na spokojnie wytrzeć folijkę, no i zawirusowany ksiądz jest trzymany na dystans
P
Piotr ~
5 października 2020, 14:48
@katolik pomniejszego płazu. Pan niby broni czci Ciała Pana Jezusa w chlebie Eucharystycznym, a jednocześnie wykorzystuje Go pan do żartów.
P
Piotr ~
5 października 2020, 15:05
@Jan Jan. Nie sądzę, aby mieli z tym jakikolwiek problem przez okres kilkaset lat od czasów Chrystusa.
6 października 2020, 12:02
Tak. I można też przyjąć Komunię przez internet... Daj już pan spokój z tymi kpinami bo kpi pan z własnego Kościoła ! Komunia na rękę jest prawnie dopuszczalna i kropka. Czy to się komuś podoba czy nie. Przestań pan szczuć jednych katolików na drugich ! Powiem panu w sekrecie, że 90 % młodzieży w ogóle nie rozumie o czym pan mówi (co jest oczywiście przerażające !) Robię ostatnio pewien test i pytam napotkanych różnych młodych ludzi o Komunię w naszym Kościele. Otóż na razie 1 osoba (spośród już około 14-tu przeze mnie pytanych...) wiedziała, że jego Kościół uważa że po Przemianie to jest prawdziwe Ciało i Krew Chrystusa, reszta sądziła, że to tylko symbol... Wy się kłócicie o technikalia a wierni naszego Kościoła nawet nie rozumieją o co chodzi...
6 października 2020, 12:04
To był komentarz do "~katolika pomniejszego płazu"
WB
~Włodek Bełcikowski
4 października 2020, 18:40
RELACJA z JEZUSEM ! TREŚĆ a nie forma! Wtedy wszytko będzie czyste a tak idziemy drogą faryzeuszy ''613 ''- tyle nakazów i zakazów sobie stworzyli.
JM
~Jan M.
4 października 2020, 20:36
Zgoda co do pierwszej części. Co do drugiej, Żydzi wcale nie stworzyli, one są zawarte w Pięcioksiągu. A jak dobrze policzyć katolickie nakazy i zakazy, to ich wyjdzie kilka tysięcy. Co więcej, sam Chrystus Jezus mówi, że "Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni".
JJ
~Jan Jan
5 października 2020, 08:11
Czy Ty rozumiesz zdanie: ''"Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni"..... Jesli tak to mógłbyś wyjaśnić o co chodzi w tym zdaniu?
WB
~Włodek Bełcikowski
4 października 2020, 18:32
Posłuszenstwo jest tym czego szatan nie może zrobić, może się podszyć pod pokorę! Tak mówiła św Faustyna, która przyjeła Pana Jezusa na rękę a Pan jej odpowiedział że bardzo pragnoł spocząć w jej dłoniach ( Dzienniczek ). Posłuszeństwo Kościołowi jest najważniejsze i tego trzymała się Faustyna i dlatego zastała świętą ! Drodzy kapłani i siostry powinniście o tym szczególnie pamiętać.
SZ
~Siostra Zakonna
4 października 2020, 13:36
Przyjmowanie Komunii Świętej na rękę profanacją nie jest...ale wytarcie w spodnie resztek okruchów Ciała Pańskiego ktore na ręce moze zostać juz tak !!!!! I o to się rozchodzi postępowi duchowni!!! Obmywacie naczynia liturgiczne patene aby najmniejsza cząsteczka nie została, co ma zrobić wierny!!!! Wylizać dłoń????
KP
~katolik pomniejszego płazu
4 października 2020, 16:07
obmywanie naczyń to już dla nich pusty gest
BF
Brat Franciszek
4 października 2020, 17:29
Materia zostaje w ciele, jest tylko nośnikiem, a Ciało Pańskie jest przyjęte przez duszę. Ciało Pańskie jest pokarmem duchowym. Analogicznie .... Gdy przyjmuję komunię duchową, co jest przecież możliwe, czyli żywego Pana, to nie ma przecież okruchów, ale jest Pan, którego przyjmuję w duszy. Gdy przyjmuję Chleb, wtedy Chleb jest wyrazem bliskości, znakiem obecności. Obecnością jest Jezys. Jezus jest Słowem, przez które wszystko się stało i staje. Jezus jest obecny we wszelkim stworzeniu, bo bez Niego nic się nie stało, co się stało. W pamiątce chleba zostawił nam tajemnicę spotkania. Jak Mojżesz spotykał się z Panem w namiocie spotkania i rozmawiali jak przyjaciel z przyjacielem, tak tajemnica chleba jest spotkaniem z Panem. Nie tak ważny jest namiot jak Pan, który w nim jest. Istotą jest Jezus, a nie chleb przez który przychodzi. Materia się rozkłada A Duch Pański pozostaje, jeśli Go przyjmuję. Pax
WS
~Wojciech Sobolski
4 października 2020, 19:08
Bracie Franciszku, z którego zboru protestanckiego ta teologia? Cała nauka o transsubstancjacji do kosza! A w niebie to jest Duch Pański, bo myślałem i tak uważam zgodnie z nauką katolicką, że cały Jezus w swym ludzkim przebóstwionym ciele nawet ze swą ludzką duszą. Apostołowie po zmartwychwstaniu nie doświadczali spotkań z Duchem Pańskim i nie hologram pokazywał Pan Jezus niewiernemu Tomaszowi!
BF
Brat Franciszek
5 października 2020, 08:24
Napisałem w moim komentarzu o przebóstwionym ludzkim ciele, czy o chlebie i jego tajemnicy, którą nam Pan zostawił?
ET
~Ewa Tom
22 października 2020, 21:57
a dlaczego nie - skoro to jego dłoń ....
AS
~Antoni Szwed
4 października 2020, 11:36
Kardynał Robert Sarah: "„wielkość i szlachetność człowieka, jak również najwyższy wyraz jego miłości do swojego Stwórcy polega na klęczeniu przed Bogiem. Sam Jezus modlił się na kolanach w obecności Ojca”. Zwraca także uwagę na postawę św. Jana Pawła II: "„Do ostatnich dni chciał dać nam wielkie świadectwo szacunku dla Najświętszego Sakramentu. – Dlaczego jesteśmy tak dumni i niewrażliwi na znaki, które sam Bóg ofiaruje nam dla naszego duchowego dojrzewania i bliskiej relacji z Nim? (...) Czy naprawdę to takie upokarzające pochylić się i pozostać na klęczkach przed Panem Jezusem Chrystusem?”. Kardynał Sarah jest Prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Czy nasi biskupi znają jego stanowisko w sprawie udzielania komunii świętej?
TS
~Taki Sobie
4 października 2020, 16:03
Mógłby Pan jeszcze podać datę słów Kardynała, przed, czy w czasie pandemii?
MK
~Maciej K
4 października 2020, 10:54
"Niewłaściwe i krzywdzące wiernych jest twierdzenie, że przyjmowanie Komunii świętej na rękę, jest brakiem szacunku wobec Najświętszego Sakramentu." Tyle z dokumentu podpisanego przez biskupów. Proszę zwrócić uwagę na ostatnie zdanie P. Haliny. Są jakieś granice dyskusji. W tej materii tego typu wypowiedzi proszę o moderację przez redakcję Deon. Obserwuję bardzo niepokojącą tendencję na Waszym forum. I dotyczy to każdej "opcji", czy światopoglądu choćby u P. Ani poniżej. Proszę redakcję o większą kontrolę to co jest publikowane w komentarzach bo może to być zgorszeniem dla maluczkich, choćby mnie samego.
HB
~Halina Balcer
4 października 2020, 00:45
W moim kościele od długiego czasu trwa dziwna sytuacja - kapłan zawiadamia, że będzie wydawał komunię św. na rękę, ale szafarz nadzwyczajny będzie udzielał jej "tradycyjnie" (do ust, na stojąco). Co to ma być? Kapłan odmawia udzielania komunii do ust, wyręczając się szafarzem nadzwyczajnym, który w ogóle nie powinien udzielać komunii, co najwyżej trzymać patenę (do kościoła przychodzi kilkadziesiąt, max 100 osób). Wiele osób chciałoby przyjmować Eucharystię do ust, na klęcząco i od kapłana, ale nie śmią uklęknąć. Pateny najczęściej też nie ma. Ja popieram akcję „STOP Komunii Świętej na rękę!” i od dłuższego czasu modlę się o powrót godnego (oddającego cześć Bogu!) przyjmowania Eucharystii - na kolanach, do ust, przez kapłana i z pateną trzymaną przez ministranta lub szafarza nadzw. Balaski by się przydały jeszcze. "Panie, nie jestem godzien..." Ciało i krew Chrystusa to nie wafelek, który można sobie brać z łapy do papy!
AC
~Anna Ciurka
4 października 2020, 09:53
I tak przyjmujesz z łapy do papy, wiec nie ma różnicy.
4 października 2020, 10:11
Rozumiem, że niniejszym publicznie wypowiadasz posłuszeństwo Kościołowi Rzymsko-Katolickiemu w Polsce ? Czyli generalnie masz możliwość przyjęcia do ust ale nie podoba ci się osoba która Komunii udziela. A nie można porozmawiać z księdzem żeby było na odwrót, żeby to on udzielał do ust a szafarz na rękę ? Robicie problemy tam gdzie ich nie ma. Podejrzewam, że większość tych małostkowych osób które są takimi ortodoksami są tymi samymi które udają że problemu wykorzystywania nieletnich w kościele nie ma.... Mylę się ? Jeśli tak to proszę zająć w tej kwestii stanowisko pod tym komentarzem.
AM
~Andrzej Mackiewicz
4 października 2020, 11:24
(Popierasz) popiera Pani NIEPOSŁUSZEŃSTWO ? Hmmm, "łapy" to może Pani mamy, bo inni to raczej ... :-) dłonie ... ?
AM
~Andrzej Mackiewicz
4 października 2020, 12:50
Często (chociaż ... nie zawsze) "takie osoby" są (tzn z dużym prawdopodobieństwem) ... przemocowcami ... . Po części ... to nie "ich wina" ... . Bo same doświadczyły, a nieraz - nadal - doświadczają ... :-( przemocy od innych ... .
WW
~walentyna waliszko
4 października 2020, 17:13
łapy to masz ty, a ja mam ręce, które dał mi Bóg i którymi z wiarą i miłością mogę przyjmować Komunię św.
OF
~Olka Fasolka
3 października 2020, 23:46
Czekaliśmy na to oficjalne stanowisko i dobrze, że w końcu jest. To ważne! Smuciło mnie ostatnio, jak bardzo potrafimy się kłócić o formę przyjmowania Ciała Jezusa. Ciała, które ma łączyć, a dzieli. Dziękuję za ten głos. Pozostaje mi na nowo podejść do tematu, jeśli nie w zrozumieniu, to w posłuszeństwie. Zachęcam do tego wszystkich! :)
3 października 2020, 20:47
Gdzie są wszyscy krytycy spod artykułów o Komunii na rękę ?
KS
Konrad Schneider
4 października 2020, 08:02
To samo chcialem napisac, ale Ty byles szybszy :-)
KP
~katolik pomniejszego płazu
4 października 2020, 16:03
zostali zakneblowani. zadowolony?
WS
~Wojciech Sobolski
3 października 2020, 19:44
Żaden głęboko wierzący katolik nie będzie ryzykował rozrzucania Ciała Pańskiego po podłodze! Ryzyko takowego jest maksymalnie zwielokrotnione przy miętoszeniu Pana łapami. Więc nawet przyjmując, że sama metoda jest dozwolona, to przez niebezpieczeństwo rozsypywania okruszyn należy kategorycznie ją zwalczać.
JM
~Jan M.
4 października 2020, 10:21
Nie znam i nie słyszałem o żadnym katoliku który by kiedykolwiek "miętosił Pana łapami".
AM
~Andrzej Mackiewicz
4 października 2020, 11:27
"miętoszenie łapami" ??? Chora wyobraźnia ? Przemocowość - próba narzucania innym swojego (dziwnego) myślenia ?
EA
~Ewa Adam
4 października 2020, 13:18
Panie Sobolski, skąd w panu tyle agresji i chorej wyobraźni? Bo od Ducha Świętego to raczej nie pochodzi. Gdzie pan widział "miętoszenie łapami" Ciała Pańskiego podczas przyjmowania Go na dłoń??? "...kategorycznie zwalczać", a cóż to za słownictwo? Pan Jezus pouczał, ale nie "zwalczał". Coraz częściej myślę, że jesteś zwykłym trolem.
AW
~ania waliszko
4 października 2020, 17:10
Pan Bóg stworzył człowiekowi ręce, a nie łapy - szanuj ręce, które są Bożym darem i nie obnoś się swoim prymitywizmem, który w twoim błędnym rozumieniu jest wyrazem "prawdziwej" czci Eucharystii.
EE
Em El
19 października 2020, 22:54
A Dał Ci też Bóg rozum?
EE
Em El
19 października 2020, 22:57
A rozum Dał Ci Bóg?
AW
~ania waliszko
3 października 2020, 19:35
oj, to teraz twardogłowi potępia cały Episkopat
EM
~Elżbieta Marta
4 października 2020, 15:21
a twarogłowi łapki jak zwykle w dół ,w myśl -nasz katolicyzm jest lepszy niż wasz!;)))
GW
~Gocha Wójcik
4 października 2020, 20:27
Jest mi przykro, gdy na katolickim portalu dochodzi do obrażania inaczej myślących. I choć nie zgadzam się z opiniami tych osób, będę przypominać o szacunku dla nich