Przewodniczący KEP zaleca zmiany odnośnie Mszy Świętych

(fot. episkopat.pl)
PAP / df

Proszę o zwiększenie liczby niedzielnych mszy świętych, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych – napisał we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

"W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości - liczby niedzielnych mszy świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych" – napisał w komunikacie abp Gądecki.

Podkreślił, że "szpitale leczą choroby ciała, a kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha". "Dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach" – zaznaczył. Przypomniał, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje mszy świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

DEON.PL POLECA

"Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni" – podkreślił abp Gądecki.

Poprosił o modlitwę w intencji zmarłych na skutek koronawirusa. "Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją +Święty Boże, Święty Mocny…+" – zaapelował przewodniczący Episkopatu Polski.

W Polsce jak dotąd potwierdzono 20 przypadków koronawirusa. O pierwszym polskim przypadku poinformowano 4 marca. Osoby, u których wykryto koronawirusa przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie.

Rząd, w związku z pierwszymi przypadkami zachorowań na COVID-19 i rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa SARS-CoV-2, zdecydował na początku tego tygodnia o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na głównych przejściach granicznych, zarówno w transporcie drogowym, jak i kolejowym oraz w portach.

Równocześnie rząd wprowadził zakaz organizowania imprez masowych. Zapowiedział też kolejne działania w miarę rozwoju sytuacji. Wcześniej zalecenie dotyczące odwołania wszelkich imprez masowych, które gromadzą więcej niż 1000 osób wydał GIS.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewodniczący KEP zaleca zmiany odnośnie Mszy Świętych
Komentarze (20)
KB
~Ks. Bogdan
12 marca 2020, 13:35
I nie mówiłem wcześniej ze tak będzie?!
WN
~Wojciech Nowak
11 marca 2020, 23:29
W diecezji koszalińskiej prawie każda wiejska parafia ma 2 lub 3 kościoły filialne w różnych miejscowościach, większość księży na tych jednoosobowych placówkach w niedzielę odprawia po 4 Msze św. Czy wobec tego nasz ksiądz ma odprawiać teraz sam 5 lub więcej Mszy św. w każdą niedzielę?
MM
~Moja Maryja
11 marca 2020, 22:42
Jeśli Episkopat i księża nie wierzą w Cud Eucharystii , w moc Święconej Wody, w to ,że Pan Jezus podczas mszy uzdrawia duszę i CIAŁO, to my ohydę. Kto ma nas prowadzić? Jesteśmy bez pasterza . Owce bez pasterzy nie wiedzą dokąd iść.
WR
~Wow Ras
12 marca 2020, 15:13
A może to jest Boży ma sposób na przyspieszenie spotkania z nim? Skąd wiesz co jest Bożą wolą?
AK
~Adam Kowalski
11 marca 2020, 17:23
A czemu by nie tak? 1. Rano msze święta odprawiają księża bez udziału wiernych. Wierni uczestniczą we mszy za pośrednictwem telewizji / radia. 2. Od godziny 8 do 18 o ile to możliwe księża posługują na zmianę przy komunii świętej i spowiedzi. Daje to czas na zapewnienie odpowiedniej higieny. Rozłożenie w czasie, podobnie jak na wyborach zapewnia, że zbyt wielu chętnych nie będzie jednocześnie (a mamy do czynienia z udzieleniem wyłącznie sakramentów). 3. Przed kościołem stoi stróż, który pilnuje, aby w kościele jednocześnie nie przebywało zbyt wielu petentów.
WR
~Wow Ras
12 marca 2020, 15:15
To jest rabialne :)
KN
~Katoliczka na serio
11 marca 2020, 00:57
Proponuję Ogólnopolską Akcję zamawiania i odprawiania Mszy Św. oraz Różańca i Nabożeństw Wielkopostnych w intencji uchronienia Polski i wszystkich jej mieszkańców od zarazy za wstawiennictwem Świętych, którzy od wieków orędowali w tych sprawach do Boga czyli Św. Karola Boromeusza, Św. Rozalii, św. Barbary, Św. Rocha, Św. Sebastiana. W Kielcach jest przepiękny Klasztor na Karczówce z XVII wieku, który został wystawiony jako wotum za uchronienie tego miasta od zarazy - Patronem znajdującego się tam Kościoła jest Św. Karol Boromeusz - żyjący w XVI wieku - Biskup Mediolanu, który zmarł w wyniku febry jaka wówczas miała miejsce w jego mieście. Minęło kilka stuleci... Włochy, a konkretnie Lombardia najbardziej ucierpiały w wyniku zakażeń koronawirusem, którego głównym objawem jest... wysoka gorączka. Przypadek? Powtórka z historii? A może wezwanie do modlitwy i nawrócenia w Wielki m Poście, w którym to zabaw hucznych nie powinno się urządzać...
GS
~Gg S
11 marca 2020, 12:21
Módlmy się. W domu. W ukryciu. "A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie". (Mt 6,1-6.16-18)
WR
~Wow Ras
12 marca 2020, 15:16
Amen
KB
~Ks. Bogdan
10 marca 2020, 22:55
Nie myśle żeby to było dobrze przemyślane. To dopiero początek. Z całym szacunkiem dla wartości Mszy sw. ale takie wypowiedzi radykalne nie powinny mieć miejsca. Za jakiś czas trzeba będzie i tak to wprowadzić i jak ten biskup wtedy odkręci te słowa. W sytuacji w jakiej jesteśmy oczekuje od hierarchii wlewania w serca nadziei i wiarę w pomoc Boga, a nie trzymanie się sztywno przepisów i dzielenie nas. To nie jest ta droga. Jezu ufam Tobie.
GS
~Gg S
10 marca 2020, 22:16
Moim zdaniem i tak trzeba będzie czasowo przestawić się na zdalne uczestnictwo we Mszy świętej. Lepiej wcześniej niż później, gdy epidemia pochłonie ofiary... Czy nie po to Pan Bóg dał nam rozum, byśmy umieli przewidzieć, że nawet gdyby we Mszy mogło uczestniczyć tylko 15 osób, to wszystkie one są bardzo narażone na zarażenie od nosiciela? Nie można narażać się świadomie na niebezpieczeństwo... To wbrew piątemu przykazaniu...
XX
~x x
10 marca 2020, 21:02
ludzie na forum - Wy w ogóle wierzycie, że Komunia Św. to ciało Pana Jezusa? Śmiem wątpić
10 marca 2020, 22:14
człowieku na forum, a czy Ty wierzysz, że ludzie którzy umierają na tę chorobę, bo się nią zarazili, to Twoi bracia i siostry?
WS
~Wojciech Sobolski
10 marca 2020, 19:55
"Dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach" Bogu dzięki za to zdanie i że nasz episkopat nie poszedł drogą Italii. Chwała Panu!
10 marca 2020, 19:04
W mojej ocenie to jest dalece nie wystarczające. Powinno być wyraźne wskazanie (a nie dopuszczenie) przyjmowania komunii świętej na rękę i nie przekazywania znaku pokoju uściskiem ręki. To jest minimum co Kościół może zrobić dla starszych i chorych.
P
Piotr ~
11 marca 2020, 22:40
Ja bym do tego dodał jeszcze wymóg, aby każdy ksiądz i szafarz umył ręce przed Mszą.
WR
~Wow Ras
12 marca 2020, 15:17
mył na oczach wiernych
AM
~Agata Marszałek
10 marca 2020, 16:41
A co ze sposobem udzielania Komunii Świętej? Czy nie powinno się czasowo zrezygnować z udzielania Komunii do ust?
WR
~Wow Ras
12 marca 2020, 15:33
Koniecznie!!! pozorowanie solidarności społecznej tylko KK wyjdzie na złe, niestety
TM
~Tomek Mazurek
10 marca 2020, 16:33
Szary kler ma się wysilać. A ile mszy odprawią w najbliższą niedzielę polscy purpuraci? Pewnie jedną w prywatnej kaplicy.