Koronawirus powodem zmiany terminu pierwszej od 1535 r. katolickiej Mszy św. w genewskiej katedrze
Planowana na dzisiaj pierwsza od 1535 roku katolicka Msza św. w reformowanej katedrze św. Piotra w Genewie – mieście Jana Kalwina - została przesunięta na inny termin.
W przeddzień wydarzenia, 28 lutego, postanowili o tym organizatorzy kierując się decyzją rządu o odwołaniu wszystkich wydarzeń z udziałem ponad tysiąca osób, co może zapobiec rozwijaniu się zakażeń koronawirusem.
Według informacji mediów w Szwajcarii odnotowano dotychczas co najmniej 15 stwierdzonych przypadków koronawirusa, ponad sto osób przechodzi kwarantannę. Zakaz organizowania większych wydarzeń obowiązuje na razie do 15 marca. Z tego powodu odwołane zostały tradycyjna noc karnawałowa w Bazylei w najbliższym tygodniu oraz słynny Salon Samochodowy w Genewie w dniach 5-15 marca.
Na nowy termin Mszy św. w genewskiej katedrze wyznaczono 30 maja, wigilię Zesłania Ducha Świętego. Dzień będzie symboliczny, gdyż naszym wydarzeniem kieruje Duch Święty, powiedział ks. Pascal Desthieux, wikariusz biskupi diecezji Genewy-Lozanny i Fryburga, który ma przewodniczyć Mszy św.
Katedra św. Piotra jest główną świątynią Kościoła reformowanego w Genewie, stąd ekumeniczna gościnność wobec katolickiego biskupa ma szczególne znaczenie. Pochodzący ze Szwajcarii przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch, określił zbliżające się wydarzenie w stolicy kalwinizmu jako „wielki symbol jedności chrześcijan”. W mediach Szwajcarii i Francji zwrócono uwagę, że jeszcze przed kilku laty coś takiego nie mogłoby mieć miejsca.
Po kazaniu 8 sierpnia 1535, w którym Guillaume Farel ogłosił zasady reformacji, wszelkie znaki związane z wyznaniem katolickim zostały w genewskiej katedrze zlikwidowane. Później przez 23 lata kaznodzieją w katedrze św. Piotra był Jan Kalwin (1509-1567). Francuski teolog założył m.in. “Akademię Genewską”, która stała się wyższą szkołą kalwinizmu.
Skomentuj artykuł