Kościół łączy siły ze słynną Borussią Dortmund. Mają ze sobą wiele wspólnego

Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Pod hasłem "Wiara, Miłość, Piłka Nożna" klub piłkarski Borussia Dortmund (BVB) i archidiecezja Paderborn zainicjowali projekt budowlany i społeczny "Kościół Założycieli BVB".

- Okazją jest zaległy remont kościoła Świętej Trójcy w dzielnicy Nordstadt w Dortmundzie - powiedzieli dziennikarzom w poniedziałek przedstawiciele kościoła i finalistów Ligi Mistrzów. Parafia zainicjowała założenie BVB w grudniu 1909 r. Oprócz renowacji i odnowienia kościoła projekt obejmuje szereg inicjatyw społecznych i charytatywnych przy Borsigplatz w dzielnicy Nordstadt.

- Kościół Świętej Trójcy obok Borsigplatz to drugie oblicze historii klubu - powiedział dyrektor zarządzający BVB Carsten Cramer i dodał: „Dlatego z jednej strony projekt ma na celu zachowanie ważnej części pamięci. Z drugiej strony nie ma sensu po prostu upiększać kościoła, chodzi o ludzi tutaj”. Twierdzenie sformułowane przez członka-założyciela BVB Franza Jacobiego, że „jakość klubu piłkarskiego znajduje odzwierciedlenie w tym, jak wypełnia on swoje obowiązki społeczne”, jest nadal aktualne. BVB to klub, który jest odpowiedzialny społecznie jak żaden inny.

Dla wikariusza generalnego archidiecezji Paderborn ks. Michaela Bredecka projekt w dzielnicy Nordstadt w Dortmundzie jest ucieleśnieniem przyszłej wizji Kościoła zaproponowanej przez archidiecezję. Obejmuje ona współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, w tym w kształtowaniu przestrzeni społecznej, w której Kościół nie jest reprezentowany. - Jesteśmy zaangażowani z wiary i ludzkiej motywacji – powiedział ks. Bredeck.

DEON.PL POLECA

Nordstadt to największa i najgęściej zaludniona dzielnica Dortmundu z ponadprzeciętnym bezrobociem wśród młodzieży. Planowane inicjatywy obejmują kursy językowe, programy edukacyjne, spotkania międzykulturowe, gry i wypożyczanie książek, stołówki dla seniorów, usługi duszpasterskie, nabożeństwa kościelne i imprezy dla fanów piłki nożnej.

Wnętrze samego kościoła jest przebudowywane zgodnie z przedstawionymi planami. Oprócz pomieszczeń do dyskusji i mniejszych wydarzeń, w nawie głównej planowana jest stała wystawa poświęcona historii klubu i sytuacji w okolicy. Podczas renowacji obok kościoła planowany jest specjalny namiot jako punkt kontaktowy.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół łączy siły ze słynną Borussią Dortmund. Mają ze sobą wiele wspólnego
Komentarze (1)
JN
~Jan Nowak
13 maja 2024, 21:01
PiS źle jednak wyszedł na podlizywaniu się kibolom i nacjonalistom.