"Kościół na Litwie i w Polsce jest niepodzielny"

(fot. Rabanus Flavus / (CC BY-SA 2.0) / Wikimedia Commons)
Aleksandra Akińczo / PAP / slo

Kościół na Litwie i w Polsce jest niepodzielny, a Litwini i Polacy powinni wzajemnie "wspierać się na Zachodzie przeciwko Wschodowi" - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz w niedzielę podczas obchodów 600-lecia Archikatedry św. Piotra i Pawła w Kownie.

"Kościół nigdy nie był podzielny" - powiedział w niedzielę dziennikarzom kardynał Dziwisz, który przewodniczył uroczystości jako wysłannik papieski. Wskazał, że "Kościół w Polsce zawsze starał się wesprzeć Kościół tu, na Litwie".

Zapytany, jaki wpływ ma Kościół na rozwój dobrych stosunków polsko-litewskich, metropolita krakowski powiedział, że "współpraca jest naszą siłą". "Litwini są potrzebni Polakom, by wzajemnie mogli się wspierać na Zachodzie przeciwko Wschodowi. Polsce są potrzebni dobrzy sąsiedzi" - podkreślił Dziwisz.

Metropolita kowieński, arcybiskup Sigitas Tamkeviczius dodał, że "rządy Polski i Litwy dobrych stosunków mogą się pouczyć u biskupów obu państw".

W niedzielę obchodzono nie tylko 600-lecie Archikatedry św. Piotra i Pawła w Kownie z udziałem m.in. prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, przewodniczącego Sejmu Vydasa Gedvilasa i premiera Algirdasa Butkevicziusa, ale także 20. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II na Litwę.

Kardynał Dziwisz do Kowna przywiózł relikwie krwi błogosławionego Jana Pawła II. W niedzielę zostały one poświęcone i umieszczone w jednym z ołtarzy katedry.

"Litwa była zawsze obecna w sercu i modlitwie papieża; myślał o Litwie i modlił się za nią, ilekroć schodził do Grot Watykańskich i spoglądał na wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej. Wizerunek Tej, +co w Ostrej świeci Bramie+, przypominał mu o losie i cierpieniu narodu litewskiego" - wspominał w Kownie metropolita krakowski w sobotę podczas konferencji z okazji jubileuszu katedry kowieńskiej.

Bazylika archikatedralna pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest jedną z największych świątyń katolickich na Litwie. Jej budowa trwała ponad dwa wieki - od 1413 do 1655 roku. Katedra mierzy 84 m długości i 34 m szerokości, a jej nawa główna ma 26 m wysokości. W latach 1808-64 świątynia należała do zakonu augustianów. Od 1895 roku pełni funkcję katedry, a od 26 kwietnia 1921 roku nosi tytuł bazyliki mniejszej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kościół na Litwie i w Polsce jest niepodzielny"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.