Kraków: Jubileusz Młodzieży na Tauron Arenie

(fot. shutterstock.com)
KAI /jm

Kilka tysięcy licealistów przeżywało w dniach 15-16 marca Jubileusz Miłosierdzia dla Młodych w archidiecezji krakowskiej w Tauron Arenie. Na kilka sposobów przedstawiono im przypowieść o miłosiernym Samarytaninie i stworzono możliwość doświadczenia miłosierdzia w praktyce - w sakramentach.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zgromadzeni dziś w Tauron Arenie przeżywali oficjalne obchody Jubileuszu Młodzieży w archidiecezji krakowskiej. Na początku mogli zobaczyć przypowieść o miłosiernym Samarytaninie wykonaną przez hip-hopowców z "Soul 'n' Flow" a później usłyszeć ją odczytaną z kart Pisma Świętego.

Kolejnym elementem było spotkanie z ludźmi, którzy doświadczyli miłosierdzia. Swoje świadectwa złożyli Krzysztof Demczuk, lider wspólnoty Metanoia i raper Arkadiusz Zbozień.

"Dlaczego wierzę w Jezusa? Bo On pierwszy uwierzył we mnie!" - mówił do młodzieży zebranej w Tauron Arenie Kraków raper Arkadio, który rzucił narkotyki dzięki miłości i zaangażowaniu starszego brata a później wspólnoty Kościoła. "Wierzę, że spotkacie Boga, który zmienia życie" - przekonywał Arkadio zapowiadając liturgiczną celebrację Jubileuszu Młodzieży.

Do hali widowiskowo-sportowej wniesiono Najświętszy Sakrament. Kierując się w Jego stronę każdy mógł przejść przez Bramę Miłosierdzia stworzoną specjalnie na tę okazję. Grupki wstawienników można było poprosić o modlitwę, a kapłanów o spowiedź. Zainteresowanie sakramentem pojednania było spore, bo spowiedź trwała jeszcze po zakończeniu celebracji liturgicznej a w czasie kończącego wydarzenie koncertu zespołu Maleo Reggae Rockers.

Bp Ryś kierując do młodych słowo odniósł się m.in. do pytania ewangelicznego młodzieńca: "Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne". "To jest pytanie o to, co chciałbym, aby w moim życiu trwało zawsze. Ale to pytanie można odwrócić i zapytać: czy w moim życiu są jakieś rzeczy, których nie chciałbym robić - chciałbym je natychmiast zostawić" - mówił bp Ryś zapowiadając, że przy Bramie Miłosierdzia stoją dwa kubły, do których można wrzucić karteczki z wypisanymi na nich "ranami naszego życia".

Pod koniec celebracji oba kosze wypełnione karteczkami zostały zalane winem i oliwą na wzór ran opatrywanych przez Samarytanina. "Samarytaninem z Ewangelii jest Jezus. To On, jak oliwą, swoją krwią, obmywa nasze rany, by już nie bolały" - mówił bp Ryś.

Na telebimach pojawiły się także pozdrowienia od papieża Franciszka, które skierował do młodych w Tauron Arenie podczas środowej audiencji w Watykanie. "Drodzy Przyjaciele, przekraczając Bramę Miłosierdzia, celebrując sakrament pokuty i pojednania, zatapiając się w adoracji Najświętszego Sakramentu i medytacji nad miłością dobrego Samarytanina, postępujcie za miłosiernym Chrystusem, abyście, przyjmując waszych rówieśników podczas Światowych Dni Młodzieży, byli Jego autentycznymi świadkami" - mówił papież Franciszek.

Młodzież zgromadzoną w Tauron Arenie odwiedził też metropolita krakowski, który serdecznie zapraszał wszystkich do udziału w Światowych Dniach Młodzieży. "Jesteście gospodarzami tych Dni. Nie może was zabraknąć" - mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Każdy uczestnik spotkania Młodzi i Miłosierdzie otrzymał różnokolorowe koraliki, z których można utworzyć bransoletkę. Jak wyjaśniono, żółty oznacza niebo, czarny - grzech, czerwony - Krew Jezusa, biały - czyste serce a zielony oznacza wzrost.

Weronika z I LO podkreśliła, że przekaz spotkania na Tauron Arenie jest odpowiednio przygotowany dla młodych, a nie jak często zdarza się na innych rekolekcjach.

Najbardziej poruszyły ją usłyszane świadectwa Krzysztofa Demczuka i Arkadio, bo dotyczyły codziennych problemów ludzi młodych. "Mogliśmy zobaczyć, że nie jesteśmy sami z naszymi problemami - nie jest tak, że nie możemy przez to przejść, że to jest nie do pokonania" - mówiła licealistka a pytana o to, jak rozumie hasło spotkania "Młodzi i Miłosierdzie" zaznaczyła, że miłosierdzie jest jak empatia - człowiek potrafi wczuć się w sytuację innego i mu pomóc, a nie go krzywdzić; to nie jest też okazywanie litości a raczej bezinteresowna pomoc.

Hubert z I LO był pod wrażeniem rozmachu z jakim zrealizowano Jubileusz Młodych w Krakowie. Zaznaczył, że z Tauron Areny wychodzi z pytaniami o miłosierdzie - czy ono jest okazywane jemu, czy to od niego oczekuje się miłosierdzia. Na Filipie największe wrażenie zrobiła potężna hostia umieszczona w bardzo dużej monstrancji, przez którą przechodził snop światła.

"Wszyscy przechodzili przez Bramę Miłosierdzia i szli w kierunku Najświętszego Sakramentu, żeby przed Nim uklęknąć i pojednać się z Bogiem" - mówił uczeń X LO. Martynie z XIII LO spodobała się bransoletka, którą dostali wszyscy uczestnicy rekolekcji a także ucieszyły ją pozdrowienia papieża Franciszka.

Katecheta Michał Niemiec odebrał wiele pozytywnych sygnałów od swoich uczniów. "Był to dla nich niezwykły czas. Nie spodziewali się, że w takim miejscu mogą odbyć się rekolekcje w takiej formie, a rzeczywistość duchowa może ich do głębi poruszyć" - mówił nauczyciel IV LO wskazując, że przeżyciem dla wielu było przejście przez Bramę Miłosierdzia w kierunku Najświętszego Sakramentu. "Bardzo dobrze się podziało, że Kościół w ten sposób wyszedł do młodych wchodząc w ich świat, dosłownie.

Odtąd miejsce kojarzące się ze sportem, niektórym już do końca życia może kojarzyć się z Panem Bogiem. Nie wiadomo w jakiej chwili życia takie skojarzenie może być dla kogoś zbawienne" - zaznaczył katecheta Michał Niemiec.

"Spotkanie religijne w dużej hali sportowej jest jak wezwanie: "Wypłyń na głębię" - mówi ks. Albert Wołkiewicz. Duszpasterz młodzieży archidiecezji krakowskiej i katecheta w dużym krakowskim liceum dodaje, że to zachęta dla młodych, żeby spróbowali odnaleźć siebie, swoją relację do Pana Boga i Pana Boga w swoim życiu w kontakcie z innymi ludźmi, w nowym miejscu, w nowej atmosferze. "Myślę, że takie spotkanie jest szansą na odkrycie czegoś nowego w swojej relacji do Pana Boga" - mówi ks. Wołkiewicz.

Podobny charakter miało wczorajsze spotkanie adresowane do młodzieży gimnazjalnej.

Organizatorem projektu Młodzi i Miłosierdzie - krakowskich obchodów Jubileuszu Miłosierdzia dla młodych była archidiecezja krakowska we współpracy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: kard. Stanisław Dziwisz - Metropolita Krakowski, abp Rino Fisichella - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji i Jacek Majchrowski - prezydent Miasta Krakowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków: Jubileusz Młodzieży na Tauron Arenie
Komentarze (1)
18 marca 2016, 09:11
super nareszcie coś nie tylko dla emerytów