Kraków: Przeszła Akademicka Droga Światła
W wigilię uroczystości św. Stanisława BM studenci z całej archidiecezji krakowskiej przeszli 14 stacji upamiętniających spotkania Zmartwychwstałego ze swoimi przyjaciółmi i uczniami. W drodze od Wawelu do klasztoru Paulinów na Skałce młodym ludziom przewodził biskup krakowski Grzegorz Ryś.
"Kościół nie przepowiada krzyża bez orędzia o zmartwychwstaniu. Potrzebna nam jest świadomość, zwłaszcza w kontekście jutrzejszej uroczystości św. Stanisława, że męczennik to nie tylko człowiek śmierci, ale przede wszystkim człowiek zmartwychwstania" - powiedział KAI biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, Grzegorz Ryś. Podkreślił, że nabożeństwo Drogi Światła jest radosną formą przeżywania i refleksji nad zmartwychwstaniem Chrystusa.
"Chcemy żeby Twój ogień zapłonął wśród nas. Jeszcze bardziej w każdym z nas. Chcemy rozniecać w sobie ogień, który mamy od momentu chrztu. Chcemy żebyś w tej godzinie modlitwy i medytacji nad tajemnicą Twojego zmartwychwstania nas rozpalił. Prosimy byś był dla nas światłem na tej drodze i byśmy Cię przyjęli. Na tyle konsekwentnie i prawdziwie byśmy sami mogli stać się światłem dla świata, wśród którego chcemy teraz wędrować" - modlił się ze studentami bp Ryś.
W trakcie drogi uczestnicy rozważali spotkania zmartwychwstałego Chrystusa m.in. z Marią Magdaleną, św. Tomaszem czy uczniami w drodze do Emaus oraz próbowali zgłębić osobiste przesłanie dla każdego wiernego, które z nich wynika. Rozważania odczytywane przy każdej stacji przygotował biskup Grzegorz Ryś. Procesji towarzyszył radosny śpiew i bicie bębnów, zapalony paschał jako symbol życia oraz taniec ognia wykonywany z użyciem specjalnych sprzętów zwanych poikami.
"Dla mnie to jest świadectwo i pokazanie, że wiara jest przede wszystkim radością i uwielbieniem" - powiedziała Natalia z DA "Beczka". Z kolei Piotr z DA przy Kolegiacie św. Anny podkreślił, że dla niego zasadniczą rzeczą jest przymiotnik określający to wędrowanie: "To jest Droga Światła. A światłem jest Chrystus. Moją obecnością tutaj pragnę ogłosić to światu".
"Jezus Chrystus zmartwychwstał. Żyje wyraźnie w przestrzeni naszych serc i to jest źródłem naszej radości. Czego wyrazem jest śpiew i nasze uczestnictwo w tym nabożeństwie" - ocenił istotę wydarzenia ks. Dariusz Talik, duszpasterz akademicki przy Kolegiacie św. Anny.
Droga Światła (Via Lucis) to nabożeństwo wielkanocne, wzorowane na Drodze Krzyżowej (Via Crucis). Polega ono na przeżywaniu spotkań Chrystusa Zmartwychwstałego z uczniami aż do momentu zesłania Ducha Świętego. Autorem schematu nabożeństwa jest św. Jan Paweł II.
Skomentuj artykuł