"Krzyże smoleńskie" w wystroju Grobu

KAI / wab

96 krzyży ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem znalazło się w wystroju tegorocznego Grobu Pańskiego na Jasnej Górze. Tradycyjnie znajduje się on w kaplicy Matki Bożej. W centrum umieszczony został ogromnych rozmiarów drewniany krzyż Chrystusa, a na skrzyżowaniu jego ramion umieszczony jest Najświętszy Sakrament. Kaplicę przedziela biało-czerwona flaga.

"Krzyże smoleńskie" są zróżnicowane wielkością i ułożeniem. Są całkiem małe i dosyć dużych rozmiarów. Proste w formie, niektóre jakby „wiszą w powietrzu”, wszystkie wykonane są z drzewa sosnowego. Wyróżnione zostały jedynie krzyże pary prezydenckiej. Krzyż śp. Lecha Kaczyńskiego ozdobiony został biało-czerwonymi różami, a krzyż śp. Marii Kaczyńskiej ulubionymi przez nią żółtymi tulipanami. Krzyże ustawione są na czarnej folii, takiej, na jakiej układano nosze z ciałami ofiar katastrofy smoleńskiej.

– Ta tematyka smoleńska z jednej strony podkreśla, że Jasna Góra to Sanktuarium Narodu, które żyje losami Polski i pamięta, z drugiej strony te symboliczne krzyże przypominać mają pielgrzymom o kruchości naszego życia, o tym, że zawsze musimy być gotowi – powiedział o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

O tym, że Jasna Góra to stolica duchowa Polski przypomina także kilkumetrowa biało-czerwona flaga, która przedziela kaplicę i rozdziela grupy drewnianych krzyży.

DEON.PL POLECA

Symboliczny Grób Pański ustawiony jest pod Chrystusowym krzyżem przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Modlitewnej zadumie towarzyszą słowa Chrystusa: „Ja jestem Zmartwychwstaniem i życiem, każdy kto żyje i wierzy we mnie nie umrze na wieki”.

Tegoroczny wystrój Grobu Pańskiego na Jasnej Górze został znacznie powiększony. Dekoracja zajmuje sporą część Kaplicy Matki Bożej. Całość dopełniają zielone krzewy i czarny materiał oraz kwiaty. Jest też las świec - jak te, które po tragedii smoleńskiej ustawiane były na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Wszystko przygotowane jest tak, aby łatwo było tę dekorację zlikwidować. Specyfiką Grobów jasnogórskich jest bowiem to, że pozostają one tylko do niedzielnego poranka i po procesji rezurekcyjnej nie ma po nich śladu. – To mobilizuje nas do wielkiego wysiłku, by przygotować tę dekorację w elementach łatwych do wyniesienia z Kaplicy – podkreślił o. Kraszewski.

Tradycja dekorowania Grobu Pańskiego na Jasnej Górze sięga czasów II wojny światowej. Wówczas przygotowywał go kościelny, ale jego wystrój był bardzo skromny. Potem, gdy w sanktuarium przebywali paulińscy klerycy, groby były papierowe i nieco bogatsze. Były w nich nawet przyniesione przez wiernych kanarki w klatkach, które naturalnym śpiewem tworzyły szczególny klimat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Krzyże smoleńskie" w wystroju Grobu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.