Ks. Sorge: Franciszek rozciąga pojęcie braterstwa również na stworzenie

Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pp

Papież Franciszek rozwija społeczne nauczanie Kościoła, odchodząc od pojęcia solidarności, które się trochę zdewaluowało i było nadużywane, na rzecz braterstwa. Co ważne, pojęciem tym obejmuje już nie tylko ludzi, ale cały świat stworzony. Wskazuje na to ks. Bartolomeo Sorge, wieloletni dyrektor miesięcznika „La Civiltà Cattolica” i ekspert z zakresu społecznej nauki Kościoła.

Jego zdaniem taką ewolucję w nauczaniu Papieża ujawniają już jego środowe katechezy w nowym cyklu o uzdrowieniu świata. Jak zauważa ks. Sorge, trzeba to postrzegać w kontekście historycznego rozwoju społecznego nauczania Kościoła.

„Leon XIII w «Rerum novarum» koncentruje się przede wszystkim na godności człowieka i jego niezbywalnych prawach. Pius XI i Pius XII poszerzają horyzont i analizują różne modele społeczeństwa. Nie zajmują się już wyłącznie prawami jednostki, ale modelami społecznymi, takimi jak komunizm i liberalizm, proponując trzecią drogę, chrześcijańską. Potem od Jana XXIII, poprzez Sobór Watykański II, aż po Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI, społeczne nauczanie Kościoła dalej poszerzało horyzont, nie skupiając się już na modelach społecznych, lecz ogarnęło cały świat. Dokonano analizy relacji między bogatą Północą i biednym Południem w globalizującym się świecie” - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Bartolomeo Sorge.

Wskazał, że „papież Franciszek, który jeszcze bardziej poszerzył zakres, przechodząc od solidarności między ludźmi do pojęcia braterstwa, które jego zdaniem obejmuje również spotkanie ze światem stworzonym. Wydaje się, że papież jest w tym zainspirowany Biedaczyną z Asyżu, który rozmawiał ze zwierzętami i oswajał wilka, a słońce, ogień, księżyc i wodę nazywał braćmi i siostrami. W społecznym nauczaniu Kościoła dokonał się zatem ogromny postęp”.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ks. Sorge: Franciszek rozciąga pojęcie braterstwa również na stworzenie
Komentarze (1)
MS
~Marcin Stradowski
22 września 2020, 11:44
Czy to postęp, to się jeszcze okaże. Braterstwo z wilkami, krowami, pająkami? Jestem za humanitarnym traktowaniem zwierząt, ale nie zamierzam godzić się na braterstwo, które będzie pretekstem do zanegowania ostatecznego przeznaczenia zwierząt. Domowe zwierzęta towarzyszą człowiekowi podczas jego życia, natomiast pozostałe są dla człowieka pożywieniem, z wyjątkiem tych, których mięso nie jest smaczne. Pod żadnymi projektami ograniczenia jedzenia mięsa się nie podpiszę, z wyjątkiem zgody na ograniczenie jedzenia mięsa z polecenia lekarza i w trosce o własne zdrowie.