Ks. Tomasz Halik odebrał polskie odznaczenie

ks. Tomáš Halík (fot. Frydolin / wikipedia.org)
PAP / wm

Czeski filozof i duchowny Kościoła katolickiego ksiądz Tomasz Halik odebrał w środę Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, przyznany mu przez prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego.

Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w polskiej ambasadzie w Pradze. Wyróżnienie przyznano księdzu Halikowi za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-czeskiego dialogu w dziedzinie kultury i za osiągnięcia we współpracy z polskimi środowiskami katolickimi.

- Odznaczenie wielce sobie cenię, ponieważ od wielu lat z Polską łączy mnie wielka miłość. Już w czasach Kościoła podziemnego utrzymywałem częste kontakty z polskimi intelektualistami katolickimi, z polskimi księżmi - powiedział ks. Halik w krótkim wywiadzie udzielonym PAP przed ceremonią.

- Już pojutrze będę znów w Polsce i będę mógł panu prezydentowi Komorowskiemu osobiście podziękować - dodał, mówiąc o planowanym na najbliższy weekend wyjeździe na IX Zjazd Gnieźnieński.

DEON.PL POLECA


W lutym ksiądz Halik był jednym z inicjatorów apelu czeskich intelektualistów do czeskiego rządu. Intelektualiści wezwali centroprawicowy gabinet Petra Neczasa do podpisania unijnego paktu fiskalnego.

- Podziwiam Polskę, a także jej obecne władze za to ich jednoznaczne ukierunkowanie proeuropejskie. Jestem wielkim pasjonatem i obrońcą zjednoczonej Europy. Wierzę, że i u nas (w Czechach) zostaną przełamane te dążenia do izolacjonizmu i nacjonalizmu - powiedział PAP.

- Dla mnie ta polska prounijna polityka jest wielką inspiracją i mam nadzieję, że w przyszłości nasze kraje będą mogły jeszcze bardziej współpracować na rzecz pogłębienia europejskiej jedności - podkreślił.

Ksiądz Tomasz Halik to jedna z najważniejszych postaci czeskiego Kościoła. Wykształcenie socjologiczne i filozoficzne zdobył na Uniwersytecie Karola, studiował także psychologię kliniczną. Święcenia kapłańskie potajemnie przyjął w czasach komunistycznych w 1978 roku i aktywnie działał w czeskim podziemiu katolickim. Od 1990 roku pełni funkcję proboszcza praskiego duszpasterstwa akademickiego przy kościele św. Salwatora na Starym Mieście.

Ksiądz Halik utrzymywał kontakty z polskimi intelektualistami katolickimi, dysydentami oraz przedstawicielami Kościoła już przed 1989 rokiem.

- Cieszę się, że mogłem poznać osobiście cały szereg przedstawicieli polskiej kultury i życia duchowego, że przez lata miałem osobisty kontakt z największym synem narodu polskiego, papieżem Janem Pawłem II - wspominał ks. Halik w rozmowie z PAP. - Przygotowywałem jego pierwszą pielgrzymkę do Czechosłowacji, pierwszą podróż do świata postkomunistycznego. Później byłem z nim w regularnym kontakcie jako konsultant Papieskiej Rady ds. Dialogu z Niewierzącymi".

W Polsce ks. Tomasz Halik wydał wiele książek, opublikował wiele artykułów, udzielił wielu wywiadów prasowych. Często bywa gościem na polskich uczelniach i konferencjach. W działalności naukowej poświęca się teologii, filozofii, religioznawstwu oraz socjologii religii.

W 2007 roku polskie Stowarzyszenie Wydawców Katolickich wyróżniło jego książkę "Wzywany czy niewzywany, Bóg się tutaj zjawi" nagrodą dla najlepszego autora z zagranicy.

W roku 2008 papież Benedykt XVI przyznał mu tytuł prałata honorowego. Polska Rada Chrześcijan i Żydów w 2010 roku uznała ks. Halika za Człowieka Roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. Tomasz Halik odebrał polskie odznaczenie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.