KUL: konferencja o wyzwaniach współczesności

(fot. John Liu / CC BY 2.0 / flickr.com)
KAI / mg

W Katolickim Uniwerystecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się konferencja naukowa "Rodzina wobec współczesnych wyzwań". Poprzedza ona Marsz dla Życia i Rodziny w Archidiecezji Lubelskiej. - Środowiska pro-life muszą postawić na pozytywny przekaz medialny - mówił podczas konferencji ks. dr hab. J. Jęczeń.

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się konferencja naukowa "Rodzina wobec współczesnych wyzwań". Poprzedza ona Marsz dla Życia i Rodziny w Archidiecezji Lubelskiej. - W najbliższą niedzielę 13 raz wyruszymy spod KUL-u w kierunku naszej archikatedry. Mam nadzieję, że konferencja, w której dziś uczestniczymy stanie się tradycją poprzedzającą Marsz - zaznaczył ks. dr T. Pajurek, Prezes Centrum Jana Pawła II.

Ks. dr Mirosław Brzeziński w swej prelekcji "Miłość i życie misją rodziny" przywołał słowa Jana Pawła II "rodzino, stań się tym, czym jesteś". - Rodzina to wspólnota życia i miłości, to sanktuarium życia i miłości - podkreślał. Zaznaczył, iż miłość musi stawiać wymagania, tylko wówczas staje na straży dobra człowieka. W posłudze miłości powinna ożywiać i wyróżniać określona postawa wyrażająca się w trosce o bliźniego. - Pierwszym bliźnim w życiu małżeńskim i rodzinnym jest mąż albo żona. Dalej dzieci i rodzice - zaznaczył. - Jeśli nie potrafimy okazać miłości w rodzinie, to nie okażemy jej temu, kto jest daleko - dodał. Ks. dr Brzeziński zaznaczył, iż miłość urzeczywistniająca miłość Boga, rodzi życie. - Rodzina jest wspólnotą miłości i jej misją jest strzeżenie, objawianie i przekazywanie miłości i życia.

- Wśród prawników dominuje przekonanie, iż prawna ochrona rodziny ogranicza się do Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Jest to przekonanie błędne. Prawna ochrona rodziny odnosi się także do prawa karnego, administracyjnego czy konstytucyjnego - podkreślił dr hab. Piotr Telusiewicz w swym referacie. Zaznaczył też, iż wbrew obiegowej opinii polskie prawo jest prawem prorodzinnym, choć przepisy często są niedookreślone, zawierają luki, które są błędnie interpretowane. W mediach forsuje się negatywny wizerunek rodziny, co może doprowadzić również do negatywnego przestrzegania przepisów prawnych przez społeczeństwo. Dr hab. P. Telusiewicz postulował, by sądy służyły rodzinie. - Sędzia powinien być ekspertem w zakresie prawa rodzinnego. Powinien być kontrolerem, mediatorem, partnerem dla rodziców - zaznaczył prelegent.

Ks. dr hab. Jarosław Jęczeń poświęcił swoją prelekcję stosunkowi mass-mediów do życia i rodziny. Podkreślił, iż media bardzo często posługują się perswazją i manipulacją. - Mówi się o prawie do wyboru, ale nie do życia. O prawach kobiet, ale nie prawach dzieci - dodał ks. Jęczeń. Wskazał, że drogą do oddziaływania jest także chaos informacyjny. - Zmanipulowana nowoczesność opiera się na dwóch fundamentach: relatywizmie moralnym i poglądzie, iż to czego nie ma w mediach, nie istnieje - podkreślił prelegent. - Środowiska pro-life muszą postawić na pozytywny przekaz. W ten sposób będziemy budowali nową kulturę życia - dodał.

W czasie drugiej sesji przestawiono działalność organizacji na rzecz ochrony rodziny, zaś zwieńczeniem konferencji był panel studencki.

Organizatorem konferencji było Centrum Jana Pawła II oraz Instytut Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej KUL.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

KUL: konferencja o wyzwaniach współczesności
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.