"Kultura chrześcijańska tętni życiem"

(fot. archpoznan.pl)
KAI / pz

Kultura chrześcijańska w całym świecie przenika wszystkie dziedziny życia, filozofii, sztuki, prawa, literatury, wychowania, życia społecznego i politycznego - mówił w Poznaniu kard. Zenon Grocholewski. Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, podczas nieszporów ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła, patronów poznańskiej katedry.

Kultura chrześcijańska rozprzestrzenia się na cały świat i przenika wszystkie dziedziny życia, filozofii, sztuki, prawa, literatury, wychowania, życia społecznego i politycznego - mówił w Poznaniu kard. Zenon Grocholewski. Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej uczestniczył w nieszporach ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła, patronów najstarszej katedry na ziemiach polskich.

W homilii kard. Grocholewski mówił o dwóch wielkich kulturach Rzymu - pogańskiej i chrześcijańskiej. Wspominał imponujące zabytki starożytnego Rzymu, od Koloseum po sugestywną via Appia. - Obok tych resztek kultury Imperium Rzymskiego uderza w oczy inna kultura, chrześcijańska. Także ona jawi się jako imponująca i jeszcze bardziej wszechobecna w Wiecznym Mieście - zauważył kard. Grocholewski. Wspominał zwłaszcza budzące podziw liczne kościoły wczesnochrześcijańskie.

- Kultura chrześcijańska tętni życiem. Tutaj mieszka i działa następca Piotra, opoka Kościoła, fundament jego jedności. Tutaj przybywają niezliczone rzesze wiernych z całego świata, obecnie tak liczne jak nigdy. Tutaj rozwijają twórczą działalność liczne centra studiów, papieskie akademie, uniwersytety, instytuty ściągające studentów ze wszystkich prawie krajów świata - podkreślił kard. Grocholewski.

Zdaniem prefekta watykańskiej kongregacji wśród rzymskich zabytków szczególne znaczenie ma Więzienie Mamertyńskie, które przypomina o wierze apostoła Piotra wbrew wszystkiemu. - Piotr stał się rzeczywiście opoką, i na tej opoce został zbudowany Kościół, i bramy piekielne go nie przemogą. Piotr stał się rzeczywiście nauczycielem wszystkich narodów - mówił kaznodzieja.

Kard. Grocholewski pobłogosławił krzyże misyjne dla młodych ludzi udających się z Poznania na wolontariat misyjny. W tym roku 34 osoby wyjadą do Nigerii, Ugandy, Peru, Korei Południowej, na Tajwan, do Izraela i Autonomii Palestyńskiej, na Ukrainę i do Kazachstanu. Wolontariusze będą m.in. prowadzili obozy wakacyjne dla dzieci i młodzieży, w Kellerowce w Kazachstanie przeprowadzą remont ochronki dla dzieci, będą pełnić posługę w Domu Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie.

Nieszporom w katedrze poznańskiej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który wręczył medale Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis (za wybitne zasługi dla archidiecezji poznańskiej) 27 osobom zaangażowanym w bezinteresowną, długoletnią i ofiarną działalność w parafiach archidiecezji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Kultura chrześcijańska tętni życiem"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.