Kuria wrocławska: kapelani szczepieni wraz z personelem medycznym - jeśli to możliwe

fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI
KAI / sz

Każdy kapłan posługujący wśród osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 powinien mieć zapewnione środki ochrony indywidualnej takie jak personel medyczny zajmujący się pacjentem chorym na COVID-19. Zaleca się również troskę o szczepienia wraz z personelem medycznym szpitala, jeżeli będzie to możliwe - czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. W ponad 500 szpitalach węzłowych trwa szczepienie personelu medycznego i niemedycznego przeciw koronawirusowi.

Poniżej tekst komunikatu:

KURIA METROPOLITALNA WROCŁAWSKA

Wrocław, 24 grudnia 2020 r.

DEON.PL POLECA


l.dz. 1436/2020

KOMUNIKAT

W związku ze stanowiskiem Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącego udzielania posługi sakramentalnej osobom chorym na COVID-19, informujemy, że w ścisłej współpracy z podmiotem leczniczym i zgodnie z jego zaleceniami (dot. również wymaganych środków ochrony osobistej stosowanych przy kontakcie z chorym) udzielanie sakramentów jest możliwe przez kapelanów szpitalnych i kapłanów do tego wyznaczonych. Należy ponadto pamiętać, że każdy kapłan posługujący wśród osób, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2, powinien mieć zapewnione środki ochrony indywidualnej takie jak personel medyczny zajmujący się pacjentem chorym na COVID-19 oraz przeszkolenie w zakresie ich prawidłowego zakładania i bezpiecznego zdejmowania.

Zaleca się również troskę o szczepienia wraz z personelem medycznym szpitala, jeżeli będzie to możliwe.

Również ci kapłani, którzy posiadają status ozdrowieńca, są zobowiązani do przestrzegania przepisów sanitarnych, tzn. zastosowania środków ochrony indywidualnej (maska o standardzie FFP3, FFP2 wraz z przyłbicą) oraz umycia i dezynfekcji rąk (środkiem na bazie alkoholu, co najmniej 60%) przed podaniem Komunii Świętej lub udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych (oraz po udzieleniu sakramentów).

Wobec stanowiska GIS należy zauważyć, że art. 30 "Dekretu dotyczącego posługi duszpasterskiej w stanie epidemii" nie zakazuje pracy kapelanom w szpitalach (także tych dedykowanych dla chorych na COVID-19), jeśli podmiot leczniczy wyraził na to zgodę.

ks. Bartosz Trojanowski

wikariusz biskupi ds. dyscypliny sakramentów i duchowieństwa

---

W tzw. szpitalach węzłowych, których jest w Polsce 509, rozpoczęło się szczepienie personelu medycznego i niemedycznego (w tzw. okresie „0”) przeciw COVID-19. Szpitale węzłowe zaszczepiają swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Szczepienie medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek rozpoczęło się przed akcją szczepienia populacyjnego.

W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków. Są wśród nich: pracownicy szpitali węzłowych, pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Do grupy „zero” - jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia - zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kuria wrocławska: kapelani szczepieni wraz z personelem medycznym - jeśli to możliwe
Komentarze (1)
MK
~Matylda Kostrzewska
30 grudnia 2020, 15:20
Oczywiście. O ileż ważniejsi są kapelani od ..... np. ukraińskich sprzątaczek na śmieciówkach, harujących w szpitalach jednoimiennych. Oczywiście. Nie wspominając np. o kierowcach MZK czy sędziach, bez których zawali się świat wielu osobom uwikłanym w sprawy sądowe.