"Lawina informacji służy manipulowaniu ludźmi"

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / psd

"Dzisiaj jesteśmy przytłoczeni lawiną słów, mających postać materiału informacyjnego, które jednakże często nie pomagają nam poznać rzeczywistości taką jaką jest, ale raczej pragną ją ukryć, czy co gorsza służą do manipulowania myślami innych ludzi, wychodząc od własnych uprzedzeń ideologicznych" - powiedział kard. Pietro Parolin.

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej był wczoraj gościem sympozjum poświęconego geopolityce i dziennikarstwu zorganizowanego przez portal "La Stampy" Vaticaninsider, z okazji uruchomienia edycji chińskiej i arabskiej. Wcześniej przedstawicieli "La Stampy" przyjął Ojciec Święty. Franciszek przestrzegł przed "grzechami głównymi" dziennikarstwa: gonieniem za sensacją, zniesławianiem i oszczerstwem.

Charakteryzując działalność dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej najbliższy współpracownik Ojca Świętego zaznaczył, że w obliczu wielu konfliktów, w których interesy materialne czy żądza władzy ukrywane są pod czynnikami etniczno-religijnymi dąży ona przede wszystkim do dialogu i rozwiązywania problemów w sposób pokojowy. Pragnie budować mosty, wspierać negocjacje i dialog jako sposób rozwiązywania konfliktów, krzewić pokój, zwalczać ubóstwo. "Nie istnieją żadne inne interesy i strategie papieża i jego współpracowników w ich działaniach na arenie międzynarodowej" - stwierdził kard. Parolin. Dodał, że Kościół pragnie być znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem a także znakiem jedności całego rodzaju ludzkiego. Jednocześnie watykański sekretarz stanu podkreślił ograniczoność ludzkich działań, doświadczenie bezsilności wobec problemów, które nas przekraczają. Ich akceptacja i uznanie może też sprzyjać mądrym decyzjom.

Przechodząc następnie do realiów świata mediów i informacji kard. Parolin wyraził swoją osobistą opinię: "Dzisiaj jesteśmy przytłoczeni lawiną słów, mających postać materiału informacyjnego, które jednakże często nie pomagają nam poznać rzeczywistości taką jaką jest, ale raczej pragną ją ukryć, czy co gorsza służą do manipulowania myślami innych ludzi, wychodząc od własnych uprzedzeń ideologicznych". Zaznaczył, że mimo to możliwa jest także rzetelna informacja o Kościele, kiedy punktem wyjścia jest szczere, bezstronne zainteresowanie "zjawiskiem" kościelnym. Zachęcił, by dostrzegać powiązanie Kościoła z historią ludów i narodów, bowiem perspektywą jego działania i misji jest cały świat. Ponadto misja ta wykracza poza wymiar doczesny.

DEON.PL POLECA

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej odnosząc się do pracy portalu vaticaninsider podkreślił, że inicjatywa ta zrodziła się w łonie znanego i wpływowego dziennika laickiego, wręcz dumnego ze swej laickości. Dowodzi to jego zdaniem, że laickość sama w sobie nie jest synonimem uprzedzenia czy wrogości wobec chrześcijaństwa, a wręcz może pomagać w postrzeganiu jego natury i działań w sposób wnikliwy i oryginalny.

Kardynał wyraził także uznanie dla otwarcia strony w języku arabskim i chińskim - kierunkach, na które Kościół zwraca szczególną uwagę. Podkreślił, że dziennikarze vaticaninsider nie opisują Kościoła jedynie jako sekwencję działań ludzkich, ale dostrzegając w nim także wewnętrzny dynamizm łaski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Lawina informacji służy manipulowaniu ludźmi"
Komentarze (2)
WI
ważna informacja
6 grudnia 2014, 19:19
Kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przybył z wizytą na Jasną Górę. Była to pierwsza wizyta kardynała w jasnogórskim sanktuarium. Dostojny gość odwiedził Jasną Górę w piątek, 5 grudnia ok. godz. 17.00. Towarzyszył mu jego osobisty sekretarz, a także ks. Sławomir Pawłowski, pallotyn, sekretarz Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu. W imieniu gospodarzy miejsca kardynała powitał i oprowadził o. Michał Bortnik, kustosz sanktuarium. Wizyta trwała ponad godzinę. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej kard. Kurt Koch trwał w skupieniu na cichej modlitwie. Spotkał się z przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą. Zwiedził także klasztor m.in.: refektarz i Starą Bibliotekę, gdzie wpisał się do Księgi Pamiątkowej. Na zakończenie wizyty ponownie pokłonił się Matce Bożej w Kaplicy. Kard. Kurt Koch przybył do Polski po raz trzeci. Celem tej wizyty jest uczestnictwo w konferencji naukowej nt. „Misja Kościoła, który dąży do jedności. 50 lat od promulgacji Dekretu o ekumenizmie”. Odbędzie się ona w sobotę, 6 grudnia w Kamieniu Śląskim. Podczas tej konferencji, ks. kardynał wygłosi wykład: pt. „Pastoralne nawrócenie jako wyzwanie i szansa dla ekumenii XXI w.” 
N
nadzieja
6 grudnia 2014, 18:38
Ale czy to deonowi jezuici wezma do siebie ? Raczej widząc co dotąd robili trudno w to uwierzyć. A może sie jednak nawrócą i odejdą od dysydenctwa i postmodernizmu i POprawności