Licheń: Popularne nowe muzeum w sanktuarium

"Muzeum zorganizowano na dwóch piętrach bazyliki, na powierzchni około 1000 m kw." (fot. Krzysztof Mizera / wikipedia.pl)
PAP / lichen.pl / wm

Już ponad 35 tysięcy osób odwiedziło otwarte na początku lipca Muzeum im. księdza Józefa Jarzębowskiego w bazylice Sanktuarium Maryjnego w Licheniu (Wielkopolska). Zgromadzono tutaj najcenniejsze zabytki kultury i historii Polski.

- Ksiądz Jarzębowski żywił wielki szacunek dla wszystkich, którzy służyli Ojczyźnie i dla niej oddali swoje życie. W zbiorach znajdują się okulary Romualda Traugutta. Jest także jeden z dwóch platynowych pierścieni gen. Józefa Hallera, z których jeden został wrzucony do morza w trakcie symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem, a drugi generał nosił na palcu do końca życia - powiedział PAP Piotr Adamczyk z sanktuaryjnego biura prasowego.

W muzeum eksponowane są m.in. dokumenty królów z XVI i XVII wieku, wodzów i bohaterów narodowych, rękopisy oraz pierwsze wydania książek m.in. Sienkiewicza, Norwida, Kraszewskiego, zielnik Orzeszkowej, kolekcja białej broni, cenne starodruki. Wśród tych ostatnich znajduje się pierwsze polskie tłumaczenie Starego i Nowego Testamentu (1560-1561) i Statut Łaskiego - pierwszy drukowany zbiór polskich ustaw, wydany w Krakowie w 1506 r.

Można także oglądać twórczość sakralną oraz prace Jana Matejki, Piotra Norblina, Juliusza Kossaka. Są eksponowane biblie z XVI wieku oraz elementy ekwipunku rycerskiego z tego samego okresu.

DEON.PL POLECA


Sercem licheńskiego zbioru są pamiątki z powstania styczniowego: rozkazy, instrukcje i odezwy Rządu Narodowego. W skład kolekcji, związanej z powstaniem, wchodzą też m.in. pamiątki gromadzone przez wybitnych historyków - Walerego Przyborowskiego i Edwarda Maliszewskiego.

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego jest dostępne dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 10:00 – 18:00 oraz w niedziele od 8:00 – 16:00.

Wstęp dla wszystkich chętnych jest bezpłatny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Licheń: Popularne nowe muzeum w sanktuarium
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.