Luksemburg: peregrynacja Pocieszycielki Strapionych

Luksemburg: peregrynacja Pocieszycielki Strapionych
(fot. Sunfrog1/flickr.com)
KAI/ ed

W archidiecezji luksemburskiej rozpoczęła się 8 maja peregrynacja figury Najświętszej Maryi Panny, czczonej w tamtejszej katedrze jako Pocieszycielka Strapionych.

Miejscowy ordynariusz abp Jean-Claude Hollerich SJ podjął tę inicjatywę z okazji trwającego obecnie Roku Miłosierdzia i 350. rocznicy obrania Jej patronką Luksemburga. Uroczystość ta, połączona z symbolicznym przekazaniem Maryi kluczy miasta, odbyła się 16 października 1666 r.

Obecna peregrynacja, odbywająca się po raz pierwszy w historii, ma przybliżyć patronkę miasta osobom starszym, chorym i tym wszystkim, którzy nie mogą udać się w pielgrzymce do katedry. XVI-wieczna figura wysokości 73 cm, wykonana z drewna lipowego, odwiedzi wszystkich 275 parafii tamtejszej archidiecezji. Oprócz kościołów gościć będzie w klasztorach, domach starców i szkołach. Pielgrzymowanie Maryi po Luksemburgu zakończy się w październiku br.

Uroczystości jubileuszowe zapoczątkowała trwająca od 16 kwietnia do 1 maja "Oktawa Matki Bożej" - dwutygodniowa pielgrzymka, podczas której mieszkańcy wszystkich części Wielkiego Księstwa Luksemburga i krajów ościennych przybywali do katedry w Luksemburgu. Osobistym wysłannikiem Franciszka na zakończenie oktawy 1 maja był arcybiskup Kolonii kard. Rainer Woelki.

DEON.PL POLECA

W katedrze stołecznej czynna jest wystawa poświęcona Matce Bożej. W ramach jubileuszu 21 maja odbędzie się Noc Katedr, a z 4 na 5 czerwca - Noc Otwartych Kościołów. W wigilię Wniebowzięcia NMP 14 sierpnia odbędzie się procesja ze światłami z obrazem Matki Bożej, a na 9 października zaplanowano Mszę św. z odnowieniem ślubowania Patronce Luksemburga.

Początki Jej kultu sięgają 1624 r., kiedy to studenci miejscowego kolegium jezuitów wynieśli przed mury miasta figurkę Maryi wyrzeźbioną w drzewie lipowym. Rzeźbę, która do dziś stoi w miejscowej katedrze, wierni nazwali Pocieszycielką Strapionych. W 1666 została patronką miasta Luksemburga, a od 1676 patronuje też całemu księstwu. Niedawno podczas prac budowlanych w pobliżu centrum miasta odkryto fundamenty pierwszej kaplicy zbudowanej w 1628 r., w której do czasu Wielkiej Rewolucji Francuskiej znajdowała się figura Matki Bożej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Luksemburg: peregrynacja Pocieszycielki Strapionych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.