Macron próbował przekonać Franciszka do wizyty we Francji. Papież odmówił zirytowany

fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI / PAP/EPA/SARAH MEYSSONNIER / POOL
wp.pl / red

Papież Franciszek oficjalnie ogłosił, że nie weźmie udziału w uroczystości otwarcia katedry Notre-Dame w Paryżu, zaplanowanej na 8 grudnia 2024 roku. Decyzja ta wywołała poruszenie zarówno wśród wiernych, jak i w kręgach politycznych, szczególnie we Francji.

Powody decyzji papieża

Franciszek argumentował, że jego obecność mogłaby odwrócić uwagę od duchowego celu uroczystości. Katedra Notre-Dame, po pięcioletniej odbudowie, ma ponownie stać się miejscem modlitwy i skupienia dla milionów wiernych. Wizyta tak prominentnej postaci, jaką jest głowa Kościoła katolickiego, mogłaby skupić uwagę mediów i społeczeństwa na samej osobie papieża, a nie na symbolicznej odbudowie świątyni.

Naciski ze strony prezydenta Macrona

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, wielokrotnie próbował przekonać papieża do zmiany decyzji. Według doniesień francuskiej stacji BFM TV, rozmowy były intensywne, a momentami napięte. Papież miał wyrazić irytację wobec nalegań ze strony Macrona, który z kolei był sfrustrowany odmowami Franciszka. Prezydentowi zależało na podkreśleniu międzynarodowego znaczenia odbudowy katedry oraz na wzmocnieniu wizerunku Francji jako kraju otwartego na dialog między religiami.

Otwarcie Notre-Dame – szczegóły uroczystości

Odbudowa katedry Notre-Dame była jednym z najważniejszych projektów architektonicznych i kulturowych w Europie ostatnich lat. Po pożarze, który zniszczył jej dach i iglicę w 2019 roku, Francja podjęła ogromny wysiłek, by przywrócić świątynię do dawnej świetności. Otwarcie zaplanowano na 8 grudnia, a wydarzenia towarzyszące rozpoczną się jeszcze pod koniec listopada.

Kluczowe daty:

  • 29 listopada – Emmanuel Macron odwiedzi plac budowy, aby podziękować pracownikom i darczyńcom zaangażowanym w odbudowę.
  • 7 grudnia – odbędzie się symboliczne nabożeństwo, podczas którego państwo francuskie przekaże odbudowaną katedrę Kościołowi.
  • 8 grudnia – oficjalne otwarcie katedry, po którym przez kilka dni będzie ona otwarta do późnych godzin wieczornych, umożliwiając wiernym i turystom podziwianie jej wnętrza.

Arcybiskup Paryża, Laurent Ulrich, wyraził nadzieję, że odbudowana katedra stanie się ponownie centrum duchowego życia dla 15 milionów odwiedzających rocznie.

Symbol odbudowy i jedności

Ponowne otwarcie Notre-Dame to nie tylko wydarzenie religijne, ale również symboliczne dla całej Francji i Europy. Odbudowa została sfinansowana zarówno przez lokalne środowiska, jak i darczyńców z całego świata, w tym z krajów reprezentujących różne kultury i wyznania. Pomimo nieobecności papieża, wydarzenie to będzie ważnym momentem w historii katedry i Paryża. Katedra Notre-Dame, ikona gotyckiej architektury, ma szansę odzyskać swoje miejsce w sercach wiernych i turystów z całego świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Macron próbował przekonać Franciszka do wizyty we Francji. Papież odmówił zirytowany
Komentarze (2)
JO
Jan Osa
29 listopada 2024, 21:05
Coraz mniej rozumiem Franciszka. Do jednych jedzie, a do "swoich" nie. Ekumenizm, dialog między religijny, różne mniej lub bardziej ważne "światowe" wydarzenia, to tak. A na otwarcie katedry Notre-Dame w Paryżu - nie. Wymówka jest nieco śmieszna, niepoważna. I mnie, katolika, trochę zabolała. Mówię szczerze.
AS
~A. Szczawiński
28 listopada 2024, 19:12
Ktoś mi wyjaśni, o co te fochy?