Mamertinum otwarte dla zwiedzających
Po całorocznych pracach archeologicznych i restauratorskich można znowu zwiedzać najstarsze zachowane w Rzymie więzienie – Mamertinum. Znajduje się ono między Kapitolem a Forum Romanum, pod XVII-wiecznym kościołem cechu stolarzy pw. św. Józefa – San Giuseppe dei Falegnami.
W Więzieniu Mamertyńskim, a ściślej w Tullianum, czyli jego dolnej części, gdzie wrzucano oczekujących na egzekucję skazańców, byli przetrzymywani – według miejscowej tradycji – śś. Piotr i Paweł. Mieli tam głosić Ewangelię i wodą z cudownie wytrysłego źródła ochrzcić nawróconych przez siebie strażników Processusa i Martyniana, którzy ze swej strony także stali się męczennikami.
Niedawne badania archeologiczne wskazują, że Tullianum było starożytnym sanktuarium pogańskim związanym z wodami podziemnymi, wytryskającymi tam od zawsze, a więc nie dopiero od czasów apostołów. Ok. V wieku przed Chrystusem budowlę z bloków tufowych wcielono do murów otaczających Kapitol i urządzono w niej więzienie dla wrogów państwa. Ze źródeł historycznych wiadomo, że więziony był tam m.in. wódz galijski Wercyngetoryks w czasach Juliusza Cezara, a później, po 70 r., Szymon bar Giora, jeden z przywódców powstania żydowskiego w Jerozolimie. Kiedy w Rzymie nie prześladowano już chrześcijan, Mamertinum i Tullianum stały się sanktuarium św. Piotra. Archeolodzy odkryli tam freski, datowane na XII do XIV wieku. Jeden z nich to niespotykane dotychczas przedstawienie uśmiechniętego i błogosławiącego Piotra z Chrystusem, który opiera lewą rękę na jego ramieniu. Inny przedstawia zapewne najstarszy dotąd znany widok rzymskiego Kapitolu.
Zwiedzanie ponownie otwartego Więzienia Mamertyńskiego wraz z Tullianum i Kaplicą Krzyża – codziennie od 9:00 do 19:00 – organizuje Rzymskie Dzieło Pielgrzymek (Opera Romana Pellegrinaggi). Zwiedzanie multimedialnie wyposażonej trasy trwa ok. 40 min. Wchodzić mogą co 20 min. grupy do 25 osób. Cena biletu 10 euro.
Skomentuj artykuł