Maseczka w kościele. Kto nie musi nosić, jak przyjąć w niej Komunię? [PORADNIK]
Jak nie złamać aktualnie obowiązujących przepisów podczas wizyty w kościele? Zobacz ten poradnik.
Kto musi zasłaniać usta i nos?
Jak czytamy na oficjalnej stronie informacyjnej dot. koronawirusa: "od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika". Od tego obowiązku są wyjątki, według rozporządzenia ministra zdrowia, należy do nich m. in. "duchowny sprawujący kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania".
Najprościej mówiąc - zasłaniać usta i nos powinni więc wszyscy oprócz celebransa sprawującego Mszę, w tym służba liturgiczna, lektorzy, ministranci, a także wszyscy wierni, którzy są w kościele zebrani na liturgii, nabożeństwie lub modlitwie osobistej.
Kiedy ksiądz powinien zasłaniać usta i nos?
W każdej sytuacji, gdy znajduje się w przestrzeni publicznej i nie sprawuje Mszy Świętej lub innej posługi liturgicznej. "W innych sytuacjach, np. w kościele, na terenie przykościelnym, w zakrystii, w kancelarii parafialnej, są zobowiązani mieć maseczkę ochronną lub – zgodnie z przepisami – zakryć usta i nos" - podkreślił rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Jak przyjąć Komunię, mając na twarzy maseczkę?
Diecezja opolska informuje, że "twarz można odsłonić przy przyjmowaniu Komunii świętej w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maski". Należy pamiętać również, żeby, zgodnie z zaleceniami lekarzy, przyjmować Komunię na rękę.
Jednocześnie cały czas warto korzystać z możliwości przyjęcia Komunii świętej duchowej. Jak podkreśla ks. Grzegorz Strzelczyk, jest to "faktyczne przyjęcie łaski Najświętszego Sakramentu".
Jeśli zastanawiasz się, na czym dokładnie polega Komunia święta duchowa, przygotowaliśmy kilka artykułów, które mogą Ci pomóc:
Ks. Grzegorz Strzelczyk tłumaczy, na czym polega przyjęcie komunii duchowej
Komunia duchowa, komunia na rękę, brak spowiedzi - duchowy Q&A na czas epidemii
Czy przed Komunią duchową należy zachować post eucharystyczny?
Co ze spowiedzią?
Użyte w rozporządzeniu sformułowanie ("kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania") duchowny sprawujący sakrament może zrozumieć i zinterpretować szeroko, niemniej dla bezpieczeństwa podczas spowiedzi zarówno spowiednik, jak i penitent powinni mieć zasłonięte usta i nos. Tak zaleca m. in. diecezja opolska.
* * *
Zobaczcie także tę infografikę, którą przygotowała diecezja opolska:
Skomentuj artykuł