Maseczka w kościele. Kto nie musi nosić, jak przyjąć w niej Komunię? [PORADNIK]

(fot. depositphotos.com)
BP KEP / Twitter / gov.pl / Redakcja DEON.pl

Jak nie złamać aktualnie obowiązujących przepisów podczas wizyty w kościele? Zobacz ten poradnik.

Kto musi zasłaniać usta i nos?

Jak czytamy na oficjalnej stronie informacyjnej dot. koronawirusa: "od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika". Od tego obowiązku są wyjątki, według rozporządzenia ministra zdrowia, należy do nich m. in. "duchowny sprawujący kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania".

Najprościej mówiąc - zasłaniać usta i nos powinni więc wszyscy oprócz celebransa sprawującego Mszę, w tym służba liturgiczna, lektorzy, ministranci, a także wszyscy wierni, którzy są w kościele zebrani na liturgii, nabożeństwie lub modlitwie osobistej.

Kiedy ksiądz powinien zasłaniać usta i nos?

W każdej sytuacji, gdy znajduje się w przestrzeni publicznej i nie sprawuje Mszy Świętej lub innej posługi liturgicznej. "W innych sytuacjach, np. w kościele, na terenie przykościelnym, w zakrystii, w kancelarii parafialnej, są zobowiązani mieć maseczkę ochronną lub – zgodnie z przepisami – zakryć usta i nos" - podkreślił rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak przyjąć Komunię, mając na twarzy maseczkę?

Diecezja opolska informuje, że "twarz można odsłonić przy przyjmowaniu Komunii świętej w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maski". Należy pamiętać również, żeby, zgodnie z zaleceniami lekarzy, przyjmować Komunię na rękę.

Jednocześnie cały czas warto korzystać z możliwości przyjęcia Komunii świętej duchowej. Jak podkreśla ks. Grzegorz Strzelczyk, jest to "faktyczne przyjęcie łaski Najświętszego Sakramentu".

Jeśli zastanawiasz się, na czym dokładnie polega Komunia święta duchowa, przygotowaliśmy kilka artykułów, które mogą Ci pomóc:

Ks. Grzegorz Strzelczyk tłumaczy, na czym polega przyjęcie komunii duchowej

Komunia duchowa, komunia na rękę, brak spowiedzi - duchowy Q&A na czas epidemii

Czy przed Komunią duchową należy zachować post eucharystyczny?

Co ze spowiedzią?

Użyte w rozporządzeniu sformułowanie ("kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania") duchowny sprawujący sakrament może zrozumieć i zinterpretować szeroko, niemniej dla bezpieczeństwa podczas spowiedzi zarówno spowiednik, jak i penitent powinni mieć zasłonięte usta i nos. Tak zaleca m. in. diecezja opolska.

* * *

Zobaczcie także tę infografikę, którą przygotowała diecezja opolska:

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Maseczka w kościele. Kto nie musi nosić, jak przyjąć w niej Komunię? [PORADNIK]
Komentarze (6)
JJ
Joanna Joanna
26 kwietnia 2020, 13:37
Szczęść Boże Czy osoba znajdująca się w grupie zwolnionej z obowiązku zasłaniania ust i twarzy w miejscach publicznych mają taki obowiązek zasłaniania twarzy w kościele podczas Mszy św? źródło https://www.gov.pl/web/koronawirus/zaslon-usta-i-nos "Małe dzieci, osoby chore i rolnicy. Kogo jeszcze nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa? Zakrywać usta i nos muszą co do zasady wszyscy. Wprowadzamy jednak kilka wyjątków. Wśród nich znajdują się: dzieci do 4 lat, osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), (...) duchowni sprawujący obrzędy religijne, (...)" Jeśli tak, na jakiej podstawie? Proszę o pomoc w znalezieniu na stronie Ministerstwa Zdrowia. Dziękuję za rzetelne informacje
BS
Bogusław Sobótka
24 kwietnia 2020, 21:37
a gdzie jest mój komentarz? Pan moderator nie wierzy, że ksiądz może mieć obślinione paluchy - jemu to nie przeszkadza.
22 kwietnia 2020, 04:34
Na marginesie, chrześcijanie wschodniej duchowości i prawa nie znają Komunii duchowej.
25 kwietnia 2020, 02:02
Ale co znaczą te minusy?
MK
~Marta Kłos
21 kwietnia 2020, 12:58
Wciąż to samo, znowu Komunia duchowa i na rękę, jak dobrze że są trzeźwi księża, którzy podają Komunię św do ust ... a tu szkoda już komentować, jak katarynka .....
TK
~Teresa Kowalczyk
20 kwietnia 2020, 16:20
Czy kapłani którzy sprawowali Eucharystię w łagrach i obozach koncentracyjnych pod groźbą śmierci nie ukazywali jak ważna jest komunia święta rzeczywista , Chleb Życia ,a nie tylko komunia święta duchowa? Tyle jest zachet do przyjmowania komunii Świętej duchowej a tak mało by nie bać się taj bardzo i prosić o komunię świętą chociaż na przed mszą świętą.Czy ten lęk przed koronawirusem nie jest zbyt wielki? Czy nie rozpętują go media?