„Matka Teresa. Cudowna historia”

„Matka Teresa. Cudowna historia” (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI / ad

Miała to być książka o humorze – mówił ks. Leo Maasburg, autor bestselleru „Matka Teresa. Cudowne historie” podczas promocji, która odbyła się 25 października w Warszawie. Austriacki kapłan, który współpracował z Matką Ubogich przez siedem lat opowiadał, jak utwór, który miał opisywać wspaniałe poczucie humoru zakonnicy, sam się „wymknął” piszącemu i ostatecznie stał się książką o miłości i czułości Boga odkrywanej przez tę niezwykłą osobę.

Ks. Maasburg przypomniał, że Matka Teresa nie chciała zmieniać świata, a być jedynie małą kroplą czystej wody, odzwierciedlającą miłość Boga. Przekazywanie Jego światła było celem jej życia. Nędzarzami w Kalkucie opiekowała się jeszcze przed założeniem swojego zgromadzenia, ale dopiero gdy w drodze do Darjeeling miała wizję Chrystusa na krzyżu, mówiącego: „Pragnę”, zrozumiała, że Bóg tęskni za miłością człowieka. Całe jej życie dla ubogich było odpowiedzią na to pragnienie – wyjaśnił ks. Maasburg. Jan Paweł II nazwał ją jedną z najwybitniejszych osobowości w historii świata, gdyż była przejrzysta, przeniknięta miłością Boga. Była wypełniona czułością i mówiła o sile czułości.

DEON.PL POLECA


Pragnąłem wyrazić miłość Matki Teresy, nie jest to biografia, czy rozprawa teologiczna – wyjaśnił autor. Podkreślił, że nigdy nie ograniczała się do troski o ciało, ona chciała żeby zabrany z ulicy biedak odzyskał godność, dlatego też w księdze przyjęć do przytułków, prowadzonych przez misjonarki miłości zapisywano imiona tych osób. – Głównym jej celem było przywrócenie im godności ludzkiej i ciągle się za nich modliła. Gdy ludzie, którymi się opiekowała odrzucali jej miłość, jednoczyła się z Jezusem, który też doznał odrzucenia. Choć przez pół wieku przeżywała stan, określany jako noc ducha, nikt z jej otoczenia się nie domyślał, jak bardzo cierpi.

Obecny na prezentacji Grzegorz Polak przytoczył kilka anegdot z książki, wydarzenia z wizyty w Aremenii po trzęsieniu ziemi i jej podejście do ludzi radzieckich. Jego zdaniem ks. Maasburg daje klucz do osobowości Matki Teresy – jest nim całkowite oddanie Bogu w Jezusie i Eucharystii. Zdaniem red. Polaka można prześledzić też zmiany, jakie zachodziły w autorze książki pod wpływem mistyczki z Kalkuty. – Święty jest ten, który wytrzymuje ze świętym – stwierdził dziennikarz. Podkreślił, że książka ma także wartość terapeutyczną.

Książka dyrektora austriackich Papieskich Dzieł Misyjnych „Missio”, ks. Leo Maasburga o Matce Teresie (1919-1997) ukazała się w 100. rocznicę urodzin założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości, przypadających 26 sierpnia. Publikacja, która w Niemczech i Austrii doczekała się już drugiego wydania ukazała się w ośmiu kolejnych językach: po polsku, angielsku, francusku, włosku, łotewsku, norwesku, koreańsku, macedońsku oraz w ojczystym języku błogosławionej – albańskim.

Ks. Maasburg opisał w swojej książce liczne spotkania z Matką Teresą. Przez kilka lat blisko z nią współpracował i towarzyszył w licznych podróżach. „Father Leo”, jak go nazywała Matka Teresa, towarzyszył jej m.in. w 1988 r., gdy otwierała swoje pierwsze domy w Moskwie oraz w Armenii, był doradcą, tłumaczem i specjalnym wysłannikiem w trudnych misjach.

O międzynarodowym zainteresowaniu postacią błogosławionej Matki Teresy świadczy fakt, że z prośbą o tłumaczenie książki zwróciło się kilka wydawnictw z Korei Południowej. W Norwegii książkę wyda luterańskie wydawnictwo „Luther Forlag”. W USA „Matka Teresa. Cudowna historia” ukazała się w renomowanym wydawnictwie „Ignatius Press”. Jego założycielem jest brat Joseph D. Fessi SJ, jeden z najbardziej znanych uczniów „kręgu Ratzingera”. Promotorem jego pracy doktorskiej z dziedziny teologii był profesor Joseph Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI.

Prezentacje albańskiego i macedońskiego wydania książki o Matce Teresie odbyły się 17 października w rodzinnym domu Matki Teresy w Skopju, w obecności legata papieskiego kard. Vinko Puljicia , katolickiego biskupa Skopje Kiro Stojanova oraz członków rządu Macedonii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

„Matka Teresa. Cudowna historia”
Komentarze (1)
P
PTI
2 lipca 2011, 14:43
 ON JES GŁUPEK