„Matka Teresa. Cudowna historia”

„Matka Teresa. Cudowna historia”
„Matka Teresa. Cudowna historia” (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI / ad

Miała to być książka o humorze – mówił ks. Leo Maasburg, autor bestselleru „Matka Teresa. Cudowne historie” podczas promocji, która odbyła się 25 października w Warszawie. Austriacki kapłan, który współpracował z Matką Ubogich przez siedem lat opowiadał, jak utwór, który miał opisywać wspaniałe poczucie humoru zakonnicy, sam się „wymknął” piszącemu i ostatecznie stał się książką o miłości i czułości Boga odkrywanej przez tę niezwykłą osobę.

Ks. Maasburg przypomniał, że Matka Teresa nie chciała zmieniać świata, a być jedynie małą kroplą czystej wody, odzwierciedlającą miłość Boga. Przekazywanie Jego światła było celem jej życia. Nędzarzami w Kalkucie opiekowała się jeszcze przed założeniem swojego zgromadzenia, ale dopiero gdy w drodze do Darjeeling miała wizję Chrystusa na krzyżu, mówiącego: „Pragnę”, zrozumiała, że Bóg tęskni za miłością człowieka. Całe jej życie dla ubogich było odpowiedzią na to pragnienie – wyjaśnił ks. Maasburg. Jan Paweł II nazwał ją jedną z najwybitniejszych osobowości w historii świata, gdyż była przejrzysta, przeniknięta miłością Boga. Była wypełniona czułością i mówiła o sile czułości.

Pragnąłem wyrazić miłość Matki Teresy, nie jest to biografia, czy rozprawa teologiczna – wyjaśnił autor. Podkreślił, że nigdy nie ograniczała się do troski o ciało, ona chciała żeby zabrany z ulicy biedak odzyskał godność, dlatego też w księdze przyjęć do przytułków, prowadzonych przez misjonarki miłości zapisywano imiona tych osób. – Głównym jej celem było przywrócenie im godności ludzkiej i ciągle się za nich modliła. Gdy ludzie, którymi się opiekowała odrzucali jej miłość, jednoczyła się z Jezusem, który też doznał odrzucenia. Choć przez pół wieku przeżywała stan, określany jako noc ducha, nikt z jej otoczenia się nie domyślał, jak bardzo cierpi.

Obecny na prezentacji Grzegorz Polak przytoczył kilka anegdot z książki, wydarzenia z wizyty w Aremenii po trzęsieniu ziemi i jej podejście do ludzi radzieckich. Jego zdaniem ks. Maasburg daje klucz do osobowości Matki Teresy – jest nim całkowite oddanie Bogu w Jezusie i Eucharystii. Zdaniem red. Polaka można prześledzić też zmiany, jakie zachodziły w autorze książki pod wpływem mistyczki z Kalkuty. – Święty jest ten, który wytrzymuje ze świętym – stwierdził dziennikarz. Podkreślił, że książka ma także wartość terapeutyczną.

DEON.PL POLECA

Książka dyrektora austriackich Papieskich Dzieł Misyjnych „Missio”, ks. Leo Maasburga o Matce Teresie (1919-1997) ukazała się w 100. rocznicę urodzin założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości, przypadających 26 sierpnia. Publikacja, która w Niemczech i Austrii doczekała się już drugiego wydania ukazała się w ośmiu kolejnych językach: po polsku, angielsku, francusku, włosku, łotewsku, norwesku, koreańsku, macedońsku oraz w ojczystym języku błogosławionej – albańskim.

Ks. Maasburg opisał w swojej książce liczne spotkania z Matką Teresą. Przez kilka lat blisko z nią współpracował i towarzyszył w licznych podróżach. „Father Leo”, jak go nazywała Matka Teresa, towarzyszył jej m.in. w 1988 r., gdy otwierała swoje pierwsze domy w Moskwie oraz w Armenii, był doradcą, tłumaczem i specjalnym wysłannikiem w trudnych misjach.

O międzynarodowym zainteresowaniu postacią błogosławionej Matki Teresy świadczy fakt, że z prośbą o tłumaczenie książki zwróciło się kilka wydawnictw z Korei Południowej. W Norwegii książkę wyda luterańskie wydawnictwo „Luther Forlag”. W USA „Matka Teresa. Cudowna historia” ukazała się w renomowanym wydawnictwie „Ignatius Press”. Jego założycielem jest brat Joseph D. Fessi SJ, jeden z najbardziej znanych uczniów „kręgu Ratzingera”. Promotorem jego pracy doktorskiej z dziedziny teologii był profesor Joseph Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI.

Prezentacje albańskiego i macedońskiego wydania książki o Matce Teresie odbyły się 17 października w rodzinnym domu Matki Teresy w Skopju, w obecności legata papieskiego kard. Vinko Puljicia , katolickiego biskupa Skopje Kiro Stojanova oraz członków rządu Macedonii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

„Matka Teresa. Cudowna historia”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.