Stulecie urodzin Matki Teresy z Kalkuty

Stulecie urodzin Matki Teresy z Kalkuty
(fot. Ted Abbott/flickr.com)
11 lat temu
Radio Watykańskie

Stulecie urodzin Matki Teresy z Kalkuty świętuje się na całym świecie.

W Rzymie obchody rozpoczęły się 26 sierpnia otwarciem wystawy fotograficznej o jej życiu, dziełach i przesłaniu w Palazzo della Cancelleria, siedzibie papieskich trybunałów przy Corso Vittorio Emanuele II, oraz Eucharystią. Przewodniczy jej w tamtejszym kościele św. Wawrzyńca „in Damaso” kard. Angelo Comastri, archiprezbiter bazyliki watykańskiej.

W rzymskich domach kontemplacyjnych gałęzi Misjonarek i Misjonarzy Miłości rozpoczynają się dziś modlitwy w formie nowenny, a następnie stałej adoracji eucharystycznej przed liturgicznym wspomnieniem błogosławionej, obchodzonym 5 września. Zostanie wtedy odprawiona uroczysta Msza w kościele św. Grzegorza na wzgórzu Celio, przy którym Matka Teresa zatrzymywała się podczas swych pobytów w Wiecznym Mieście. Eucharystii przewodniczyć będzie pochodzący z Indii kard. Ivan Dias, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Wystawa fotograficzna w Palazzo della Cancelleria potrwa do 7 października, kiedy przypada 60. rocznica założenia przez Matkę Teresę zgromadzenia Misjonarek Miłości.

Macedonia: stulecie urodzin błogosławionej w jej rodzinnym Skopje trwają tam przez cały rok. Obchody stulecia urodzin wielkiej rodaczki mają charakter nie tylko religijny, ale też państwowy. Hołd Misjonarce Miłości oddali prezydent Macedonii i tamtejszy parlament podczas specjalnej sesji. Wskazano na humanitarny wymiar posługi Matki Teresy. Kulminacją dzisiejszych uroczystości kościelnych w Skopje jest wieczorna Eucharystia, sprawowana w tamtejszej katedrze przez abp. Belgradu Stanislava Hočevara. Podkreśla on, że Macedończycy uwypuklają charyzmatyczną miłość błogosławionej do umierających, chorych i ludzi porzuconych na ulicach Kalkuty. W Domu Pamięci Matki Teresy w Skopje otwarto też poświęconą jej wystawę fotografii.

Indie pamiętają o Matce Teresie z Kalkuty:  w  macierzystym domu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości w Kalkucie odprawiono Mszę dziękczynną za Matkę Teresę. Liturgii, na którą do małej kaplicy przybyli także pielgrzymi z całego świata, przewodniczył kard. Telesphor Toppo.

Uroczystości w Kalkucie zainaugurowały światowy Rok Matki Teresy, który obchodzony będzie przez 12 najbliższych miesięcy pod auspicjami UNESCO. Również katolicy w poszczególnych diecezjach indyjskich świętują 100-lecie urodzin, uczestnicząc w zgromadzeniach modlitewnych i okolicznościowych spotkaniach oraz realizując projekty pomocowe.

W stolicy Indii obchody rocznicowe będą trwały tydzień. Rozpoczęły się w poniedziałek 23 sierpnia otwarciem wystawy fotografii przedstawiających pracę i modlitwę Matki Teresy. Autorem jest najwybitniejszy fotografik indyjski Raghu Rai, który dokumentował życie błogosławionej przez kilkadziesiąt lat. W Delhi odbyło się także spotkanie międzyreligijne, na którym przedstawiciele największych religii obecnych w Indiach omawiali działalność dobroczynną swych współwyznawców w kontekście dzieła Matki Teresy. Kolejne wydarzenia w stolicy to krajowe sympozjum na temat życia i dzieła błogosławionej oraz publiczna uroczystość dla uczczenia pamięci Matki Teresy pod przewodnictwem prezydent Indii Pratibhy Patil.

W Kalkucie trwa festiwal filmowy, na którym pokazanych zostanie 20 filmów o Matce Teresie zrealizowanych na całym świecie. Wśród nich po raz pierwszy będzie można zobaczyć w Indiach dokument przygotowany przez BBC. Był to pierwszy film jej poświęcony. Rozsławił on jej dzieło na świecie.

Na festiwalu jest także dokument zrealizowany na 100-lecie urodzin Matki Teresy przez młodych filmowców z Kalkuty, ze znanego jezuickiego ośrodka edukacji medialnej „Chitrabani”. Zapisali oni wspomnienia i świadectwa tych mieszkańców Kalkuty, którzy jeszcze pamiętają błogosławioną. Festiwalowe filmy wyświetla się także w osobnej sali przystosowanej dla niepełnosprawnych, którym swoje życie poświęciła Matka Teresa z Kalkuty.

Dla uczczenia Matki Teresy wydano w Indiach monety z jej wizerunkiem o wartości 10 i 100 rupii indyjskich. Indyjskie koleje natomiast nazwały na jej cześć jeden z ekspresów kursujących na trasie do Kalkuty „Ekspresem Matki”.

Taizé także wspomina Matkę Teresę:  Matkę Teresę i założyciela ekumenicznej wspólnoty w Taizé łączyły wieloletnie i głębokie więzi. Dziś członkowie wspólnoty i młodzież przebywająca na rekolekcjach w tej burgundzkiej wiosce na modlitwie wspominają założycielkę Misjonarek Miłości.

W roku 1976 br. Roger spędził kilka tygodni w Kalkucie i codziennie odwiedzał domy dla umierających prowadzone przez siostry. Matka Teresa własnoręcznie uszyła wtedy dla niego lekki biały habit i poprosiła, by zawsze go nosił. Założycielka Misjonarek Miłości odwiedziła też dwukrotnie Taizé.

Podczas pierwszego pobytu zostawiła piękne słowa, do których często wracamy: „Jezus stał się chlebem życia, aby zaspokoić nasz głód miłości. Jezus stał się głodnym, abyśmy zaspakajali Jego głód naszą miłością”. Te słowa wypisała na pustej kartce brewiarza Jana XXIII, który znalazł się u nas po śmierci tego papieża. Otrzymał go brat Roger od jego sekretarza, abp. Lorisa Capovilli.

Matka Teresa i br. Roger razem prowadzili Drogę Krzyżową przy Kolosseum w Rzymie podczas jubileuszu młodzieży w roku 1984. Opublikowali też wspólnie trzy książki.

Z okazji 100 rocznicy urodzin Matki Teresy br. Alois, następca br. Rogera, wysłał list do s. Mary Premy, przełożonej sióstr Misjonarek Miłości, w którym wyraża radość, że nasze dwie wspólnoty nadal są sobie bardzo bliskie i zapewnia wszystkie siostry, że dzisiaj będziemy w modlitwie chwalić Boga i dziękować Mu za życie bł. Matki Teresy.

Naszą wdzięczność wyrażamy modlitwą, którą Matka Teresa i brat Roger kiedyś wspólnie napisali: „O Boże, Ojcze każdego człowieka, Ty prosisz nas wszystkich o to, byśmy nieśli miłość tam, gdzie ubodzy są poniżani, pojednanie tam, gdzie ludzie są podzieleni, radość tam, gdzie Kościół doznaje wstrząsów. Otwierasz nam tę drogę, abyśmy byli zaczynem komunii w całej ludzkiej rodzinie”.

USA: setną rocznicę urodzin Matki Teresy z Kalkuty czci się także w Stanach Zjednoczonych. Wśród inicjatyw są: iluminacja w kolorach białym i niebieskim Mostu Pokoju na rzece Niagara, tuż obok sławnego wodospadu, peregrynacja relikwii błogosławionej, jak również wydanie okolicznościowego znaczka pocztowego z wizerunkiem Matki Teresy, którego sprzedaż rozpoczęła się 26 sierpnia.

W 1996 r. Matka Teresa otrzymała honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

Wiele instytucji świeckich i katolickich zamierza uczcić setną rocznicę urodzin Matki Teresy, jednak niektóre z pomysłów wywołały kontrowersje. Jest tak w przypadku jednego z najsłynniejszych budynków na świecie, Empire State Building, położonego w sercu Manhatanu w Nowym Jorku.

Właściciele budynku odrzucili setki próśb o iluminację sławnego wieżowca w dniu urodzin błogosławionej w kolorach białym i niebieskim. W uzasadnieniu stwierdzili, że „pragną pozostać neutralni religijnie”. W odpowiedzi szef Ligi Katolickiej wezwał nowojorczyków do zapalenia tego dnia biało-niebieskich świateł w oknach ich domów.

Rzekome „preferencje religijne” nie stanowiły problemu dla menadżerów Mostu Pokoju nieopodal wodospadu Niagary. „Nie wiem, czy ktokolwiek może kwestionować dzieło Matki Teresy” – powiedział Ron Rienas, generalny menadżer mostu. Uważa on, że zapalone światła ku czci błogosławionej będą symbolem tego, że światło jej dzieła ciągle świeci.

Do innych pomysłów, których realizację zaplanowano na dzień urodzin należą: nazwanie jej imieniem auli wykładowych przez wiele uczelni katolickich, adoracje Najświętszego Sakramentu, projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych o błogosławionej. Rycerze Kolumba zaś udzielą specjalnej pomocy Misjonarkom Miłości prowadzonych przez nie w punktach żywienia ubogich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stulecie urodzin Matki Teresy z Kalkuty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.