85 flag zostało poświęconych i rozdanych w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Liczba ta nawiązuje do 85-tej rocznicy ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski.
Uroczystego poświęcenia flag dokonał ks. Krzysztof Jędrzejewski, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej Księży Marianów, podczas Mszy św. o godzinie 12:00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Następnie każda z osób, które wcześniej wyraziły chęć otrzymania flagi, otrzymała jeden biało-czerwony egzemplarz flagi państwowej.
Pani Krystyna Czarnota z Wodzisławia Śląskiego przyjeżdżając do Lichenia nie spodziewała się, że w otrzyma tutaj flagę:
"Oprócz flagi, którą tu otrzymałam, czuję wewnętrznie, że otrzymałam także dużo łask Bożych. Jestem uskrzydlona i przeszczęśliwa." Jej zdaniem jest to wspaniała inicjatywa, gdyż dziś, zwłaszcza wśród młodych ludzi, mało jest patriotycznych postaw:
"Jest to piękne bo my, starzy ludzie, o tym pamiętamy i mamy zakodowany w sercach naszych patriotyzm, honor i miłość do ojczyzny. A młodzi ludzie dziś nie bardzo chcą w to wierzyć i szukają szczęścia poza granicami kraju, gdzie się zaciera miłość do ojczyzny".
Dla pana Bernarda Suska z Drezna był to ogromny zaszczyt i radość, że z pielgrzymki do Lichenia będzie mógł zabrać do Niemiec biało-czerwoną flagę:
"Urodziłem się w Polsce, w województwie opolskim i mieszkam od 33 lat w Niemczech. Dla mnie był to zaszczyt tu przyjechać i otrzymać biało-czerwoną flagę". Jak dodaje, w Niemczech takie akcje jak ta w Licheniu nie zdarzają się. Ale to bardzo dobrze świadczy o narodzie polskim, który chcę młodemu pokoleniu pokazywać postawy patriotyczne.
Zdaniem ks. Wiktora Gumiennego, kustosza licheńskiego sanktuarium, ważne jest, aby kultywować narodowe tradycje, a przez takie akcje można na nowo budować ducha patriotyzmu. Zwłaszcza iż wczoraj (2 maja) obchodzony był dzień flagi, ustanowiony w 2004 roku przez Sejm RP jako święto państwowe:
"Inicjatywa narodziła się dwa lata temu po katastrofie smoleńskiej, kiedy zobaczyliśmy w czasie uroczystości pogrzebowych, jak ludzie tęsknią za flagą. Dużo ludzi przyszło wtedy na uroczystości pogrzebowe z flagami i pomyśleliśmy, że warto ich zachęcić, żeby potrafili zamanifestować swój patriotyzm. Myślę, że dziś osiągnęliśmy nasz cel. Niektórzy ludzie się zaciekawili i mam taką nadzieję, że w ten sposób udało nam się obudzić ducha patriotyzmu."
Po raz pierwszy flagi w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej zostały rozdane po katastrofie smoleńskiej w 2010 roku - było ich 96, na pamiątkę każdej z osób, która wówczas zginęła. W ubiegłym roku była to liczba 158 i nawiązywała do liczby Polaków, których wyniósł na ołtarze bł. Jan Paweł II. W tym roku przygotowanych zostało 85 flag i miały one przypominać o 85-tej rocznicy ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski.
Skomentuj artykuł