Medal Przemysła II dla Wandy Półtawskiej

(fot. Mariusz Han SJ)
KAI / slo

Wieloletnia współpracowniczka bł. Jana Pawła II, popularyzatorka jego nauczania i znana obrończyni życia i rodziny została uhonorowana przez Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (AKO) Medalem Przemysła II za rok 2013. Uroczystość odbyła się wieczorem 18 grudnia w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

- Ja nic specjalnego nie robiłam i nie robię. Realizuję tylko swoje powołanie w rodzinie, wykonuję zawód lekarza i próbuję przekazywać naukę kard. Karola Wojtyły, tłumacząc jego dzieła prostym językiem - mówiła dr Półtawska.

DEON.PL POLECA

Na otwarte spotkanie AKO poświęcone popularyzatorce nauczania papieża Polaka z udziałem m.in. bp. Grzegorza Balcerka, o. Karola Meissnera OSB, prof. Leona Drobnika, kierownika Kliniki Anestezjologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, i reżyser Wandy Różyckiej-Zborowskiej, przybyły tłumy ludzi.

- Każdy życzyłby sobie takiego życiorysu. Choć życie pani doktor było bolesne pod względem fizycznym i psychicznym, to jej dokonania są ogromne. Tego mogła dokonać tylko Wanda Półtawska - podkreślał prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący AKO.

W laudacji prof. Leon Drobnik zwrócił uwagę na "niecodzienne bohaterstwo jej życia potwierdzone postawą i pracą". - Dr Półtawska uczy, że możliwe jest zachowanie godności i dążenie do doskonałości - zaznaczył kierownik Kliniki Anestezjologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Stwierdził, że życiorys lekarki wpleciony jest we współczesną historię Polski. Mimo bolesnych doświadczeń pobytu w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, nie zamknęła swojego cierpienia w kapsule żalu i bólu i wybrała drogę pomagania drugiemu człowiekowi. - Jest to droga medycyny, nauki i budowania szacunku i godności ludzkiego życia" - zaznaczył prof. Drobnik. Podkreślił, że "wieloletnia współpracowniczka Jana Pawła II uczy dostrzegania w drugim człowieku potencjału dobra. W laudacji podkreślono, że dr Półtawska jest wojowniczką o godność człowieka, bezpieczeństwo i rozwój szczęśliwych małżeństw i rodzin oraz niezłomną w stawianiu oporu przeciwko deprawacji człowieka i szyderstwa z tego co piękne.

O. Karol Meissner, gratulując przyjaciółce wyróżnienia, wskazał, że dla dr Półtawskiej zawsze liczył się drugi człowiek i "takiego świadectwa nam potrzeba". - Byłaś wymagająca i bezkompromisowa, ale dziękuję ci za to, że uczyłaś nas wymagać od siebie - zaznaczył benedyktyn.

Z kolei bp Balcerek wyraził radość z pobytu pani doktor w Poznaniu. - Znamy skromność i ideowość pani doktor, która całe swoje życie oddała służbie Bogu, Kościołowi, ojczyźnie i drugiemu człowiekowi nie dla nagród na ziemi i ludzkich pochwał - mówił delegat abp. Stanisława Gądeckiego na tę uroczystość. Zwrócił uwagę, że sednem jej współpracy z kard. Wojtyłą jest wiele pięknych i owocnych dzieł na rzecz małżeństwa i rodziny.

Laureatka, dziękując za wyróżnienie, podkreśliła, że z Janem Pawłem II łączyła ją walka o życie dziecka nienarodzonego. "Żyliśmy tym razem, teraz on poszedł do nieba, a ja kontynuuję tę walkę" - dodała laureatka.

Odnosząc się do obecnej sytuacji w Polsce, podkreśliła, że to, co dzisiaj proponują dorośli młodzieży wymaga odrzucenia. - Obecnie przeżywamy ogłupianie narodu, sterowane programem diabelskim. Trzeba nasz naród nauczyć tego, co przyniósł Jan Paweł II - stwierdziła laureatka.

Spotkanie ubogacił koncert słowno-muzyczny w wykonaniu solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu: Rafała Korpika, Michała Marca i Tomasza Mazura (akompaniament Wandy Marzec). Uczestnicy spotkania wysłuchali też fragmentów "Tryptyku rzymskiego" Jana Pawła II, "Beskidzkich rekolekcji" Wandy Półtawskiej oraz Listu do kobiet Jana Pawła II w interpretacji Haliny Łabonarskiej i Jerzego Zelnika.

Uroczystość odbyła się w auli Wydziału Teologicznego, ponieważ rektorzy Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odmówili udostępnienia sal swoich uczelni na to spotkanie.

Wanda Półtawska urodziła się w 1921 roku w Lublinie. Podczas wojny była łączniczką. W lutym 1941 r. została aresztowana przez gestapo i przewieziona do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, a w marcu 1945 r. do Neustadt-Gleve, gdzie przebywała do końca wojny - 8 maja 1945. Po wojnie skończyła studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w 1947 roku wyszła za mąż za Andrzeja Półtawskiego. Urodziła czworo dzieci. Pracowała w szpitalu psychiatrycznym, prowadziła badania tzw. dzieci oświęcimskich.

Od 1969 roku zajmowała się poradnictwem małżeńskim i rodzinnym. Przez 42 lata (1955-97) wykładała medycynę pastoralną na Wydziale Teologicznym, a potem w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1981-1984 prowadziła te wykłady w Instytucie Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

W 1967 roku zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy Wydziale Teologicznym i kierowała nim przez 33 lata, szkoląc młode małżeństwa i narzeczonych oraz księży. W 1994 roku została członkiem Papieskiej Akademii Życia. Współpracuje z Papieską Radą dla Pracowników Służby Zdrowia. Po stworzeniu Papieskiej Rady Rodziny w 1983 r. została również razem z mężem jej członkiem.

W 1981 roku została odznaczona medalem "Pro Ecclesia et Pontifice", w 1999 r. m.in. Komandorią papieskiego Orderu św. Grzegorza. Otrzymała w 1987 roku honorowy doktorat Notre Dame Pontifical Catechetical Institute w Arlington, Virginia, a w 2008 r. doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jest autorką książek "I boję się snów" (wspomnienia z obozu w Ravensbrück), "Stare rachunki", "Przygotowanie do małżeństwa", "Z prądem i pod prąd", "Przed nami miłość" "By rodzina była Bogiem silna" i bestselleru "Beskidzkie rekolekcje". Ostatnio ukazał się "Jeden pokój" - zapis rozmów na podstawie filmu Pawła Zastrzeżyńskiego.

Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest miejscem integracji środowisk akademickich wokół idei polskiego patriotyzmu. "Ideową podstawą działań klubu są wartości chrześcijańskie i patriotyczne, które od ponad tysiąca lat współtworzyły polską tożsamość narodową; a także zasady solidarności społecznej i demokracji we wszystkich sferach życia publicznego" - czytamy na stronie internetowej AKO.

Jego głównym celem "jest kształtowanie i propagowanie postaw i działań upowszechniających nowoczesny polski patriotyzm, który łączy pamięć o dokonaniach i tradycjach minionych pokoleń Polaków z działaniami na rzecz rozwoju współczesnej Polski i przyszłych pokoleń". Działania podejmowane przez klub mają na celu również dążenie do zapewnienia wysokiego poziomu edukacji i nauki polskiej.

Pierwszym laureatem Medalu Przemysła II, przyznawanego przez AKO, był Jarosław Kaczyński. W ubiegłym roku wyróżnienie to otrzymał Antoni Macierewicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Medal Przemysła II dla Wandy Półtawskiej
Komentarze (2)
PD
Polszewickie dupolizy
20 grudnia 2013, 01:57
Skandaliczna decyzja rektora UAM. Odmowa możliwości wręczenia Medalu AKO w sali uniwersyteckiej tak zasłużonej dla upowszechniania polskiego patriotyzmu osobie, jaką jest pani doktor Wanda Półtawska, co więcej osobie zaprzyjaźnionej z Janem Pawłem II, doktorem honoris causa naszej Uczelni - jest dla Niej publicznym afrontem - napisał do rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Stanisław Mikołajczak - przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego (AKO) im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. [url]http://niezalezna.pl/49505-skandaliczna-decyzja-rektora-uam-wanda-poltawska-niemile-widziana-na-tej-uczelni[/url] Uzasadniając w mediach działanie władz uczelni jej rzecznik prasowa stwierdziła, że... „przyczyną odmowy było przypuszczenie, że uroczystość ta może zostać wykorzystana do celów politycznych”. Co ciekawe władze uniwersytety nie widziały problemu w udostępnianiu sal na spotkania Ruchu Palikota, wykłady prod. Magdaleny Środy czy spotkanie z Komitetem Honorowym ówczesnego kandydata na prezydenta Bronisława Komorowskiego. [url]http://niezalezna.pl/49560-tylko-u-nas-cenzura-prewencyjna-na-uniwersytecie-czego-boja-sie-wladze-uam[/url]
J
Jan
19 grudnia 2013, 12:25
Może to co mówi w. Półtawska Jacek Prusak  deonowy jezuita przeczyta i weźmie sobie do seca i nawróci się...