Międzyreligijna modlitwa na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy

(fot. PAP/Radek Pietruszka)
KAI / pp

Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył wieczorem na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy modlitwie międzyreligijnej w intencji poległych żołnierzy i ofiar cywilnych powstania. Wraz z biskupami Kościołów chrześcijańskich abp Jerzym Pańkowskim, z prawosławnego ordynariatu WP i bp. Mirosławem Wolą, naczelnym kapelanem ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego, w modlitwie wzięli także udział, Mohamed Adham Abd El Aal, przedstawiciel muzułmańskiego związku religijnego w Warszawie oraz Oriel Zaretsky, rabin gminy wyznaniowej żydowskiej.

Modlitwa pod pomnikiem jest stałym punktem obchodów rocznicowych w stolicy. Na cmentarzu Powstańców Warszawy znajduje się niewiele pojedynczych grobów. Ludzkie szczątki pogrzebano w 177 zbiorowych mogiłach oraz w kurhanie, nad którym wzniesiony został pomnik "Polegli Niepokonani" autorstwa Gustawa Zemły. Oblicza się, że na cmentarzu zgromadzonych jest ok. 12 ton prochów i na tej podstawie szacuje się, że spoczywa tu nawet 100 tys. osób.

O spoczywających tu powstańcach oraz cywilnych ofiarach zrywu sprzed 75 lat mówiła Wanda Traczyk-Stawska, sanitariuszka, żołnierz Powstania Warszawskiego, honorowa obywatel miasta stołecznego Warszawy. "Na tym cmentarzu leży ponad 80 tysięcy osób. W tym kurhanie leżą razem wojsko i cywile. Dlatego proszę pamiętajcie o nich. Proszę niech Warszawa nigdy nie zapomni, że to jest miejsce święte, że to miejsce woła nigdy więcej wojny" - mówiła.

Odczytano list od Prezydenta RP, w którym Andrzej Duda podkreślił, że dziś "oddajemy cześć Powstańcom Warszawskim, ale na równi oddajemy też cześć ofiarom rzezi Woli, pomordowanym warszawiakom, którzy także ponieśli śmierć w walce o wolność".

"Jesteśmy tu również po to, by przypomnieć, że wspólnota to pamięć i troska o siebie nawzajem. Dziś, po latach, wielu Powstańców Warszawskich wciąż pozostaje aktywnych. Angażują się w działalność społeczną, uczestniczą w życiu swoich rodzin i swoich środowisk, a przede wszystkim przekazują powstańcze ideały braterstwa, jedności i szacunku do każdego człowieka młodemu pokoleniu" - napisał prezydent.

Głos zabrał również prezydent miasta stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski, który podkreślił, że kolejna data wybuchu Powstania Warszawskiego budzi wiele emocji, zwłaszcza na terenie Woli i nekropolii, w której złożone są prochy kilkunastu tysięcy mieszkańców Stolicy. "Myślimy o tym, co tutaj się działo przed 75 laty. 100 tys. osób zamordowanych. To jest zbrodnia na wojsku, na ludności cywilnej. (…)To był heroizm młodzieży idącej do Powstania, ale także rodziców, którzy na to pozwalali. (…)Trzeba o tym pamiętać, dlatego tak ważne jest, aby ta zbrodnia tutaj, w tym miejscu, została uhonorowana" - powiedział Trzaskowski.

Bp Jozef Guzdek podkreślił, że nie wolno nam zapomnieć o spoczywających tu ofiarach ludobójstwa, rzezi na Woli, poległych powstańcach i ludności cywilnej. "Jesteśmy do tego zobowiązani, ku przestrodze przyszłych pokoleń, żeby spełnił się ten apel: nigdy więcej wojny, łez cierpienia, ludzkich dramatów" - mówił biskup polowy.

Duchowny podkreślił, że jesteśmy zobowiązani do otoczenia modlitwą, tych, którzy umierali w dramatycznych chwilach, przed 75 laty. Zachęcił do wspólnego odmówienia Modlitwy Pańskiej i w pełni świadomego wypowiedzenia słów "Ojcze nasz…" oraz "odpuść nam nasze winy". "To są słowa wymagające, ale to miejsce tych słów od nas wymaga" - powiedział duchowny.

Podczas uroczystości odczytany został apel pamięci i oddano salwę honorową. Pod pomnikiem złożone zostały wieńce i zapalone znicze.

Pod pomnik na doroczną modlitwę przybyli powstańcy warszawscy, weterani II wojny światowej, członkowie Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy AK, generałowie WP, przedstawiciele urzędów i instytucji centralnych, przedstawiciele władz samorządowych. Obecny był także kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Licznie pod pomnik przybyli także mieszkańcy stolicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Międzyreligijna modlitwa na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.