Mocne słowa bpa Stułkowskiego: Dziś uczłowiecza się zwierzę, a zezwierzęca się człowieka

Fot. SNE Poznań - Wspólnota Św Barnaby / YouTube
KAI / pk

- Gdy dziś popatrzymy na świat, gdy słuchamy relacji różnych ludzi, to człowiek może się przerazić: uczłowiecza się zwierzę, a zezwierzęca się człowieka - powiedział bp Szymon Stułkowski, który przewodniczył uroczystościom odpustowym w sanktuarium św. Rocha w Sadykrzu, w diecezji płockiej. W homilii zwrócił uwagę na proporcje, jakie trzeba zachować w patrzeniu na świat stworzony. - To ważne, żebyśmy wierzyli, że to my jesteśmy koroną stworzenia, a nie zwierzęta - wskazał biskup. Do Sadykrza na odpust dotarło kilka pielgrzymek z regionu.

W ciągu roku i na odpust do św. Rocha w Sadykrzu przybywa wielu pielgrzymów, modląc się o zdrowie dla siebie i bliskich. W kościele znajduje się ołtarz z obrazem tego świętego oraz relikwiarz zawierający cząstkę jego kości.

Dziś uczłowiecza się zwierzę a zezwierzęca się człowieka

Tegorocznej Mszy św. odpustowej przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski. Przypomniał wiernym, że św. Roch jest patronem chorych i cierpiących. Przez jego wstawiennictwo można doświadczyć uzdrowienia. Jest to też patron osób, które posiadają zwierzęta.

- Święty Roch uczy nas miejsca w szeregu, bo gdy dziś popatrzymy na świat, gdy słuchamy relacji różnych ludzi, to człowiek może się przerazić: uczłowiecza się zwierzę, a zezwierzęca się człowieka. To ważne, żebyśmy szanowali świat, który Pan Bóg nam daje i żebyśmy wierzyli, że to my jesteśmy koroną stworzenia na obraz i podobieństwo Pana Boga. Inne stworzenia też są dziełem Boga, ale nie są ludźmi - zwrócił uwagę biskup.

DEON.PL POLECA

Ludzie, którzy traktują psy jak swoje dzieci

Duchowny zauważył, że w internecie niektórzy młodzi ludzie mówią, że nie mają zamiaru mieć dzieci, wolą opowiadać o swoim "psiacierzyństwie", psy traktują jak swoje dzieci.

Odniósł się też do niedawnego pobytu w Krościenku. Jest tam ośrodek poświęcony ekologii integralnej. Uczy spojrzenia na świat stworzony w całościowej perspektywie, z podkreśleniem roli człowieka: - To jest bardzo potrzebne, biorąc pod uwagę wypaczenia w świecie, które są nagłaśniane i promowane. To pułapka zastawiana na niektórych ludzi - uważał kaznodzieja.

Papież Franciszek i Laudato sí'

Bp Stułkowski przypomniał papieską encyklikę "Laudato sí" poświęconą ekologii integralnej. Franciszek napisał w niej między innymi, że "ekologia integralna nie zapomina o człowieku, przyznaje mu należne miejsce w ekosystemie". Ekosystem społeczny, to przestrzeń kulturowa w której człowiek rodzi się i funkcjonuje. Ojciec święty zwrócił uwagę, że trzeba szanować różne opinie, "ale nie można nie zapominać o Stwórcy, bo to prowadzi do degradacji człowieka i zagraża ludzkości".

W Sadykrzu podczas odpustu było między innymi dzielenie się "chlebem św. Rocha", świadectwo lekarza o uzdrowieniu syna, zbiórka na leczenie 6-letniego Jasia, który choruje na mózgowe porażenie dziecięce i porusza się jedynie na wózku inwalidzkim, możliwość zakupu pamiątek i dewocjonaliów ze św. Rochem, festyn z atrakcjami i biesiada. W przeddzień odpustu miało miejsce błogosławienie zwierząt.

Ks. kan. dr Cezary Siemiński, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Obrytem i kustosz Diecezjalnego Sanktuarium pw. św. Rocha w Sadykrzu przypomniał: - To już 252 odpust, który przeżywamy od roku 1752, kiedy to papież Klemens IV nadał temu miejscu odpusty po wsze czasy. Dziękujemy Panu Bogu za wszystkie łaski, których udzielił nam w ciągu wieków przez wstawiennictwo naszego świętego i za te, których będzie nam udzielał - zwrócił się duszpasterz do wiernych.

Sanktuarium w Sadykrzu tradycyjnie stało się celem kilku pielgrzymek: dotarły do niego grupy wiernych z Obrytego - dorośli oraz Dzieci św. Rocha, Pułtuska, Pniewa, Rząśnika i Wyszkowa, przyjechała pielgrzymka rowerowa oraz motocyklowa. Nad organizacją odpustu czuwało Jerycho św. Rocha.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mocne słowa bpa Stułkowskiego: Dziś uczłowiecza się zwierzę, a zezwierzęca się człowieka
Komentarze (5)
AZ
~Alicja Z
22 sierpnia 2024, 21:28
Chyba żyjemy w innej rzeczywistości, nie zauważam ludzi, którzy niby uczłowieczajaj zwierzęta i uzwierzecaja ludzi. Owszem znam młodych ludzi, którzy nie chcą mieć dzieci, ale o przyczynach można było dużo i dlugo mówić.
AS
~Antoni Szwed
22 sierpnia 2024, 10:39
"Gdy dziś popatrzymy na świat, gdy słuchamy relacji różnych ludzi, to człowiek może się przerazić: uczłowiecza się zwierzę, a zezwierzęca się człowieka - powiedział bp Szymon Stułkowski." Dokładnie tak jest Księże Biskupie! Wielkie dzięki za głos prawdy. Oby więcej takich głosów polskich biskupów. Dziś coraz powszechniej myli się ludzi ze zwierzętami. Koty, psy traktowane są jak dzieci w rodzinie. A przecież między człowiekiem a zwierzęciem istnieje różnica jakościowa, której nie da się przekroczyć ani wymazać. W Księdze Rodzaju wyraźnie stoi, że to człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boże [Rdz 1, 26], a nie jakiekolwiek zwierzę!! Tak samo Pan Jezus umarł za ludzi, nie za zwierzęta. O tym pogański świat w ogóle nie chce wiedzieć, odrzucając porządek stworzenia i w ten sposób poniżając Boga Stwórcę.
PP
~Pitu P.
20 sierpnia 2024, 23:00
Człowiek czasem zachowuje się podobnie do zwierząt i to dzikich.
HZ
~Hanys z Namysłowa
20 sierpnia 2024, 19:25
Wasza Ekscelencjo, ja poczułem się człowiekiem jak uciekłem ze Śląska pod administracją polską, dziękuję Ci że późno, ale zawsze to odkrycie.
PP
~P P
20 sierpnia 2024, 16:40
I dalej te eklezjalne brednie "o koronie stworzenia", kiedy ona (czlowiek) jest z wlasnej woli "zbydlecona" niejednokrotnie do cna, zdolona do kazdego perwersyjnego zla i raz jeszcze, wszystko to z WLASNEJ WOLI. I do tego wciskajaca i narzucajaca Bogu swoja wersje o sobie samej, co to Bog ma nie zrobic, nie myslec i nie uwazac, tak jakby to "korona" ruszala glowa krola (Boga) a nie poruszala sie wraz z ruchem glowy krola ...