Modlitwy za prześladowany Kościół w Chinach

(fot. Surfing The Nations/flickr.com/CC)
KAI / slo

Na całym świecie obchodzony jest 24 maja Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach, ustanowiony z inicjatywy papieża Benedykta XVI we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, otaczanej szczególną czcią w sanktuarium maryjnym w Sheshan koło Szanghaju.

Modlitwy w intencji Kościoła w komunistycznych Chinach, gdzie Kościół cierpi prześladowania, odbędą się także w Polsce.

Główne obchody odbędą się w Warszawie, w parafii św. Antoniego z Padwy (ul. Senatorska 31). O godz.17.30 zostanie odprawione nabożeństwo majowe, a o 18.00 - Msza św. Homilię wygłosi ks. dr Artur Wysocki z UKSW, znawca chrześcijaństwa w Chinach. Oprawę liturgiczną przygotują siostry ze Zgromadzenia Misyjnych Służebnic Ducha Świętego wraz z kształcącymi się w Polsce siostrami z tego kraju.

Po Mszy zebrani wysłuchają prelekcji o. dr. Tomasza Szyszki SVD "Kościół katolicki w Chinach wczoraj i dziś".

Warto wspomnieć, że 23 maja w Katowicach-Panewnikach (ul. Związkowa 20) odbędzie się Sesja naukowa "Błogosławiony Gabriele Maria Allegra OFM Misjonarz Dalekiego Wschodu" poświęcona postaci beatyfikowanego w 2012 o. Gabriele M. Allegry (1907-1976), tłumacza Pisma Świętego na język chiński, oraz historii i obecnej sytuacji Kościoła katolickiego w Chinach. Sesję organizuje Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Braci Mniejszych.

Instytucją, która w Polsce w sposób szczególny zajmuje się pomocą Kościołowi w Chinach jest Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ (www.sinicum.pl). Skupia ono księży i siostry zakonne zaangażowane w prace na rzecz rozwoju Kościoła w tym kraju.

- Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach ma być wyrazem jedności z katolikami w tym kraju, solidarności z Kościołem, który wciąż cierpi prześladowania - powiedział KAI za o. Antoni Koszorz SVD, prezes Stowarzyszenia.

Natomiast ks. dr Dariusz Klejnowski-Różycki, wiceprezes Stowarzyszenia zwraca uwagę, że ważne jest także angażowanie parafii na rzecz modlitwy za prześladowanych chińskich chrześcijan. - Chcemy budować świadomość, że Kościół to nie tylko nasza diecezja ale też np. Chiny, gdzie katolicy żyją w warunkach prześladowania i to perfidnego - powiedział KAI opolski kapłan.

- Jesteśmy bardzo przekonani co do sensowność naszych działań, więc je pokornie podejmujemy, a owoce należą do Pana Boga - dodaje ks. Klejnowski-Różycki. Uważa on, że Kościół w Polsce nie ma wystarczającej świadomości misyjnej i dlatego on sam wciąż pozostaje zaledwie jednym z kilku w Polsce księży-sinologów.

Wiceprezes Sinicum ocenia także, że Polacy przeżywają wiarę na sposób zbyt sentymentalny - pod wpływem kazania potrafią okazać hojność wobec potrzebujących, natomiast nie są zbyt skłonni do działania systematycznego, do zawiązywania stowarzyszeń czy organizacji, które pomagają konstruktywnie i systemowo.

Stowarzyszenie rozesłało do wszystkich polskich parafii informacje o Kościele w Chinach i zachętę do włączenia się w modlitwę w intencji tamtejszych wiernych. Proboszczowie otrzymali teksty modlitwy, komentarze do Mszy Świętej, modlitwę wiernych, propozycje do homilii i nabożeństw majowych.

Sinicum podejmuje także szereg innych inicjatyw popularyzujących wiedzę o Kościele w Chinach. Z adresu www.ssi.edu.pl/china/katechezy.pdf można pobrać elektroniczną wersję książki "Chińskie katechezy" (w opracowaniu ks. z Klejnowskiego-Różyckiego). Jest to zbiór konspektów katechez (od szczebla przedszkolnego, poprzez wszystkie poziomy szkół do studentów) związanych z tematyką chińską, napisanych głównie przez studentów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Do każdej katechezy dołączone są linki z prezentacjami multimedialnymi, muzyką, obrazami zamieszczonymi w Internecie, ułatwiającymi aktywizowanie słuchaczy. Zachęcamy księży i katechetów do skorzystania z tej propozycji.

Z inicjatywy Stowarzyszenia oraz Komisji Episkopatu ds. Misji, 22-23 czerwca w Galerii Porczyńskich w Warszawie odbędzie się wystawa obrazów "Chińskie oblicza Matki Bożej" autorstwa chińskiego malarza Gary Chu Kar Kui. W sobotę, 22 czerwca o godz. 16.00 przewidziane jest spotkanie z artystą i prelekcja nt. chińskiej sztuki chrześcijańskiej.

Ks. Klejnowski-Różycki, który jest adiunktem na Katedrze Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego zwraca uwagę, że studenci jego wydziału przygotowali wiele haseł w Wikipedii dotyczących teologii i teologów chińskich. Celem było ukazanie problematyki związanej z Kościołem w Chinach oraz rozpowszechnienia wiedzy na ten temat.

W Polsce wydawany jest także kwartalnie biuletyn informacyjny "Chiny Dzisiaj" (chinydzisiaj.ecclesia.org.pl), poświęcony problematyce religii w tym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem chrześcijaństwa, a zwłaszcza Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej. Pismo wydaje Sinicum przy współpracy z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji, Polska Prowincję Zgromadzenia Słowa Bożego oraz Polską Prowincję Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.

Stowarzyszenie Sinicum zachęca do stałego, aktywnego włączenia się w pomoc duchową, organizacyjną i materialną Kościołowi w Chinach poprzez członkostwo wspierające w Stowarzyszeniu Sinicum im. Michała Boyma S. Organizacja ta pomaga m.in. w kształceniu chińskich sióstr zakonnych i kleryków w Polsce.

Warto wspomnieć, że Kościół w naszym kraju pomaga w kształceniu chińskich sióstr zakonnych, kleryków i świeckich. Sześć lat temu zaproszono cztery zakonnice z lokalnych zgromadzeń do odbycia studiów teologicznych, dwie z nich wróciły już do Chin, na ich miejsce przybyły dwie kolejne. Także młodzież polska związana z ruchem oazowym od lat wyjeżdża do Chin głosząc tam rekolekcje.

W Polsce studiuje też dwóch chińskich kleryków: jeden w seminarium księży werbistów w Pieniężnie (30 czerwca przyjmie on z rąk bp. Jerzego Mazura święcenia diakonatu) drugi u ojców dominikanów w Krakowie. Na zaproszenie Ruchu Światło-Życie, do Krościenka nad Dunajcem przybędzie w lipcu siedmioosobowa grupa młodzieży.

Natomiast we wrześniu z inicjatywy Kościoła w Polsce odbędzie się seminarium dla chińskich sióstr zakonnych na temat życia zakonnego. Przybędą przełożone i odpowiedzialne za formację z 15 zgromadzeń, które odwiedzają m.in. Warszawę, Jasną Górę i Łagiewniki.

- Katolicy z Chin wiedząc o naszych modlitwach są bardzo wdzięczni. Świadomość, że ktoś inny modli się w ich intencji jest dla nich niesamowitym wsparciem i siłą do przetrwania trudnych sytuacji, których nie brakuje - podkreśla s. Aleksandra Huf SSpS, jedna z organizatorek pomocy dla Kościoła w Chinach.

Ks. Antoni Koszorz zwraca uwagę, że nie sposób opisywać Kościoła katolickiego w Chinach w kategoriach czarno-białego podziału na Kościół wierny Stolicy Apostolskiej i podporządkowane komunistom Katolickie Stowarzyszenie Patriotów Chińskich.

- Sytuacja jest bardziej skomplikowana, natomiast zarówno Jan Paweł II jak i Benedykt XVI zwracali się do jednego Kościoła w Chinach - podkreśla werbista. Przypomina, że w liście z 2007 r. Benedykt XVI wzywał do pojednania pomiędzy Kościołem mającym mandat komunistycznych władz i tym podziemnym, który dochowuje większej wierności Papieżowi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlitwy za prześladowany Kościół w Chinach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.