"Możecie być znakiem życia alternatywnego"
"Możecie być znakiem życia będącego alternatywą wobec logiki tego świata, przez to, że pragniecie żyć życiem według Ewangelii" - mówił abp Władysław Ziółek 2 lutego do osób konsekrowanych zebranych w łódzkiej katedrze. W Mszy świętej w Dniu Życia Konsekrowanego uczestniczyli księża, zakonnicy i zakonnice, klerycy, osoby konsekrowane, ministranci i wierni świeccy. Liturgii przewodniczył emerytowany metropolita łódzki.
"Czy dzisiejsza liturgia nie wyraża znaczenia tego święta, Ofiarowania Pańskiego, w które błogosławiony Jan Paweł II wpisał Dzień Życia Konsekrowanego?" - pytał na początku homilii abp Ziółek. "Po raz kolejny żyjący i pracujący we wspólnotach zakonnicy i zakonnice, osoby konsekrowane, poświęcone Bogu dziewice i wdowy, odnowią swoje śluby, powierzając się modlitwie Kościoła, który składa za nie Panu dziękczynienie".
Abp Ziółek podkreślił, że ludzie, którzy na zawsze ofiarowali siebie Chrystusowi, wezwani są, "aby jeszcze raz potwierdzić swoje 'tak' w odpowiedzi na wyjątkowe powołanie", jakie otrzymali. "Dzień poświęcony osobom konsekrowanym jest wspaniałą okazją do powrotu pamięcią do momentu składania ślubów" - podkreślił w homilii emerytowany metropolita łódzki.
"Na pewno każdy i każda z was dobrze pamięta ten piękny i wyjątkowy dzień" - mówił abp Ziółek do konsekrowanych. "Dziś z entuzjazmem i wielkodusznie, jak wtedy, chcecie potwierdzić swoją wierność Bogu. Wierzę, że czynicie to codziennie, z radością i przekonaniem powtarzając wasze 'tak' Bogu, który jest miłością".
Abp-senior podkreślał, że niesienie Dobrej Nowiny o zbawieniu jest cennym wkładem osób konsekrowanych w życie Kościoła. Przytaczając słowa błogosławionego Jana Pawła II abp Ziółek przypomniał, że ludzie konsekrowani są obecni w sercu Kościoła i tak samo muszą być obecni w centrum doczesnej rzeczywistości - "trudnej, pełnej bolesnych napięć, ludzkich zwątpień i załamań, obciążonej grzechem". Te problemy ludzie konsekrowani muszą obejmować "pełnym miłości sercem w miejscach swojej modlitwy, w kościołach i kaplicach". "Muszą je powierzać Bogu" - apelował abp Ziółek.
"Na tle tego świata, dla którego Jezus jest ciągle znakiem sprzeciwu, wy - dzięki całkowitemu oddaniu się Chrystusowi - możecie i powinniście być zupełnie innym znakiem: znakiem życia będącego alternatywą wobec logiki tego świata, przez to, że pragniecie żyć życiem według Ewangelii" - mówił abp-senior, po raz kolejny odwołując się do słów papieża-Polaka. "Jan Paweł II często powtarzał, że osoby konsekrowane powinny stanąć wobec współczesnego świata jako żywe proroctwo zbawczej miłości Boga, jako żywi świadkowie radości i nadziei, jako budowniczowie przyszłości w perspektywie Królestwa Bożego" - zauważał duchowny.
Abp Ziółek przypomniał także słowa Jana Pawła II wypowiedziane na Jasnej Górze, podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Papież mówił wtedy właśnie do osób konsekrowanych, że "wszyscy musimy zjednoczyć się w najważniejszej misji - pokazywać światu Chrystusa, pomagać każdemu człowiekowi, aby odnalazł siebie w Nim; pomagać wszystkim poznawać najgłębsze bogactwo Chrystusa, bo ono jest dla każdego człowieka. Ono jest dobrem każdego człowieka".
Emerytowany metropolita łódzki przypominał, że bardzo często ludzie, mimo swoich braków i słabości, czekają na świadectwo osób powołanych. Przychodzą do kapłanów, zakonników i zakonnic ze świata, który zdaje się żyć bez Boga. "Być może sami nie zawsze potrafią powiedzieć, dlaczego przyszli. A jednak przyszli - ponieważ szukają świadków prawdy i innych wartości niż tylko doczesne. Niech ich znajdą w nas, obdarzonych łaską szczególnego i wyjątkowego powołania. Niech nigdy ten, kto szuka świadka Bożej prawdy, nie trafi na naszą nieufność czy obojętność" - przestrzegał na zakończenie arcybiskup abp Ziółek. Abp-senior apelował także o miłość do Kościoła i poczucie współodpowiedzialności za niego. "Niech wasza konsekracja będzie źródłem światła i nadziei dla wszystkich, których spotykacie" - zakończył abp Ziółek.
Skomentuj artykuł