Na Półwyspie Arabskim mieszka 3 mln katolików

PAP / psd

Na Półwyspie Arabskim mieszka 3 mln katolików wśród 65 mln muzułmanów – poinformował bp Paul Hinder, wikariusz apostolski Arabii z siedzibą w Abu Dhabi. Przemawiając 13 października podczas Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu szwajcarski kapucyn przyznał, że tamtejszy Kościół składa się wyłącznie z „pielgrzymów i migrantów”.

Dwa wikariaty apostolskie na Półwyspie Arabskim – Arabii i Kuwejtu – obejmują Kuwejt, Bahrajn, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman, Jemen i Arabię Saudyjską. Nie ma na ich terenie żadnych rodzimych katolików. Wszyscy są zagranicznymi pracownikami, wywodzącymi się ze 100 narodowości, głównie jednak z Filipin i Indii. 80 proc. z nich należy do rytu łacińskiego, pozostali do któregoś z katolickich Kościołów wschodnich.

DEON.PL POLECA

Obaj biskupi-wikariusze apostolscy należą do rytu łacińskiego. 2/3 spośród 80 księży różnych obrządków pracujących na tych terenach należy do zakonu kapucynów. Pochodzą oni z Indii, Filipin, Europy i Ameryki.

Mówiąc o specyfice sytuacji obu wikariatów apostolskich, bp Hinder wskazał, że jest nią przede wszystkim obecność katolicka w krajach arabskich z islamem jako religią państwową. Pociąga to za sobą restrykcje co do liczby księży przybywających wyłącznie z zagranicy. Prawa jednostki są tam bardzo ograniczone. Nie ma wolności religijnej – żaden muzułmanin nie może zmienić religii, natomiast mile widziane są przejścia chrześcijan na islam. Wolność wyznania ograniczona jest do wyznaczonych miejsc udostępnionych przez życzliwych właścicieli (nie dotyczy to Arabii Saudyjskiej). W kościołach, których jest zbyt mało, w piątki (dzień wolny od pracy) gromadzi się po 25 tys. wiernych, dla których odprawia się po 10 i więcej Mszy św. Jednak duża odległość od świątyni i zasady zatrudnienia często uniemożliwiają katolikom uczestnictwo w nich. Jednocześnie Kościół katolicki przestrzega prawa i cieszy się zaufaniem władz – poinformował bp Hinder.

Mówiąc o jedności Kościoła w różnorodności obrządków i narodowości, hierarcha zaznaczył, że w 2003 r. Jan Paweł II przyznał obu wikariuszom apostolskim jurysdykcję nad wszystkimi wiernymi zamieszkującymi na ich terytorium, co w 2006 r. potwierdził Benedykt XVI. Jednocześnie wikariusze mają obowiązek zapewnić im możliwość praktykowania wiary zgodnie z ich obrządkiem. Pomaga to w zachowaniu jedności, gdyż wszyscy księża muszą pełnić posługę wobec katolików wszystkich obrządków. Pomagają im w tym „tysiące świeckich wolontariuszy w katechezie, duszpasterstwie młodzieży i rodzin, apostolacie szpitalnym i więziennym oraz pracy socjalnej”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na Półwyspie Arabskim mieszka 3 mln katolików
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.