"Nade wszystko musimy ewangelizować, nie dzielić a łączyć"

(fot. youtube.com)
KAI / kw

To słowa, które wypowiedział abp Wiktor Skworc w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach na wstępie do uroczystej Eucharystii z okazji 25 rocznicy ustanowienia kościelnej metropolii górnośląskiej.

Na Mszy św. byli obecni także biskupi gliwiccy oraz biskup opolski.

- Wczoraj śpiewaliśmy solenne Te Deum w katedrach: gliwickiej i opolskiej; a dziś składamy dziękczynienie eucharystyczną modlitwą w archikatedrze katowickiej, gdzie również wybrzmi radosne Ciebie Boże wielbimy - powiedział na wstępie Eucharystii metropolita katowicki.

"Nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce i jednocześnie tej jej cząstki, jaką jest Górny Śląsk, zrodził się z głębszego rozumienia nauczania Soboru Wat. II, który m.in. kładł nacisk na to, by biskupi i ich pomocnicy prezbiterzy byli jak najbliżej wiernych świeckich i osób konsekrowanych na danym terytorium" - mówił abp Skworc rozpoczynając Mszę św.

DEON.PL POLECA


Hierarcha zauważył także, że "w decyzji utworzenia metropolii górnośląskiej dokonała się dziejowa sprawiedliwość". - Żyjemy na obszarze będącym jednorodną krainą geograficzną zwaną Górnym Śląskiem. Łączą nas korzenie wspólnej historii świeckiej i kościelnej. I dziękujmy Bożej Opatrzności za to zbliżenie nas do siebie, w ramionach górnośląskiej ojcowizny! - mówił.

Abp Skworc zauważył także, iż "jako pasterze metropolii górnośląskiej nieraz wspólnie zabieramy głos w ważnych sprawach społecznych". Wśród nich wymienił sprawę świętowania niedzieli i kwestii związanych z ekologią. Wskazał też, że wspólną inicjatywą metropolii były: Rok Życia Konsekrowanego i Rok Rodziny. - Corocznie, wspólnie, we współpracy z samorządami wielu miast i gmin, promujemy rodzinę w czasie Metropolitalnego Święta Rodziny! - dodał.

Homilię w czasie Eucharystii wygłosił bp Andrzej Czaja z Opola. Podkreślał w niej, że górnośląski Kościół potrzebuje dzisiaj świadków Chrystusa. - Im bardziej zażyła jest nasza relacja z Chrystusem tym bardziej widzimy. Widzimy dalej, głębiej - mówił hierarcha.

Nawiązując do przeżytych w zeszłym roku Światowych Dni Młodzieży oraz do wywiadu z kard. Muellerem biskup opolski zaznaczył, że "trzeba na się wybudzić. - Trzeba czerpać z tego wielkiego potencjału otrzymanego na chrzcie św., ale też w innych sakramentach (…) Ospałość i otępiałość uczniów Chrystusa to najlepszy czas do panowania mocy ciemności w świecie(…). Trzeba nam uwierzyć w moc naszej chrześcijańskiej wiary (…). Żywej wiary w Boga Trójjedynego - mówił.

Hierarcha odwołał się także do badań socjologicznych prowadzonych w Polsce. Zauważył, że są one pewną pomocą, ale "nie można im nadmiernie ufać". - Nasze dzieci i młodzież potrzebują więcej doświadczenia, wiary w naszych domach! Same meblowanie głowy nic nie da jeśli serce nie zostanie poruszone przykładem modlącego się na kolanach ojca, jeśli nie będzie w domach wspólnej modlitwy - powiedział.

Biskup opolski zauważył, że konieczne jest "upowszechnienie katechezy dorosłych". Wskazał, że dzisiaj wielu rodziców "lekceważąco podchodzi do katechezę". - A przecież najważniejszy egzamin życia jaki przyjdzie nam zdać - i to w chwili śmierci - to będzie matura z bycia dobrym dzieckiem Boga, świadkiem Chrystusa - powiedział.

"My sobie sami, kapłani, pasterze, nie damy rady. Nawet jak jest nas w całej metropolii ponad 3 tysiące. Potrzebujemy Was, wszystkich wiernych, by iść i to z radością zanosić Chrystusa, Jego Ewangelię w sąsiedztwie, a czasem we własnej rodzinie mówić o Panu" - dodał.

Biskup opolski zauważył, że "duch czasu mocno atakuje ducha posłuszeństwa magisterium Kościoła". - Naszej wiary nie możemy budować na odczuciach. Fundamentem jest wiara Apostołów. Tej wiary strzeże magisterium Kościoła i tą wiarę przekazuje - mówił.

Kończąc homilię hierarcha zauważył, że "bez Chrystusa nie ma chrześcijaństwa". - Bez Chrystusa nie ma zbawienia. Chodzi więc o zażyłą relację z Chrystusem. Wtedy widzimy więcej, głębiej i dalej - dodał.

Eucharystię sprawowaną w katowickiej katedrze poprzedziło sympozjum z dyskusją panelową pt. "Metropolia katowicka - szansa czy ryzyko duszpasterskiej i społecznej integracji?".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Nade wszystko musimy ewangelizować, nie dzielić a łączyć"
Komentarze (1)
27 marca 2017, 06:24
Na śląsku dzieje się! -TRwają Seminaria Odnowy Wiary, kursy "Alfa" i wiele innych mniejszych i większych dzieł.  Ludzie zaczynają żyć wiarą i wraca świadomość o powszechnym apostolstwie. Duch Święty działa.