Nagroda Ratzingera 2019 dla Kanadyjczyka i Afrykańczyka

(fot. depositphotos.com)
KAI / pp

Profesorowie: Charles Margrave Taylor z Kanady i ks. Paul Béré z Wybrzeża Kości Słoniowej zostali laureatami dziewiątej już edycji Nagrody Ratzingera. Przyznaje ją Watykańska Fundacja Josepha Ratzingera – Benedykta XVI.

Kandydatów przedstawionych przez komitet naukowy fundacji w składzie: kard. Angelo Amato, kard. Kurt Koch, kard. Gianfranco Ravasi, kard. Luis Ladaria i bp Rudolf Voderholzer z Ratyzbony zatwierdza papież Franciszek. I to on wręczy nagrodę laureatom 9 listopada w Pałacu Apostolskim w Watykanie.

Pierwszy z nich, prof. Charles Margrave Taylor, jest światowej sławy filozofem. Urodzony w 1931 r. w Montrealu, uzyskał doktorat z filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Przez kilka lat tam wykładał, po czym przeniósł się na Uniwersytet Montrealski i Uniwersytet McGilla w swym rodzinnym mieście. Oprócz historii filozofii, zajmuje się filozofią polityczną i filozofią nauk społecznych. Największy wkład wniósł w dziedzinie badań nad komunitaryzmem, kosmopolityzmem oraz relacjami między religią i współczesnością, szczególnie w tematyce sekularyzacji. Wśród jego najwybitniejszych dzieł są: „Sources of the Self” (1989 - wydanie polskie w 2001 r. pt. „Źródła podmiotowości” ), „A Secular Age” (2007); „The Language Animal” (2016). Otrzymał wiele nagród międzynarodowych. Jest katolikiem. Uczestniczy w licznych kongresach i dyskusjach, m.in. w ramach jednej z edycji Dziedzińca Pogan.

DEON.PL POLECA

Drugim laureatem jest afrykański biblista, ks. prof. Paul Béré. Choć pochodzi się z sąsiedniej Burkina Faso, to urodził się w 1966 r. na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Studiował w Burkina Faso, tam też wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Po uzyskaniu doktoratu w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, od 2007 r. wykłada tam Stary Testament i języki biblijne. Jest też wykładowcą w jezuickim Instytucie Teologicznym w Abidżanie. Angażował się w liczne projekty na rzecz rozwoju teologii w Afryce (utworzenie pierwszego wydziału teologicznego jezuitów na tym kontynencie, międzynarodowe sympozja i spotkania egzegetów w Afryce, wydawanie pisma wspierającego badania teologii afrykańskiej). Był ekspertem na kliku zgromadzeniach Synodu Biskupów i konsultorem Sekretariatu Generalnego Synodu (2009-2014). Od 2018 r. jest członkiem ARCIC - Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej.

Wraz z obecnymi laureatami, Nagrodę Ratzingera przyznano dotychczas 20 osobom z 14 krajów na czterech kontynentach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nagroda Ratzingera 2019 dla Kanadyjczyka i Afrykańczyka
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.